Φροντίδα Πότε μπορώ να ξαναχρησιμοποιήσω το κλουβί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sylvia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sylvia

PB New Member
Εγγραφή
3 Αυγ 2014
Μηνύματα
388
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα! Τις προάλλες έχασα ένα πουλάκι από ευλογιά. Και επειδή η συγκεκριμένη ασθένεια προκαλείται από ιό, φοβάμαι να βάλω άλλο πουλάκι στη θέση του. Πόσο καιρό άραγε ζει ο ιός μακριά από τον ξενιστή; Έπλυνα τα σκεύη και τα κάγκελα του κλουβιού ένα- ένα με χλωρίνη και μετά το ξέβγαλα και το έχω αφήσει στην άκρη καμιά βδομάδα. Λέτε να είναι εντάξει; Το σουπιοκόκκαλο το πετάω για σιγουριά ή μπορώ να το καθαρίσω; Πχ. αν το έψηνα για λίγο θα ήταν ασφαλές; Ευχαριστώ!
 
Το σουπιοκοκκαλο πεταξε το. Γιατι να ρισκαρεις με ενα πορωδες αντικειμενο που δεν απολυμαινεται; για κατι τοσο φθηνο; Για τα υπολοιπα εφοσον τα απολυμανες πιστευω μπορεις να τα χρησιμοποιησεις
 
Το σουπιοκοκκαλο πεταξε το. Γιατι να ρισκαρεις με ενα πορωδες αντικειμενο που δεν απολυμαινεται; για κατι τοσο φθηνο; Για τα υπολοιπα εφοσον τα απολυμανες πιστευω μπορεις να τα χρησιμοποιησεις

Ναι, δίκιο έχεις. Ευχαριστώ!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Κόκκαλα σουπιάς έχω πολλά! Μια βόλτα στην παραλία και βρίσκεις 5-6! Σύλβια μου έλα να πάρεις όσα θες! 😉

Έχω κι εγώ Αλίκη μου. Σ' ευχαριστώ πάντως! Απλά επειδή τα βρίσκω δύσκολα έκανα τη σκέψη να το κρατήσω. Και για να πω και την αλήθεια, όταν παίρνω από τον ψαρά και τα προετοιμάζω μόνη μου, είναι μικρούλικα και πολύ μαλακά και δεν μπορώ να τα στηρίξω εύκολα στο κλουβί, μου σπάνε. Ίσως τα βράζω παραπάνω; Ίσως φταίει που είναι μικρά; Ποιος ξέρει!
 
Ίσως τα βράζω παραπάνω; Ίσως φταίει που είναι μικρά; Ποιος ξέρει!
Καλά είμαι σίγουρη ότι το έχεις διαβάσει το θέμα: https://community.petbirds.gr/threads/Σουπιοκόκκαλο-στα-πουλιά.17816/ αλλά μετά το βράσιμο με νερό και ξύδι (όχι πάρα πολύ, μέχρι να φύγει η μυρωδιά της ψαρίλας) θέλει και λίγο ήλιο να ξεραθεί! 😉
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: stakov
Έχω κι εγώ Αλίκη μου. Σ' ευχαριστώ πάντως! Απλά επειδή τα βρίσκω δύσκολα έκανα τη σκέψη να το κρατήσω. Και για να πω και την αλήθεια, όταν παίρνω από τον ψαρά και τα προετοιμάζω μόνη μου, είναι μικρούλικα και πολύ μαλακά και δεν μπορώ να τα στηρίξω εύκολα στο κλουβί, μου σπάνε. Ίσως τα βράζω παραπάνω; Ίσως φταίει που είναι μικρά; Ποιος ξέρει!
δοκίμασε να τα τρυπήσεις με συρματάκι όπως στις φωτό του άρθρου
 
Εάν το έχεις για τις μύτες πάει καλά, εάν το έχεις όμως για το ασβέστιο τζάμπα παιδεύεσαι. Να έχεις καβάτζα μία, για να βάζεις σε περίπτωση που κάποιο πουλάκι έχει μεγάλη μύτη και να τους βάζεις λίγο σουσάμι στο μπολάκι για τα πρόσθετα μια φορά την εβδομάδα. Μάλιστα υπάρχει και σουσάμι αναποφλοίωτο (καφέ) που θα το τρελάνουν.
 
Καλά είμαι σίγουρη ότι το έχεις διαβάσει το θέμα: αλλά μετά το βράσιμο με νερό και ξύδι (όχι πάρα πολύ, μέχρι να φύγει η μυρωδιά της ψαρίλας) θέλει και λίγο ήλιο να ξεραθεί! 😉

Ε, ναι. Εννοείται ότι το έχω διαβάσει! Γιατί πριν το διαβάσω, σιγά μην ήξερα πώς να τα ετοιμάσω! 😛 Τα άφησα στον ήλιο αρκετές μέρες (το καλοκαίρι). Νομίζω πως από πλευράς στεγνώματος είναι καλά. Ακόμα και όταν μου σπάσουν κομμάτια και τα χτυπήσω στο μούλτι, γίνονται σκόνη. Δε γίνονται "κρέμα", οπότε πρέπει να είναι ΟΚ.

δοκίμασε να τα τρυπήσεις με συρματάκι

Η αλήθεια είναι ότι προσπάθησα να τα τρυπήσω με πολύ-πολύ λεπτή βελόνα, από αυτές που χρησιμοποιούμε για να περνάμε κλωστή σε μικρές χαντρούλες, οπότε νομίζω πως είναι το ίδιο.

Εάν το έχεις για τις μύτες πάει καλά, εάν το έχεις όμως για το ασβέστιο τζάμπα παιδεύεσαι. Να έχεις καβάτζα μία, για να βάζεις σε περίπτωση που κάποιο πουλάκι έχει μεγάλη μύτη

Δε νομίζω ότι παιδεύομαι τσάμπα. Θα σου πω γιατί. Γιατί όταν τα πουλάκια είναι σε αναπαραγωγική περίοδο, από μόνα τους (από ένστικτο προφανώς) αναζητούν ασβέστιο και τα σουπιοκόκκαλα πραγματικά "εξαφανίζονται" πριν καλά- καλά το καταλάβεις. Τον υπόλοιπο καιρό μπορεί να μη γυρίζουν καν να το κοιτάξουν. Όσο για το τρόχισμα, δε νομίζω πως χρειάζεται το σουπιοκόκκαλο, γιατί όπως είπα και πριν, αν τα πουλιά δεν είναι σε αναπαραγωγική φάση, συνήθως δεν το πλησιάζουν. Το αφήνω βέβαια στο κλουβί όλο το χρόνο, αλλά πάλι τα ράμφη μεγαλώνουν. Οπότε αν χρειαστεί, τα κόβω με ένα κοπιδάκι και είμαι ΟΚ.

να τους βάζεις λίγο σουσάμι στο μπολάκι για τα πρόσθετα μια φορά την εβδομάδα

Σουσάμι τους βάζω ούτως ή άλλως στα πρόσθετα όπως είπες. Μόνο που το λιώνω μαζί με τα υπόλοιπα (βότανα κλπ) στο μούλτι.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Με μετρο το σουσαμακι αν δε θες να εχεις τοφαλακια!

😀 τοφαλάκια, ε; Για να είμαι ειλικρινής, ένα- δύο ήθελα να τα παχύνω λίγο γιατί μου αδυνάτισαν το καλοκαίρι. Γι' αυτό και βάζω και λίγο καρυδάκι. Με μέτρο πάντα. Δηλαδή αν βγει το μείγμα μου σύνολο στα 150 γραμμάρια, το σουσάμι είναι το ένα κουταλάκι του γλυκού. Νομίζω πως δεν είναι πολύ. Τι λες κι εσύ;
 
😀 τοφαλάκια, ε; Για να είμαι ειλικρινής, ένα- δύο ήθελα να τα παχύνω λίγο γιατί μου αδυνάτισαν το καλοκαίρι. Γι' αυτό και βάζω και λίγο καρυδάκι. Με μέτρο πάντα. Δηλαδή αν βγει το μείγμα μου σύνολο στα 150 γραμμάρια, το σουσάμι είναι το ένα κουταλάκι του γλυκού. Νομίζω πως δεν είναι πολύ. Τι λες κι εσύ;
Εγω να σου πω εβαζα μονο στην καναρα μου μονο οταν γενναγε λιγο ση μυτη του κουταλιου ενα τσακ. Αλλα φτανει γιατι ειμαστε οφφ εδω και ωρα 😛
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sylvia
Back
Top