Αναπαραγωγή Πότε να αφαιρέσω το αρσενικό;

Εγγραφή
17 Μαϊ 2018
Μηνύματα
985
Πόλη
Αθήνα
Βρίσκομαι στην δεύτερη γεννα.τις επόμενες μερες περιμένω νεοσσους. Ξερω ότι έπρεπε να είχα βγάλει τον αρσενικό νωρίτερα αφου δεν θέλω να προχωρήσω σε άλλη γέννα. Τώρα ποτε να τον αφαιρέσω!?
 
  • Like
Αντιδράσεις: CHRISV
Ομοιώματα εχω.αλλα μήπως να βγάλω τωρα τον αρσενικό στις πρώτες μέρες ζωης των μικρών.να τα μεγαλώσει μόνη της η καναρα και να μη πάει σε άλλη γεννα
 
  • Like
Αντιδράσεις: CHRISV
Ομοιώματα εχω.αλλα μήπως να βγάλω τωρα τον αρσενικό στις πρώτες μέρες ζωης των μικρών.να τα μεγαλώσει μόνη της η καναρα και να μη πάει σε άλλη γεννα
Σκέψου μήπως βγάλεις το θηλυκό 12-15 ημέρες μετά την εκκόλαψη και αφήσεις τον αρσενικό να ταΐζει
 
@ianos τι είναι προτιμότερο ετσι πως ειανι τα πράγματα!?
Εξαρτάται τι θα επιλέξεις..
1.Τον βγάζεις και τον τοποθετείς μακριά ώστε ιδανικά να μην ακούγεται, αλλά και να μην τον βλέπει το θηλυκό και την αφήνεις μόνη της να τα μεγαλώσει. Τότε όμως αν η κανάρα πάθει κάτι και δεν ταΐζει, δεν έχεις τον αρσενικό back up
2.Τον βγάζεις και τον αφήνεις σε οπτική επαφή με τα μικρά του ώστε να ταΐσει ο ίδιος στην περίπτωση που κάτι πάθει η θηλυκιά. Υπάρχει η πιθανότητα όμως η κανάρα να θεωρήσει ότι και το αρσενικό είναι εκεί και σταδιακά να πάψει να ταΐζει.
3.Τον αφήνεις μέσα στο κλουβί και μόλις δεις ότι η κανάρα βγαίνει από τη φωλιά τη νύχτα και ότι ο ίδιος ταΐζει μεταφέρεις εκείνη σε άλλο σημείο, αρκεί αυτός να ταΐζει
4. Τον αφήνεις έως απογαλακτισμού των μικρών και αν η κανάρα εντωμεταξύ έχει κάνει άλλη φωλιά και αυγά αρχίζεις και αντικαθιστάς το κάθε αυγό την ημέρα που γεννιέται με ένα ψεύτικο, την αφήνεις και να κλωσσήσει λίγες ημέρες και έπειτα αρχίζεις και βγάζεις τα ψεύτικα ένα - ένα. Σε αυτήν την περίπτωση που ο ίδιος την έχω αποφύγει σε όλες μου τις αναπαραγωγές, έχουμε πιθανά ένσπορα αυγά των οποίων η επώαση δεν έχει αρχίσει, αλλά είναι εν δυνάμει ζωές κάτι που προσωπικά, εφόσον μπορώ να το αποφύγω, δεν το έβρισκα ιδανικό.
 
Είναι σε οπτική ή ακουστική επαφή με το θηλυκό;
Διαπίστωσες ζευγάρωμα πρόσφατα;
Σε ποια ημέρα ζωής είναι ο μικρότερος νεοσσός;
Η κανάρα εξακολουθεί και τους σκεπάζει τη νύχτα;
Οι νεοσσοί κοιμούνται μέσα στη φωλιά; Βγαίνουν έξω; Είναι μόνιμα έξω;
 
Back
Top