Αναπαραγωγή Πότε και πως καθαρίζουμε τη φωλιά των zebra finches;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης efi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

efi

PB Member
Εγγραφή
6 Δεκ 2008
Μηνύματα
351
Πόλη
Νέο Ηράκλειο
Καλημερα! Η απορια μου ειναι ποτε μπορουμε και πως να καθαρισουμε τη φωλια των ζεμπρακιων... Ειναι κλειστη καλαθωτη και τα μωρα ειναι 13 ημερων... Η πολυ κοτσιλια εχει "φρακαρει" και την εισοδο 😱 και νομιζω μπαινουν με δυσκολια μεσα οι γονεις (τα μωρα δεν εχουν σκασει μυτη εξω ακομα)...
Ευχαριστω εκ των προτερων...
 
Καλημερα Εφη μου!
Αυτος λοιπον ειναι ο λογος που δεν συμπαθω αυτες τις καλαθωτες φωλιες!
Στην επομενη φουρνια να παρεις τις πλαστικες που παιρνω κι εγω και ειναι πιο μεγαλες...
Δεν μπορεις να κανεις και πολλα μη τυχον και αναστατωθουν.. (ειναι πολυ αγρια 😉
Οταν βγουνε εξω και οι 2 γονεις με μια χαρτοπετσετα οσο μπορεις βγαλε λιγο κουτσουλια να ξεφρακαρει η εισοδος..
Εξαλλου σε κανα 3μερο θα δεις το πρωτο σου μικρουλη να κανει την πρωτη του βολτιτσα εξω😉
 

Συνημμένα

  • P4070118.webp
    P4070118.webp
    38,5 KB · Προβολές: 262
  • P4070119.webp
    P4070119.webp
    45,1 KB · Προβολές: 235
  • P4070120.webp
    P4070120.webp
    47,9 KB · Προβολές: 140
  • P4070121.webp
    P4070121.webp
    47,8 KB · Προβολές: 148
Ασε βρε Νικη μου τωρα παει την εβαλα και εμπλεξα! Καλα εννοειται οτι ΔΕΝ το ξανακανω αυτο! Οταν τους βαζω μεσα τα χερια μου τρελαινονται λιγο φτερουγιζουν απο εδω και απο εκει αλλα οσο ειμαι απ'εξω οσο και να πλησιασω δεν ενδιαφερονται! Αρα ειναι μετρια αγρια! Δοκιμασα χθες να τραβηξω οτι εχει η εισοδος αλλα εχουν κολλησει με το νημα και μου φανηκε σα να ξεκολλαει ολη μαζι η φωλια! 😱 Θα ξαναδοκιμασω και βλεπουμε...
Σ'ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες!
 
Να προτεινω και κατι αλλο τοτε:με ενα ψαλιδακι(θα γινει βεβαια λιγο μπλιαξ αλλα θα το καθαρισεις εσυ δεν σε φοβαμαι😛)κοψε το νημα της εισοδου και τις κουτσουλιες γιατι οπως καταλαβαινεις πρεπει οπωσδηποτε να μπουνε οι γονεις..
Μην το φοβασαι και πολυ μια ιδεα ειναι...
 
  • Like
Αντιδράσεις: efi
Δεν το φοβαμαι και δεν πολυσιχαινομαι αλλωστε καθαριζω τοσα και δεν σιχαινομαι τωρα θα με πειραξει;! Οι γονεις μπαινουν μεσα απλα δεν ξερω γενικα και κατα ποσο ειναι υγιες να ζουν εκει μεσα... Θα δω τι θα κανω... Οτι μπορω μαλλον! Thank's και παλι!
 
Με αυτές τις φωλιές όντως δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Όταν βγουν πάντως τα μικρά και αρχίσουν να κόβουν βόλτες στο κλουβί βάλε μια δεύτερη φωλιά και αφαίρεσε αυτή που έχεις. Θα πηγαίνουν στην καινούρια για ύπνο. Για τώρα την καθαρίζεις όσο μπορείς εξωτερικά κυρίως αφού μέσα δεν μπαίνει χέρι εύκολα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: efi
Καλημερα! Δοκιμασα λοιπον χθες να καθαρισω οτι μπορουσα... Δραμα! Ειχαν κολλησει τοσο πολυ που σηκωνοταν ολο το νημα μαζι με τα μωρα απο κατω! Εβαλα και τα δυο χερια μεσα και οτι μπορεσα το "ξηλωσα" (με το ψαλιδι Νικη ηταν αδυανατον!) απο την εισοδο τουλαχιστον να μπαινουν ευκολοτερα οι γονεις... Θα παω να παρω μια εξωτερικη φωλια και οταν τα δω και βγουν τα μωρα θα τους τη βαλω...Βασιλη ευχαριστω γιατι δεν ειχα σκοπο να τους την αλλαξω δεν ηξερα αν επρεπε...
 
Back
Top