Αναπαραγωγή Πότε να βάλω τα καναρινια μαζι, τι να κάνω, τι τροφες να δινω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alex124
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alex124

PB New Member
Εγγραφή
16 Μαρ 2015
Μηνύματα
50
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας είμαι καινούργιος
Λοιπόν οπός βλέπεται το θεμα μ ειναι ναι ζευγαρωσο τα καναρινια μ το ενα ειναι λευκό κυρίαρχο και το άλλο δεν ξερω αλα έχει χρωμα καφε εχει κ ελάχιστο άσπρο(θυλικια) το λευκό κυρίαρχο(αρσενικο) το εχω 1 χρόνο το αλλο το πιρα πριν 4 μερες τα κλουβια τα εχω δίπλα δίπλα για να τα βάλω να ζευγαρώσουν σε ποσο καιρό να τα βάλω μαζι τι να κάνω τι τροφες να δινο; Πείτε μου οτι χρειάζεται! Ευχαριστώ

αα επισις να του δινω καθημερινα αυγο
?
 
τα έχω διαβάσει! 😉
Αλλά θέλω να ακούσω και άλλες γνώμες!
Ααα το λευκό κυρίαρχο μπορώ να το βάλω με όποια θυλικια θέλω έτσι; Η υπαρχή πρόβλημα; ://
 
Εάν μπορώ το λευκό κυρίαρχο να το ζευγαρωσο με όποια θυλικια θέλω;
και υπάρχει περίπτωση να μιν ζευγαρώσουν ποτεε; :οο
Καιι δεν ξερω εαν είναι πυρομενα χδ ☹ να βγάλω φώτο να μ πειτε;
 
Εάν μπορώ το λευκό κυρίαρχο να το ζευγαρωσο με όποια θυλικια θέλω;
και υπάρχει περίπτωση να μιν ζευγαρώσουν ποτεε; :οο
Καιι δεν ξερω εαν είναι πυρομενα χδ ☹ να βγάλω φώτο να μ πειτε;

Η διαδικασία για το ζευγάρωμα είναι η συγκεκριμένη που αναφέρονται στα ling του δευτέρου πόστ.
Αυτό που σε κάνει τόσο ανυπόμονο δυστυχώς δε θα πρέπει να είναι το πότε αλλά το πως θα ζευγαρώσουν... και μέσα εκεί υπάρχουν όλα όσα χρειάζεσαι...
Μπορείς να ζευγαρώσεις κάθε "παρδαλό" καναρίνι... Δεν υπάρχει κανένας περιορισμός... και με λευκό κυρίαρχο... Οι απόγονοι θα έχουν φτέρωμα πολύ κοντά στο "παρδαλό"...
Το αν είναι έτοιμα ή όχι... Προτείνω να ακολουθήσεις πιστά τις οδηγίες από τους συνδέσμους και στο τέλος όλα θα γίνουν γρήγορα και σωστά...
Είναι πιο σωστό να ξεκινάς διαβάζοντας και μαθαίνοντας σωστά... από το να ακούς τις γνώμες σχετικών ή άσχετων...
 
το αλλο το πιρα πριν 4 μερες τα κλουβια τα εχω δίπλα δίπλα για να τα βάλω να ζευγαρώσουν σε ποσο καιρό να τα βάλω μαζι τι να κάνω τι τροφες να δινο;
Θα αργήσεις να τα βάλεις καθώς πρέπει να κρατήσεις Καραντίνα στα πουλιά, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης . Οπωσδήποτε! Ένα μήνα στην καλύτερη και τα πουλιά θα πρέπει να είναι σε άλλο δωμάτιο... Ταυτόχρονα μπορείς να τα προετοιμάζεις διατροφικά για να τα ζευγαρώσεις μόλις τελειώσει η καραντίνα.
Τα έχεις σε εξωτερικό ή σε εσωτερικό χώρο;

Ααα το λευκό κυρίαρχο μπορώ να το βάλω με όποια θυλικια θέλω έτσι; Η υπαρχή πρόβλημα; ://
Εάν μπορώ το λευκό κυρίαρχο να το ζευγαρωσο με όποια θυλικια θέλω;
Δεν μπορείς να τον ζευγαρώσεις με θηλυκό λευκό κυρίαρχο καθώς υπάρχει 25% θνησιμότητα, δηλαδή σε κάθε αυγό έχει 25% πιθανότητα να πεθάνει μέσα ο νεοσσός. Γιατί δεν βρίσκεις ένα λευκό υποχωρητικό (καθαρό λευκό, χωρίς κανένα κίτρινο ή κόκκινο ή άλλου χρώματος φτερό) θηλυκό καναρίνι να βγάλεις λευκά καναρινάκια; Γιατί να χαλάσεις το λευκό κυρίαρχο και να βγάλεις παρδαλάκια; 😛

Αν θες ανέβασε μας φώτο να τα καμαρώσουμε! Αλλά ζευγάρι με τον λευκό κυρίαρχο θα πήγαινε υπέροχα μια τέτοια δεσποινίδα:
17113


και υπάρχει περίπτωση να μιν ζευγαρώσουν ποτεε; :οο
Καιι δεν ξερω εαν είναι πυρομενα χδ ☹ να βγάλω φώτο να μ πειτε;
Αν δεν ταιριάξουν τα πουλιά (συμβαίνει αλλά σπάνια...) τότε μπορεί και να μην ζευγαρώσουν. Αλλά αν κάνεις εσύ σωστή γνωριμία με ζευγαρώστρα και χώρισμα και ακολουθήσεις όλη τη διαδικασία σωστά τότε γιατί να μην ζευγαρώσουν; Τι ηλικία έχουν;
Τώρα για το αν είναι πυρωμένα ή όχι υπάρχουν κάποια δείγματα. Η κανάρα μαζεύει ό,τι βρει, από χαρτί από τον πάτο μέχρι και μαδιέται πολλές φορές για να μπορέσει να χτίσει φωλιά και να κάνει αυγουάκια. Στο άκουσμα του αρσενικού σηκώνει τον πωπό της και στήνεται για τον αρσενικό. Το αρσενικό από την άλλη τραγουδάει επίπονα προς το θηλυκό και χοροπηδάει πάνω στην πατήθρα, είναι κολλημένο στα κάγκελα, ταίζει το θηλυκό από το χώρισμα. Τότε είναι και τα δύο πυρωμένα και μπορούμε να βγάλουμε το διαχωριστικό της ζευγαρώστρας!
 
  • Like
Αντιδράσεις: xrzar
😀 ναι σωστα στς ευχαριστώ πολυ!
εμμ το πρωί τα βγάζω εξω τα έχω κολλητά τα κλουβιά και το βράδυ τα έχω μεσα και παλη κολλητά τα κλουβια χδ...
 
Λάθος Άλεξ! Και το κολλητά (είπαμε καραντίνα σε διαφορετικά δωμάτια) και το μέσα - έξω... Θα τα έχεις είτε μόνιμα μέσα είτε μόνιμα έξω.. είναι πολύ ευαίσθητα και ακόμα και 2 βαθμοί διαφορά μπορεί να κρυώσουν.. είναι κρίμα!
 
Alicedros Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!
Εμμ εχω 3 καναρίνια δηλαδή και τα 3 καναρίνια μου πρέπει να ειναι η μεσα η έξω σωστά οχι δηλαδή μόνο αυτό που προσπαθώ να ζευγαρωσο αλλα και το αλο μ καναρίνι σωσταα; :)
 
Alicedros Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!
Εμμ εχω 3 καναρίνια δηλαδή και τα 3 καναρίνια μου πρέπει να ειναι η μεσα η έξω σωστά οχι δηλαδή μόνο αυτό που προσπαθώ να ζευγαρωσο αλλα και το αλο μ καναρίνι σωσταα; :)
Πολύ σωστά! Είτε μόνιμα μέσα σε δωμάτιο ήσυχο, ευήλιο, χωρίς πολυκοσμία, φασαρία ή καπνούς, χωρίς μετακινήσεις και να κοιμούνται με την δύση του ηλίου και να ξυπνάνε με την ανατολή του ήλιου. Είτε έξω προστατευμένα από ρεύματα αέρα και βροχή και φυσικά από τα αρπακτικά!
 
Back
Top