Αναπαραγωγή Πότε μπορώ να ξαναβάλω νέα φωλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alligator
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alligator

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουν 2011
Μηνύματα
343
Πόλη
Αταλάντη
η κανάρα μου έκανε 4 αυγά δυστυχώς ήταν κλούβια πότε μπορώ να ξαναβάλω την φωλιά της και σε πόσες μέρες η κανάρα θα πρέπει να ζευγαρώσει
 
Εσύ δεν έχεις ούτε να βγάλεις, ούτε να βάλεις. Ενα καθάρισμα της παλαιάς φωλιάς και του χώρου και την αφήνεις στην θέση της. Το θηλυκό θα ζευγαρώσει όταν ξαναμιλήσει το αναπαραγωγικό του ένστικτο. Ούτε σ' αυτό μπορείς να επέμβεις.
 
η κανάρα μου έκανε 4 αυγά δυστυχώς ήταν κλούβια πότε μπορώ να ξαναβάλω την φωλιά της και σε πόσες μέρες η κανάρα θα πρέπει να ζευγαρώσει
Καλημέρα...
Νομίζω πως θα πρέπει να μας ανησυχεί περισσότερο το γιατί τα αυγά ήταν άσπορα.
Αν δεν εντοπιστεί η αιτία και δεν διορθωθεί τότε πολύ φοβάμαι πως θα επαναληφθεί το ίδιο πράγμα και στην επόμενη γέννα αυγών.
Θα πρέπει λοιπόν να παρακολουθήσεις και να μας πεις τη συμπεριφορά των πτηνών μεταξύ τους. Δηλαδή αν υπάρχει ερωτική διάθεση, τάισμα μεταξύ τους, αν μαλώνουν, αν υπάρχει κίνηση και ενδιαφέρον και από το αρσενικό.
Αν όλα αυτά υπήρχαν και το αποτέλεσμα ήταν αρνητικό τότε θα δοκιμάσουμε εκ νέου "παρακαλώντας" οι αιτίες να εστιάζονται σε άλλα θέματα εκτός του οργανισμού τους.
Τα πρώτα διορθώνονται σχετικά εύκολα, αν όμως είναι πρόβλημα υγείας (σπάνια) στον οργανισμό των πτηνών. Γίνεται άλυτο.
 
Στα πουλιά υπάρχει ερωτική διάθεση ο αρσενικός της έδινε φιλάκια συνεχώς είχα δει και την επαφή μεταξύ τους όχι μόνο μια φορά και όταν η κανάρα ήταν στη φωλιά πήγαινε και της έδινε και εκεί φιλάκια και όταν αυτή έφευγε πήγαινε και καθόταν δίπλα στα αυγά αυτός και τα πρόσεχε
 
Στα πουλιά υπάρχει ερωτική διάθεση ο αρσενικός της έδινε φιλάκια συνεχώς είχα δει και την επαφή μεταξύ τους όχι μόνο μια φορά και όταν η κανάρα ήταν στη φωλιά πήγαινε και της έδινε και εκεί φιλάκια και όταν αυτή έφευγε πήγαινε και καθόταν δίπλα στα αυγά αυτός και τα πρόσεχε
Είναι εύκολο να μας ανεβάσεις μια δυο φωτογραφίες από το κάθε πουλί.
 
το ίδιο θέμα είχα και εγώ περσυ..ψάξε πιθανα προβλήματα..
 
ξεχασα να ρωτησω βαζω ξανα χωρισμα στο κλουβι μετα απο μια αποτυχημενη γεννα (χωριζω τον αρσενικο)
 
Θοδωρή τη διατροφική προετοιμασία έκανες στα πουλάκια;
 
εκτος απο σπορια αυγο τη πρωτη μερα δευτερη μηλο τριτη πορτοκαλι μετα αυγο παλι μετα μπρωκολο και βιταμινη στο νερο τους
 
εκτος απο σπορια αυγο τη πρωτη μερα δευτερη μηλο τριτη πορτοκαλι μετα αυγο παλι μετα μπρωκολο και βιταμινη στο νερο τους
Θοδωρή, πόσο διάστημα έκανες διατροφική προετοιμασία;
 
Πιστεύω ότι χρειάζεται παραπάνω... Περίπου 30-40 ημέρες. Κάτι άλλο που δεν σε ρώτησα, πόσες ημέρες κλοσούσε η κανάρα τα αυγά και πως κατάλαβες ότι ήταν άσπορα;
 
στην αρχη πηρα ενα και το εβαλα μπροστα σε φακο οταν το ειδα μεσα μαυρο πιστευα οτι εχει πουλακι μεσα μετα απο 16 ημερες δεν ειχε βγει τιποτα ετσι αναγκαστικα εσπασα το πρωτο και δεν ειχε τιποτα μετα το δευτερο και ουτο καθεξης θελω να τονισο οτι μεσα το αυγο ηταν μαυρο και γλοιωδεις
 
τριτη πορτοκαλι
Το πορτοκάλι πως τους το δίνεις;
Πέρα του ότι έκανες προετοιμασία λίγες μέρες θεωρώ πως προς το τέλος θα μπορούσες να δίνεις κάθε μέρα αυγό! 😉 Αν θες διάβασε αυτό Ζευγάρωμα καναρινιών . Πιστεύω θα σε βοηθήσει!

στην αρχη πηρα ενα και το εβαλα μπροστα σε φακο οταν το ειδα μεσα μαυρο πιστευα οτι εχει πουλακι μεσα
Όταν λες στην αρχή εννοείς την πρώτη μέρα που το έκανε; Για να φανεί αν έχει πουλάκι πρέπει η κανάρα να το κλωσάει συστηματικά (να έχει βιδώσει στη φωλιά να μη σηκώνει συχνά) για πάνω από 6-7 μέρες. Τότε δεν το παίρνεις με το χέρι και δεν το βάζεις σε φακό γιατί τα χέρια μας μπορεί να έχουν μικρόβια! Αλλά εφάπτεις έναν μικρό φακό στα αυγά σε ένα σκοτεινό σημείο. Αν δεις αγγεία και όλο το αυγό είναι γεμάτο τότε είναι ένσπορο. Δες αυτό ο βίντεο:
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
το αυγο το πηρα οχι στη αρχη της γεννας τη 10 ημερα γιατι φοβαμε λιγο να τα πιανω
το πορτοκαλι το κοβω σε φετα και το δινω εχω δικια μου πορτοκαλια και η καναρα ηταν ολη μερα στα αυγα εβγαινε πολυ λιγο και μετα απο 2 λεπτα πηγαινε στα αυγα
 
Back
Top