Γενικά Πότε κοκκίνίζε η μύτη στα αρσενικά ζεμπράκια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Gotzila
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Gotzila

PB New Member
Εγγραφή
23 Απρ 2009
Μηνύματα
24
Πόλη
Αθήνα
Το ζεμπράκι μου το λευκό το οποίο ακομα δεν έχω καταλάβει τι γένος είναι. έχει πορτοκαλί ράμφος και καμια φορα το έχω ακούσει να κάνει και άλλο "ηχο απο αυτο το μονότονο
 
Η μύτη από μαύρη γίνεται πορτοκαλί - κόκκινη γύρω στους τρεις μήνες. Το δικό σου πρόβλημα είναι το φύλο του πουλιού και όχι το κοκίνισμα της μύτης. Η μύτη μπορεί να μπερδέψει στα λευκά ζεμπράκια. Από το τραγούδι του θα καταλάβεις το φύλο του. Τι ηλικία έχει;
 
Προσπάθω να δω τι είναι γιατι εχω μπερδευτει πολυ

Το δαχτυλίδι του γράφει 06 πάνω του
 
Οπότε είναι αρκετά μεγάλο για να αλλάξει οτιδήποτε στο χρώμα του. Αν κάνει μόνο τα μπιπ μπιπ των θηλυκών και κάνα παρόμοιο μικρής διάρκειας ήχο είναι θηλυκό. Το αρσενικό πρέπει να κάνει ολόκληρη ακολουθία από ήχους. Αν έχεις ακούσει άλλο αρσενικό θα πρέπει να κάνει κάποιους ήχους παρόμοιας διάρκειας. Αφού λες όμως ότι και το χρώμα του ράμφους δεν είναι έντονο το πιο πιθανό να έχεις θηλυκό. Βάλε και καμία φωτό αν θες.
 
Πολύ μπέρδεμα

Κάνει μπιμπ μπιμπ και σπάνια κανει και κάτι σαν το αρσενικό.Αλλά σπάνια.
 
Αυτό που λες ότι κάνει είναι δυνατό και συνεχόμενο όπως του αρσενικού ή κάποιοι ήχοι διακεκομένοι;
Αν μπορείς να βάλεις μια φώτο θα βοηθούσε.
 
Κάνει κοφτούς ηχους κανει λιγο σαν να κελαηδαει και μετα κανει μπιμπ μπιμπ
 
Από τη φωτό φαίνεται θηλυκό και αφού κάνει κοφτούς ήχους όπως λες είναι φυσιολογικό για θηλυκό. Από ότι βλέπω το έχεις μαζί με αρσενικό, η συμπεριφορά τους πως είναι; Φωλιά τους έχεις βάλει;
 
Φωλιά έχουν. Κοιμούντα μέσα και έχουν βάλει και υλικό μέσα. Το άσπρο δεν έβαζε υλικο μονο το αρσενικο που εχω πηγαινε υλικο. Το ασπρο καθεται μεσα και τη ''συγιριζει'' μονο. Τους κανω και διατροφη αλλα δεν βλεπω να γινεται τιποτα για αναπαραγωγη.
 
Συνήθως το αρσενικό φτιάχνει πιο πολύ τη φωλιά, δεν είναι περίεργο αυτό.
Πόσο καιρό τους έχεις τη φωλιά; Τα έχεις δει να ζευγαρώνουν;
 
Δεν τα εχω δει να ζευγαρωνουν. Τη φωλια την εχω κανα μηνα.
 
Όπως λέει και ο Γιάννης είναι φυσιολογική η συμπεριφορά σαν ζευγάρι. Απλά υπομονή και μην το παρακάνεις με την διατροφή, πολύ πλούσια διατροφή μπορεί να προκαλέσει πάχος και τότε γίνεται πιο δύσκολη η αναπαραγωγή. Αν δεν προλάβουν τώρα δεν υπάρχει πρόβλημα καθώς μπορούν να ξαναπροσπαθήσουν μετά το καλοκαίρι. Τώρα έτσι κι αλλιώς μια γέννα προλαβαίνουν μετά αρχίζουν οι ζέστες.
 
Back
Top