Συμπληρώματα Πότε και πώς χρησιμοποιούμε τα προβιοτικά στα πουλιά;

τονυ

PB Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2008
Μηνύματα
276
Πόλη
Κερατσίνι
τα προβιοτικα τα χορηγουμε στα πουλια ως συμπληρωματα η μετα απο καποια ασθενεια η θεραπεια;
 
Μπορείς να τους δίνεις είτε προληπτικά σε περιοδική συχνότητα ή σε περιόδους αποθεραπείας, μετά δηλαδή τη χορήγηση φαρμάκων για την αντιμετώπιση κάποιας ασθένειας.
 
προληπτικα σε ποιες περιοδους και απο τα 2 της ορλουξ που εχω δει πιο ειναι πιο καταλληλο; Ευχαριστω
 
αν εννοεις το ενα οτι ειναι το bio diggest αυτο το βαζουμε καθημερινα στην αυγοτροφη, κακο δεν κανει μονο καλο
 
Πρέπει να πούμε ότι τα προβιοτικά δεν είναι φάρμακα. Βέβαια, ακόμη και αν δεν είναι φάρμακα θα πρέπει να τα χορηγούμε με μέτρο.

Αυτό που σωστά σου είπε ο Λευτέρης, είναι ο τρόπος χορήγησης τους. Σε περιόδους όμως που δε χορηγείς καθημερινά αβγοτροφή, μπορείς να τους βάζεις και πάλι στην αβγοτροφή τους οπότε τους δίνεις. Μια φορά την εβδομάδα ή κάθε 10-15 ημέρες ή εν πάση περιπτώσει σε όποια συχνότητα χορηγείς την αβγοτροφή.

Μπορείς να διαβάσεις περισσότερα για το Probi-zyme (Orlux) ή το Bio-digest (Orlux)
 
Υπάρχει πίνακας της εταιρείας που το διαθέτει στην αγορά.
 

Συνημμένα

  • ORLUX copy.webp
    ORLUX copy.webp
    61,1 KB · Προβολές: 118
τα πριοβοτικα στην λαρισσα ειναι αγνωστα [PET] εδω ΚΑΙ χρονια. Να δοσω γιαουρτι η πριοβοτικα για ανθρωπους
 
εγω μετα απο συσταση του γιατρου,
τους δινω μια φορα τον μηνα για 3 μερες (στο νερο)
-εχω καναρινια-*
κ μετα απο θεραπειες αναλογως 3-5 μερες.
χρησιμοποιω το provibac της travipharma .
TRAVIPHARMA ANIMAL HEALTH PRODUCTS - PROVIBAC
ειναι "pre-proviotica"
μου ειπε επισης οτι ειναι καλυτερα απ τα liviferm που χρησιμοποιουσα παλιοτερα.

* η δοσολογια στο site κ στην συσκευασια, διαφερει ισως, επειδη τα προβιοτικα αυτα, ειναι κ για αλλου ειδους πουλια
 
Back
Top