Αναπαραγωγή Πότε κάνουν φωλιά οι καρδερίνες από τη στιγμή που θα ταϊστούν μεταξύ τους;

Στεφανος51

PB New Member
Εγγραφή
18 Μαϊ 2017
Μηνύματα
28
Πόλη
Κατερίνη
Παιδιά Καλημέρα και από εμένα, εγω ασχολούμαι πιο πολύ με καναρινακια αλλά φέτος ΕΊΠΑ να αγοράσω καρδερινες και να δοκιμάσω και για καρδερινοκαναρα και μήπως βγάλω κάί ΚΑΡΔΕΡΙΝΑΚΙΑ. Για ΚΑΛΉ μου τύχη τα δύο από τα 5 ΑΥΓΆ της καμάρας μου είναι πιασμένα. Αυτό που δεν ξέρω είναι μόλις ταιστουν η καρδερινες στο στόμα μετα απο πότε κάνει φωλιά.
 
Αυτό που δεν ξέρω είναι μόλις ταιστουν η καρδερινες στο στόμα μετα απο πότε κάνει φωλιά.

Δεν θέλω να σε απογοητευσω αλλά δεν είναι δείγμα ότι θα κάνουν φωλιά τα φιλιά μεταξύ τους...
Καλή συνέχεια να έχεις αν και επιτρεψε μου να διαφωνησω σε αναπαραγωγή υβριδισμων.
 
Και εγώ είμαι κατά αυτού. ΑΠΛΑ το έκανα μια φορά και μόνο για να έχω για εμένα ένα αρσενικό καρδερινοκαναρο. Αν πάλι δεν βγούνε αρσενικά θα της ΈΧΩ σαν παραμανες. ΕΓΏ αυτό που θέλω να καταφέρω είναι να βγάλω ΚΑΡΔΕΡΙΝΑΚΙΑ αν και δύσκολα ΓΤ ΕΊΜΑΙ άσχετος με οδικά.
 
Αυτό που δεν ξέρω είναι μόλις ταιστουν η καρδερινες στο στόμα μετα απο πότε κάνει φωλιά.
Μπορεί αμέσως, μπορεί και ποτέ. Αυτή η συμπεριφορά είναι μια ένδειξη ότι το ζευγάρι μπορεί να ζήσει αρμονικά στον ίδιο χώρο, αυτό όμως δεν σημαίνει θα καταλήξει σε επιτυχημένη αναπαραγωγή ή έστω στο ξεκίνημα της.
 
@Στεφανος51 ,
Πόσον καιρό έχεις τις καρδερίνες και ποια η ηλικία τους;
Ο προηγούμενος κάτοχός τους είχε επιτυχημένη αναπαραγωγή απο αυτές;
Ήταν ήδη ζευγάρι όταν τις πήρες;
 
Ο αρσενικός είναι 2 χρονών και εχε ι ζευγαρώσει με καναρα ΜΌΝΟ και η θηλυκια 4 χρονών και εχε ι ζευγαρώσει και αυτήν αλλά όχι με αυτόν που είναι τώρα. Δεν τα έχω πολύ καιρό στην κατοχή μου. Ειναι και η δύο πηρωμένες έχουν ασπροάσπρο ράμφος και πόδια όπως το γάλα Ο αρσενικός που και που κελαιδαη
 
Πόσο καιρό τα έχεις ενωμένα;
Από διατροφή τι κάνεις;

Κοίτα τώρα, όπως σου είπε και ο Σταυρος το ότι τα πήρες από πετ και φυσικά τα πληρωσες δεν σημαίνει καλά και ντε ότι είναι εκτροφικα πουλάκια!
Τώρα αν θα προχωρησεις ή όχι σε αναπαραγωγή είναι δικό σου θέμα.

Ή γνώμη μου είναι ότι αφού διεθεσες έτσι και αλλιώς καποια χρήματα για την αγορά έπρεπε να ψαξεις πρώτα σε εκτροφεα.

Τα πουλιά θα ήταν δακτυλιδωμενα και πιο "σίγουρα εκτροφικα"!
 
Εκτροφείου μου είπαν από εκεί που τα πήρα. Τέλος πάντων. Τα δίνω ΦΟΥΛ τροφη με αυξημένο νιζερ πρασινάδες κανένα μπρόκολο μαρούλι ΠΟΛΎ λίγο ζοχο ΣΥΝΈΧΕΙΑ. Μαζί τα έχω 2 εβδομάδες
 
Εκτροφείου μου είπαν από εκεί που τα πήρα. Τέλος πάντων. Τα δίνω ΦΟΥΛ τροφη με αυξημένο νιζερ πρασινάδες κανένα μπρόκολο μαρούλι ΠΟΛΎ λίγο ζοχο ΣΥΝΈΧΕΙΑ. Μαζί τα έχω 2 εβδομάδες
Πρώτα από όλα, πιθανά, όπως σου είπαν παραπάνω, θα πρεπει να εισαι πιο επιφυλακτικός με το τι σου λένε. Τα εκτροφεία φοράνε ειδικό μεταλλικό κλειστό δαχτυλιδι στους νεοσσούς, με σύμβολα και νούμερα που δηλώνουν μεταξύ άλλων ηλικία, προέλευση κλπ. Ακόμη, σου πούλησαν θηλυκο πουλι για αναπαραγωγή που ειναι ήδη 4 ετών, δλδ, μεγάλο σε ηλικία πουλί που προφανώς για αυτόν τον λόγο οι ίδιοι δεν το ήθελαν, κι αντί να του εξασφαλίσουν εκείνοι τη φροντίδα που αξίζει σε καθε θηλυκό που το έχουν ταράξει στις γέννες, το τσούλησαν σε πελάτη και μάλιστα ως πουλι αναπαραγωγής. Αυτά και μόνο δείχνουν οτι οι συγκεκριμένοι ειναι σαφέστατα αναξιοπρεπείς καιροσκόποι, απόλυτοι εκμεταλλευτές και ανεύθυνοι. Εννοειται οτι εσύ δεν φταις και ότι θα κανεις ο,τι καλύτερο γίνεται για τα πουλακια σου.
 
Ακόμη, σου πούλησαν θηλυκο πουλι για αναπαραγωγή που ειναι ήδη 4 ετών, δλδ, μεγάλο σε ηλικία πουλί που προφανώς για αυτόν τον λόγο οι ίδιοι δεν το ήθελαν, κι αντί να του εξασφαλίσουν εκείνοι τη φροντίδα που αξίζει σε καθε θηλυκό που το έχουν ταράξει στις γέννες, το τσούλησαν σε πελάτη και μάλιστα ως πουλι αναπαραγωγής.
Γιάννη θα συμφωνήσω σε όλα εκτός στο ότι 4 ετών θυλικια καρδερινα είναι μεγάλη για αναπαραγωγή εαν αυτο εννοείς. Το λέω αυτό γιατί τα δυο καλύτερα θυλικα μου ειναι 6 ετών! 🙂
Από την άλλη στεφανε μου ειναι δύσκολο (μακάρι να κάνω λαθος)να πιστεψω οτι πετσοπας είναι και εκτροφέας όταν μπορεί να βρει ότι θέλει και σε ότι ηλικία τα θελει! Στο λεω αυτο γιατι εαν ειναι οντως πιασμενα τσαμπα ταλαιπωρησε! Εδω τρομαζουμε να ζευγαρωσουμε τα εκτροφεις! Κάτι ακόμα, εγώ δεν είμαι κατά τον υβριδίων αν και εχω σταματήσει να βγάζω τώρα αλλά αυτο που λενε για τα θυλικα καρδερινοκαναρα ότι είναι καλές παραμανες είναι ένας μύθος και τίποτα παραπάνω, για να μην πω η χειροτερες! Και κατι τελευταίο τα φιλάκια σε καρδερίνες δεν σημαίνουν και πολλά γιατί μπορεί να δεις να "φιλιούνται "και δυο αρσενικα η και δυο θυλικα 😉
 
Σήμερα πρόσεξα ότι τραβάνε νήμα και το σκορπανε στον πάτο η καρδερινες. Αυτό είναι καλό παιδιά;
 
Γιάννη θα συμφωνήσω σε όλα εκτός στο ότι 4 ετών θυλικια καρδερινα είναι μεγάλη για αναπαραγωγή εαν αυτο εννοείς. Το λέω αυτό γιατί τα δυο καλύτερα θυλικα μου ειναι 6 ετών! 🙂
Κώστα, άλλο χρονικό βάθος για αναπαραγωγές έχει ενα νεαρό πουλι και πολυ λιγότερο ένα μεσήλικο, έτσι δεν ειναι; Ποιο απο τα δύο θα προτιμούσε να κρατήσει ενας εκτροφεας;
 
, άλλο χρονικό βάθος για αναπαραγωγές έχει ενα νεαρό πουλι και πολυ λιγότερο ένα μεσήλικο, έτσι δεν ειναι; Ποιο απο τα δύο θα προτιμούσε να κρατήσει ενας εκτροφεας;
Θεωρώ ότι θα κρατούσε το πιο έμπειρο στην αναπαραγωγή πτηνό.
Αυτό, όμως, δεν σημαίνει ότι ένα μεγάλο σχετικά ηλικικα πουλί μπορεί να μην έχει ελαττώματα και ιδιοτροπίες στο τομέα αυτό.
 
Κώστα, άλλο χρονικό βάθος για αναπαραγωγές έχει ενα νεαρό πουλι και πολυ λιγότερο ένα μεσήλικο, έτσι δεν ειναι; Ποιο απο τα δύο θα προτιμούσε να κρατήσει ενας εκτροφεας;
Καλημερα Γιάννη! Νομίζω είναι ανάλογος την συμπεριφορα του πουλιου. Αν έπρεπε να διαλέξω ανάμεσα από ένα νεαρό πουλι και ένα παλιό, το παλιό θα διάλεγα που το ξερω. Δεν σημαίνει βέβαια ότι ισχύει για όλα τα παλιά θυλικα γιατί έχω και κάποιο που πρέπει να είμαι σε επιφυλακή όταν είναι να γεννήσει γιατί μου σπαεί κάθε χρόνο τα αυγα
 
γενίκευσα στο προσδόκιμο χρονικόδυνητικό βάθος αναπαραγωγής
Πράγματι κάτι τέτοιο θα έπρεπε να μας απασχολήσει σε κάποιες περιπτώσεις αλλά μέσα στο forum υπάρχουν μαρτυρίες για ''ηλικιωμένες'', μεγάλες ηλικιακά καρδερίνες οι οποίες εξακολουθούν να γεννούν, να φέρνουν στο κόσμο απογόνους και να τους ανατρέφουν επιτυχώς.
 
Στις καρδερίνες αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία είναι η αποτελεσματικότητα του θηλυκού και όχι τόσο ηλικία του. Για έναν εκτροφέα καρδερίνας, ένα πουλί θεωρείται πολύτιμο όταν παράγει νέα πουλιά και όχι όταν έχει απλά αρκετά αναπαραγωγικά χρόνια μπροστά του.

Με απλά λόγια και επί της ουσίας, είναι δύσκολο να σου πουλήσουν θηλυκή καρδερίνα, πόσο μάλλον να σου πουλήσουν καλή θηλυκή καρδερίνα μάνα. Η ηλικία είναι το τελευταίο που τους νοιάζει.
 
@Στεφανος51 αν και όταν υπάρξει απάντηση σου στο μήνυμα #12, θα σου επιτραπεί και πάλι η πρόσβαση στα φόρουμ των ιθαγενών πουλιών.
 
Back
Top