Γενικά Πότε θα ξεκινήσει να κελαηδά ξανά το καναρίνι μου;

chriss-lam

PB New Member
Εγγραφή
6 Ιουν 2018
Μηνύματα
196
Πόλη
Λαμία
Καλημέρα σε ολους! 😀
Βρε παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι γιατί αρχίζω και ανησυχώ. Έχω ένα όμορφο κοινό καναρίνι, τον Λάκη 😍, ο οποίος "χαλούσε" τον κόσμο με τη φωνή του. Ασταμάτητος...all day long! Απο τη στιγμή που ξεκίνησε η πτερόροια, η οποία κράτησε (θεωρώ) αρκετά (3 μήνες) το καναρίνι σταμάτησε να κελαηδά (λογικό θα μου πείτε). Η πτερόροια έχει ολοκληρωθεί εδω και αρκετό καιρό αλλά ή φωνή δεν επανήλθε πέρα απο ελάχιστα τσίου εδώ και εκεί. Δεν θα έπρεπε να είχε ξεκινήσει να τραγουδά; 😕 Γενικά είναι ζωηρότατος! Τον έχω στο μπαλκόνι μόνιμα. Απλά μου κάνει εντύπωση. Είναι μεγάλο το διάστημα "αφωνίας".
 
Η πτερόροια έχει ολοκληρωθεί εδω και αρκετό καιρό
Δες το κεφαλάκι του. Εάν φαίνονται φύτρες σαν μικρές άσπρες καρφιτσούλες είναι ακόμα σε πτερόρροια ανεξαρτήτως εάν εσύ δεν βλέπεις πλέον φτερά ή πούπουλα στο κλουβί. Όταν ολοκληρωθεί η αντικατάσταση του πτερώματος στο κεφαλάκι του ολοκληρώνεται και η πτερόρροια. Από την στιγμή αυτή και μετά αρχίζει μέρα με την μέρα να φτιάχνει το κελάηδισμα του και σε 2-3 εβδομάδες είναι.. Πλήρες 🙂Οι 3 μήνες είναι φυσιολογικός χρόνος.
Κάθε πουλάκι την περνάει διαφορετικά την περίοδο της πτερόρροιας.
Άλλα "επανέρχονται" νωρίτερα άλλα αργότερα, άλλα σταματούν εντελώς, άλλα μειώνουν το κελάηδημα και άλλα δεν σταματούν να κελαηδούν.
Εφόσον είναι υγιές όπως λες τότε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Καλή διατροφή, μπανάκια και καθαριότητα και όλα θα είναι μια χαρά.

Διάβασε και το παρακάτω κατατοπιστικότατο άρθρο.
 
Καλημέρα. Και ο δικός μου από μέσα Ιουλίου που ξεκίνησε η πτερόρροια ξεκίνησε να κελαηδάει πριν λίγες μέρες. Είχα αρχίσει και εγώ να ανησυχώ να σου πω την αλήθεια... Τώρα όμως επανήλθε πλήρως...
 
@GreekMan72, Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν εχει πλέον φύτρες στο κεφαλάκι του. Τον έχω τσεκάρει για να ειμαι σίγουρη πριν ρωτήσω. Διατροφή, μπάνιο και καθαριότητα εννοείται πως όλα γίνονται.
Άντε να δούμε λοιπόν! ...ή μάλλον να ακούσω! 😃
[automerge]1570785657[/automerge]
@Giorgos_T_A, Ο δικός μου ξεκίνησε αρκετά νωρίτερα την πτερόροια και γι' αυτό αγχώθηκα λίγο. Ευχαριστώ για την απάντηση. 😊
 
Τι ηλικιας ειναι το καναρινακι σου Χρυσανθη;
Γεννημένο το 2018. Γενικά (σύμφωνα με το pet shop γιατί δαχτυλίδι έχει αλλά είναι διακοσμητικό!).
 
Γεννημένο το 2018. Γενικά (σύμφωνα με το pet shop γιατί δαχτυλίδι έχει αλλά είναι διακοσμητικό!).

Aρα λοιπον η φυσιλογικη περιοδος πτερορροιας για το δικο σου ενηλικο καναρινακι ειναι 1-2 μηνες max.
Οταν αυτη η περιοδος επεκτεινεται θα πρεπει να δουμε αλλους παραγοντες οπως η διατροφη κτλ.
 
Γενικά Χρυσάνθη, το καναρίνι σου είχε μετακινήσεις κατά το διάστημα του καλοκαιριού ή παρέμεινε στο ίδιο σημείο που το έχεις; Ρωτώ, διότι κι αυτός είναι ένας παράγοντας που θα μπορούσε να αυξομειώσει τη διάρκεια της φάσης της πτερόρροιας... Π.χ. αν πριν την πτερόρροια το πουλάκι μετακινηθεί σε πιο σκοτεινό σημείο για αρκετές ημέρες κι έπειτα σε φωτεινότερο κλπ, τότε έχω παρατηρήσει ότι κάτι τέτοιο συμβαίνει.
Επίσης, διαβάζοντας το άρθρο που σου παρέθεσε ο @GreekMan72 , βλέπεις ότι η διατροφή τους θα πρέπει να αλλάζει κατά τη φάση αυτή, με έμφαση στις πρωτεΐνες, στις πηγές ασβεστίου, σε βιταμίνες κλπ.
Πες μας λοιπόν... Εσύ τι τροφές του έδινες (μάρκα μείγματος σπόρων) με τι συχνότητα (π.χ. αυγό, αυγοτροφή, φρούτα, λαχανικά) και αν το βλέπει ο ήλιος απευθείας κάποιες ώρες της ημέρας ή αν είναι σε έντονο ηλιακό φως.
Και κάτι ακόμα, δεν βλέπεις καθόλου μα καθόλου πούπουλα όταν το καθαρίζεις ή κάτω από το κλουβί του;
 
Aρα λοιπον η φυσιλογικη περιοδος πτερορροιας για το δικο σου ενηλικο καναρινακι ειναι 1-2 μηνες max.
Οταν αυτη η περιοδος επεκτεινεται θα πρεπει να δουμε αλλους παραγοντες οπως η διατροφη κτλ.
Έτσι υπέθετα και εγω. Γι΄αυτό και άρχισα να αναρωτιέμαι.
[automerge]1571036506[/automerge]
Γενικά Χρυσάνθη, το καναρίνι σου είχε μετακινήσεις κατά το διάστημα του καλοκαιριού ή παρέμεινε στο ίδιο σημείο που το έχεις; Ρωτώ, διότι κι αυτός είναι ένας παράγοντας που θα μπορούσε να αυξομειώσει τη διάρκεια της φάσης της πτερόρροιας... Π.χ. αν πριν την πτερόρροια το πουλάκι μετακινηθεί σε πιο σκοτεινό σημείο για αρκετές ημέρες κι έπειτα σε φωτεινότερο κλπ, τότε έχω παρατηρήσει ότι κάτι τέτοιο συμβαίνει.
Επίσης, διαβάζοντας το άρθρο που σου παρέθεσε ο @GreekMan72 , βλέπεις ότι η διατροφή τους θα πρέπει να αλλάζει κατά τη φάση αυτή, με έμφαση στις πρωτεΐνες, στις πηγές ασβεστίου, σε βιταμίνες κλπ.
Πες μας λοιπόν... Εσύ τι τροφές του έδινες (μάρκα μείγματος σπόρων) με τι συχνότητα (π.χ. αυγό, αυγοτροφή, φρούτα, λαχανικά) και αν το βλέπει ο ήλιος απευθείας κάποιες ώρες της ημέρας ή αν είναι σε έντονο ηλιακό φως.
Και κάτι ακόμα, δεν βλέπεις καθόλου μα καθόλου πούπουλα όταν το καθαρίζεις ή κάτω από το κλουβί του;
Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση @ianos!
Το καναρίνι μου είναι σε σταθερό σημείο στο μπαλκόνι. Το μπαλκόνι καλύπτεται απο τέντες και δεν χτυπά το πουλάκι ο ήλιος απευθείας. Κοιμάται και ξυπνά με την δύση/ανατολή του ήλιου. Μέσα στο κλουβί υπάρχει μόνιμα σουπιοκόκαλο και φρούτα του δίνω 1-2 φορές την εβδομάδα. Λαχανικά σχεδόν σε καθημερινή βάση και βραστό αυγό 1 φορά την εβδομάδα. Η τροφή του είναι Versele Laga premium prestige και του βάζω και extra σπόρους chia. Μπάνιο καθημερινά. Εδώ και 2 εβδομάδες δεν βλέπω φτερά ή πούπουλα στο κλουβί κατά το καθάρισμα. Είναι βέβαια ζωηρότατος. Δεν έχει αλλάξει κάτι στη συμπεριφορά του.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εδώ και 2 εβδομάδες δεν βλέπω φτερά ή πούπουλα στο κλουβί κατά το καθάρισμα. Είναι βέβαια ζωηρότατος. Δεν έχει αλλάξει κάτι στη συμπεριφορά του.
Επομένως ολοκληρώθηκε η πτερόρροιά του; Αν αυτό τελείωσε εδώ και δύο εβδομάδες, τότε αναμένεις από μέρα σε μέρα να κελαηδήσει, άτσαλα τις πρώτες φορές και έπειτα κανονικά, ενδεχομένως και με λίγο διαφοροποιημένο ρεπερτόριο.
Αυτό όμως που θέλω να πω είναι ότι αυγό και πρωτεϊνούχους ή /και λιπαρούς σπόρους, ίσως να έπρεπε να δίνεις στη φάση της πτερόρροιας λίγο πιο συχνά. Δηλαδή, αυγό έως και 3 φορές εβδομαδιαίως και επίσης κάθε λίγο και λιγάκι, περίλα, καμελίνα, νίζερ , βρώμη, κανναβούρι.
 
Εχει κανονικο βαρος το πουλακι;
Το εχεις ελεγξει ποτε;
H αλήθεια είναι πως δεν το έχω ζυγίσει ποτέ (σιγά μην κάτσει κιόλας! 😂). Οπτικά τουλάχιστον ίδιος φαίνεται (ίσως λίγο πιο αφρατούλης λόγω νέου φτερώματος).
 
H αλήθεια είναι πως δεν το έχω ζυγίσει ποτέ (σιγά μην κάτσει κιόλας! 😂). Οπτικά τουλάχιστον ίδιος φαίνεται (ίσως λίγο πιο αφρατούλης λόγω νέου φτερώματος).

Οταν θα τυχει να τον πιασεις, κοιτα σε κοιλιά και λαιμο αν υπαρχει λιπος :)
 
Πώς το καταλαβαίνεις αυτό Αντώνη


Οι παρακάτω φώτο είναι δανεισμένες από το διαδίκτυο


Υπερ-παχυσαρκο καναρινι


kanarini_zps7f7d0c39.webp


Υπερβαρο καναρινι

kanarini_2_zps7451a207.webp

Τα καναρινια με φυσιολογικο βαρος εχουν ελαφρυ λιπος στην αμαρα.
 
Back
Top