Αναπαραγωγή Πότε να απομακρύνω τον αρσενικό για να αποτρέψω 3η γέννα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης falkonis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

falkonis

PB Member
Εγγραφή
13 Οκτ 2014
Μηνύματα
239
Πόλη
Νέα Ιωνία
Μισό λεπτό παιδιά

Θα έχω μικρά στην φωλιά

Πότε θα απομακρύνω τον αρσενικό;

Το ζευγάρι άρχισε την 2η γέννα όταν τα μικρά ήταν 12-13 ημερών (ζευγάρωναν, χαλούσαν την φωλιά με τα μικρά μέσα)

Αν κάνουν πάλι το ίδιο και βγάλω τον αρσενικό, η κανάρα θα τα καταφέρει να βγάλει πέρα τα μικρά ή θα έχω πάλι καμιά απώλεια;

Άρα ζητούμενο είναι το καταλληλότερο χρονικό σημείο της απομάκρυνσης.
Εχω 2 ζευγάρια καναρια. Αυτό και άλλο ένα που έχουν 1 μικρό

Όσο για την προσφορά σου Αλίκη alicedros, μην ξεχνάς ότι σημασία έχει το ταξίδι προς τα Κύθηρα, δηλαδή, η ενασχόληση και όχι απλά η απόκτηση πολλών πουλιών.

Αν ήθελα απλά πολλά πουλιά θα αγόραζα ή θα ζητούσα να μου χαρίσουν

Πάντως σε ευχαριστώ πολύ
 
  • Like
Αντιδράσεις: theodr
Όσο για την προσφορά σου Αλίκη alicedros, μην ξεχνάς ότι σημασία έχει το ταξίδι προς τα Κύθηρα, δηλαδή, η ενασχόληση και όχι απλά η απόκτηση πολλών πουλιών.
Εγώ στο είπα επειδή έχεις ήδη αυγά με αβέβαιο μέλλον με τους συγκεκριμένους γονείς... Στην Ιθάκη ήταν το ταξίδι! 😉
 
Να μην το βλέπει τον αρσενικό το καταλαβαίνω αλλά να μην τον ακούει κιόλας δεν γίνεται Αλίκη. Θα πρέπει να έχουμε σπίτι 150 τετραγωνικά άλλα μπαλκόνια άλλα δωμάτια είναι δύσκολο αυτό. Δεν γίνεται για μένα εύκολα.
@falkonis τί χρώμα είναι οι γονείς;Βλέπω παρδαλό και σκούρο; Κάνω μια σκέψη ότι ο μικρός την πάτησε λόγο χρώματος ίσως. Και σε μένα το πιο πολύ θέμα το είχανε με το κίτρινο και αυτό ψιλοκατάλαβα τελικά. Σε σκουρόχρωμα ίσως τα ανοιχτόχρωμα είναι το κόκκινο πανί.
 
Εγώ στο είπα επειδή έχεις ήδη αυγά με αβέβαιο μέλλον με τους συγκεκριμένους γονείς.. Στην Ιθάκη ήταν το ταξίδι! 😉
Θα προσπαθήσω... άλλωστε έχω κι εσάς εδώ, σιγουριά
 
Να μην το βλέπει τον αρσενικό το καταλαβαίνω αλλά να μην τον ακούει κιόλας δεν γίνεται Αλίκη. Θα πρέπει να έχουμε σπίτι 150 τετραγωνικά άλλα μπαλκόνια άλλα δωμάτια είναι δύσκολο αυτό. Δεν γίνεται για μένα εύκολα.
τί χρώμα είναι οι γονείς;Βλέπω παρδαλό και σκούρο; Κάνω μια σκέψη ότι ο μικρός την πάτησε λόγο χρώματος ίσως. Και σε μένα το πιο πολύ θέμα το είχανε με το κίτρινο και αυτό ψιλοκατάλαβα τελικά. Σε σκουρόχρωμα ίσως τα ανοιχτόχρωμα είναι το κόκκινο πανί.

Ο πατερας
IMG0055A_zpsudhko0ll.jpg

και η μανα
IMG0040A_zpshfzndvln.jpg
 
Πότε θα απομακρύνω τον αρσενικό;

Το ζευγάρι άρχισε την 2η γέννα όταν τα μικρά ήταν 12-13 ημερών (ζευγάρωναν, χαλούσαν την φωλιά με τα μικρά μέσα)

Αν κάνουν πάλι το ίδιο και βγάλω τον αρσενικό, η κανάρα θα τα καταφέρει να βγάλει πέρα τα μικρά ή θα έχω πάλι καμιά απώλεια;
Γιώργο, από την στιγμή που δεν επιθυμείς να προχωρήσεις σε 3η γέννα.. Εγώ στην θέση σου θα απομάκρυνα τον αρσενικό σε δικό του κλουβίκαι θα φρόντιζα να μην λείπει τίποτε από την διατροφική σειρά στην θηλυκιά! Όσο κι αν χτυπιέται αυτός στα κάγκελα..η θηλυκιά να ξέρεις πως θα έχει το μυαλό της στην ανατροφή των μικρών και όχι στο.. Κοκό!
Πέρυσι.. Εγώ αυτό έκανα και η θηλυκιά μεγάλωσε 4 μικρά πάρα πολύ καλά και τα είχε στο πλευρό της 38 μέρες! Από κει πέρα βεβαια, άρχισε η φαγούρα για το ποιος θα κυριαρχήσει στην κλούβα!
μια άποψη είναι κι αυτή Γιώργο.. Μέσα σε τόσες άλλες, αλλά εσύ θα κρίνεις και θα αποφασίσεις..👍
 
Back
Top