Διατροφή Πότε μειώνουμε το αυγό στα μικρά πουλάκια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TheBigL

PB Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.911
Πόλη
Αθήνα
Ήθελα να ρωτήσω στα μικρά πτηνά πότε σταματάμε την καθημερινή χορήγηση αυγού;Εμένα είναι πάνω κάτω 40 ημερών και δίνω καθημερινά αυγό και αυγοτροφή. Να τα μειώσω λίγο για παράδειγμα αυγοτροφή 3 φορές την εβδομάδα ή αυγό 3 φορές την εβδομάδα;
 
Ήθελα να ρωτήσω στα μικρά πτηνά πότε σταματάμε την καθημερινή χορήγηση αυγού;Εμένα είναι πάνω κάτω 40 ημερών και δίνω καθημερινά αυγό και αυγοτροφή. Να τα μειώσω λίγο για παράδειγμα αυγοτροφή 3 φορές την εβδομάδα ή αυγό 3 φορές την εβδομάδα;

Στη θέση σου θα μείωνα το φρέσκο αυγό και την αυγοτροφή στη μια φορά την εβδομάδα και μόλις ξεκινήσουν πτερόρροια θα τους έδινα 2 φορές εβδομαδιαίως.
 
Μια φορά αυγό και μια φορά αυγοτροφή ή μια φορά ένα από τα δυο την εβδομάδα;
 
Μια φορά αυγό και μια φορά αυγοτροφή ή μια φορά ένα από τα δυο την εβδομάδα;

Μια φορά ένα από τα δύο την εβδομάδα. Λάμπρο μου επειδή δεν έχεις πολλά πουλιά θα σου πρότεινα να τους δίνεις μόνο φρέσκο αβγό, αντί για αυγοτροφή εμπορίου, εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις σωστού βρασμού και συντήρησής του, ώστε να μην αλλοιώνεται.
 
Να προτείνω αρχική σταδιακή μείωση μόνο στο αυγό μέχρι και της διακοπής του.
Όχι όμως και στην αυγοτροφή η οποία θεωρώ πως πρέπει να τα συνοδεύει συνεχώς μέχρι και μετά την πτερόρροια.
Η συχνότητα τροφοδοσίας της θα πρότεινα να μην είναι σταθερή αλλά εξαρτώμενη από την γενική εικόνα των μικρών. Αν τα μικρά δείχνουν πως την έχουν ανάγκη να παραμείνει στη διάθεσή τους κάθε δεύτερη μέρα. Αν όχι (και δεν βάφονται) τότε δύο την εβδομάδα. Όχι όμως λιγότερο...
 
πρέπει να τα συνοδεύει συνεχώς μέχρι και μετά την πτερόρροια.
.. Ακριβώς αυτό γνωρίζω και γω: τουλάχιστον μέχρι της 1η τους πτερόρροια.
Αλλωστε, σχεδόν όλες οι επώνυμες συσκευασμένες αυγοτροφές αναγράφουν στην συσκευασία ''καθημερινά κατά την αναπαραγωγή / πτερόρροια - 3 φορές την εβδομάδα κατά την υπόλοιπη χρονική περίοδο'' .
Το βραστό αυγόκαι γώ θα το σταματούσα τώρα...
 
Σήμερα τους έδωσα μόνο αυγοτροφή. Να την έχουνε διαθέσιμη όλη την ημέρα ή από ένα κουταλάκι του γλουκού ανά πουλί;
 
Σήμερα τους έδωσα μόνο αυγοτροφή. Να την έχουνε διαθέσιμη όλη την ημέρα ή από ένα κουταλάκι του γλουκού ανά πουλί;
..σωστάκαι γω αυτό κάνω! Ο καθένας τα δικά του! Έτσι καταφέρνω να μειώνω τυχόν εντάσεις/διεκδικήσεις της τροφής..
 
Να προτείνω αρχική σταδιακή μείωση μόνο στο αυγό μέχρι και της διακοπής του.
Το πιο σημαντικό για μένα όταν αλλάζουμε διατροφικές συνήθεις είναι ότι πρέπει να γίνεται σταδιακά. Και δεν το λέω μόνο για σένα Λάμπρο μου το λέω για όλους. Δεν μπορείς εκεί που δίνεις κάθε μέρα αυγό βραστό ξαφνικά να δίνεις μια φορά την εβδομάδα. Σταδιακά θα το μειώσεις, όπως και πριν την αναπαραγωγή που στην προετοιμασία σταδιακά το αυξάνουμε!
 
Back
Top