Αναπαραγωγή Πότε να βάλω μαζί την καρδερίνα με την κανάρα;

bliapaths

PB New Member
Εγγραφή
2 Απρ 2008
Μηνύματα
48
Πόλη
Φιλιππιάδα
για να ζευγαρωσω καρδερινα με καναρα πρεπει να τα βαλω στο ιδιο κλουβι απο τωρα(σεπτεμβριο) μεχρι τον ιανουαριο και μετα να τουσ βαλω χωρισμα στη μεση να βλεπονται ή να τα βαλω τον ιανουαριο κατευθειαν με χωρισμα στη μεσα μεχρι απριλιο;
 
γιατι ζευγαρωνουμε θηλυκο καναρινι με αρσενικη καρδερινα και οχι αρσενικο καναρινι με θηλυκια καρδερινα. Αυτο το χω απορια...
 
ευχαριστω αλλα δεν καταφερα να βγαλω ακρη ακομα με αυτο το θεμα... κ αρχισε κι αλλο. Το χειμωνα θα αντεξουν τα καναρινια μου εξω στο μπαλκονι;ξεκινησα να τα ταιζω απο σημερα καναβουρι αλλα τα μαλινουα ακουσα οτι δεν ειναι καλο να τρων καναβουρι γιατι χοντρενει η φωνη τους αλλα τι να κανω...
 
ευχαριστω αλλα δεν καταφερα να βγαλω ακρη ακομα με αυτο το θεμα... κ αρχισε κι αλλο. Το χειμωνα θα αντεξουν τα καναρινια μου εξω στο μπαλκονι;ξεκινησα να τα ταιζω απο σημερα καναβουρι αλλα τα μαλινουα ακουσα οτι δεν ειναι καλο να τρων καναβουρι γιατι χοντρενει η φωνη τους αλλα τι να κανω...


Αγαπητε μου φιλε,τα καναρινια ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μεσα. Καμια φορα μονο αν εχει ηλιο, κ αν...

Τωρα, οσον αφορα στο αρχικο θεμα(ζευγαρωμα καρδερινας-καναρας), οπως θα δες σ αλλο θεμα, μ ενδιαφερει κ εμενα, γι αυτο ο τι κ αν μαθεις επι τουτου, σε παρακαλω πες το μου

Φιλικα
 
γιατι ζευγαρωνουμε θηλυκο καναρινι με αρσενικη καρδερινα και οχι αρσενικο καναρινι με θηλυκια καρδερινα. Αυτο το χω απορια...

-Διότι είναι πολύ ευκολότερο να φτιάξει φωλιά η κανάρα, παρά η καρδερίνα.


Αγαπητε μου φιλε,τα καναρινια ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μεσα. Καμια φορα μονο αν εχει ηλιο, κ αν...

-Τα καναρίνια που ζούν έξω, σε κλουβιά ή κλούβες, δεν έχουν κανένα πρόβλημα ακόμα και σε θερμοκρασίες κάτω απο το 0. Εκείνο που πρέπει να προσέχουμε είναι να είναι σε υπήνεμο μέρος. Αν αυτό δεν είναι εύκολο, μια κάλληψη με νάυλον θα δημιουργείσει "φυλαγμένο"
μέρος για ασφαλή και ήσυχη νύχτα. Εκείνο που σκοτώνει είναι το "μέσα-έξω" κάθε λίγο και λιγάκι.
 
γιατι ζευγαρωνουμε θηλυκο καναρινι με αρσενικη καρδερινα και οχι αρσενικο καναρινι με θηλυκια καρδερινα. Αυτο το χω απορια...

Συμφωνώ με το Μάκη και θέλω να συμπληρώσω ότι στις Καρδερίνες διαλέγει το θηλυκό σύντροφο οπότε είναι σχεδόν αδύνατο να ταιριάξει με αρσενικό άλλου είδους. Ο αρσενικός από την άλλη από τη στιγμή που είναι πυρωμένος ζευγαρώνει πολύ πιο εύκολα με θηλυκό άλλου είδους.
 
ευχαριστω πολυ παιδια, με βοηθησατε αρκετα σε αυτο το θεμα. Αν ξερετε για βλαστωμενουσ σπορουσ το σιταρι το συσκευασμενο σε μικρα σακουλακια απο το σουπερ μαρκετ κανει;
 
υπαρχουν ειδικα μειγματα σπορον φυτρωματος που περιεχουν μεγαλη ποικιλια σπορων προς βλαστησει μπορεις να προμηθευτης καποιο απο αυτα και να το χορηγησης στα πτηνα σου
kiklos.info/shop6/
και ενα χρησιμο αρθρο για την ποετοιμασια της τροφης
kiklos.info/Quellfutter.html
 
Back
Top