Αναπαραγωγή Πότε να βάλω τη φωλιά και γιατί δεν κελαηδάει ο αρσενικός;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mariakoz
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Mariakoz

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαϊ 2011
Μηνύματα
113
Πόλη
Μυτιλήνη
Καλησπέρα σας!
Έχω εδώ και 3 μέρες τα καναρίνια στην ζευγαρώστρα με χώρισμα. Είχα τον αρσενικό και επειδή έχασα τη θηλυκιά μου, μου έδωσε ένας κύριος μία άλλη την οποία είχε βάλει ήδη για ζευγάρωμα και κουβαλούσε νήμα. Το θέμα μου είναι ότι ο αρσενικός σταμάτησε να κελαηδάει όπως κελαηδούσε όλη μέρα. Κελαηδάει μία-δύο φορές την ημέρα και αυτό περισσότερο το βράδυ κατά τις 8 το απόγευμα. Να σημειώσω ότι τον έπιασα (για να καθαρίσω την ζευγαρώστρα) και είναι αρκετά φοβιτσιάρης...
1) Σημαίνει κάτι το ότι δεν κελαηδάει;
2) Πότε να βάλω την φωλιά; Να βάλω και τσόχα μέσα;
3) Πότε και που ρίχνω ψειρόσκονη;
4) Έκανα αυγοτροφή δικιά μου με κολοκυθάκι, καρότο, κόκκινη πιπεριά, φρυγανιά, ρίγανη, δυόσμο και αυγό. Πόσες μέρες διατηρείται στο ψυγείο; Κάθε πότε το δίνω και για πόση ώρα αφήνω;

Είναι πρώτη φορά που ζευγαρώνω... Δεν έχω εμπειρία. Οπότε ότι συμβουλές έχετε να μου δώσετε, ευπρόσδεκτες!
Ευχαριστώ!
 
Διάβασε το παρακάτω:
Ποιά είναι η συμπεριφορά των πουλιών, ταΐζει ο κάναρος την κανάρα μέσα από το κάγγελο; δείχνουν να έχουν ταιριάξει;
Όταν ο κάναρος κελαηδάει η κανάρα δείχνει να παίρνει θέση ζευγαρώματος (χαμήλωμα κορμιού, κίνηση φτερών);
 
Γεια σου Μαρια!

1)Δεν κελαηδα γιατι ειναι μαζι με το θηλυκο τωρα, ειναι φυσιολογικο
2)Αφου κουβαλουσε ηδη νημα οταν την πηρες θα πρεπει να δωσεις φωλια μιας και οπως μας λες ενδεχεται να εχει ζευγαρωσει κιολας.
3)Στην τσοχα της φωλιας αν το κρινεις απαραιτητο
4)Στη συντηρηση φανταζομαι δεν θα κραταει πανω απο 2-3 μερες, βαζεις κατα βουληση και αφαιρεις πριν αλλοιωθει.

Φυσικα ολη η προσπαθεια ειναι βασισμενη σε λαθος βαση αφου ουτε τροφικη προετοιμασια εχει προηγηθει αλλα ουτε και τηρηθηκε καραντινα αναμεσα στα πουλια.
 
Διάβασε το παρακάτω:
Ποιά είναι η συμπεριφορά των πουλιών, ταΐζει ο κάναρος την κανάρα μέσα από το κάγγελο; δείχνουν να έχουν ταιριάξει;
Όταν ο κάναρος κελαηδάει η κανάρα δείχνει να παίρνει θέση ζευγαρώματος (χαμήλωμα κορμιού, κίνηση φτερών);

Το άρθρο το έχω διαβάσει!

Δεν ταΐζονται... Στον τοίχο έχω εφημερίδα για να μην λερώνουν και ο αρσενικός κόβει χαρτάκια με μανία-συνεχώς. Το έκανε και πριν βέβαια αλλά όχι τόσο έντονα. Δεν ξέρω εάν λέει κάτι αυτό...

Η κανάρα παίρνει θέση ζευγαρώματος και ειδικά πριν που έβαλα κελάιδισμα από το κινητό μπας και κελαηδήσει ο αρσενικός, το έκανε έντονα!
[automerge]1586372525[/automerge]
Γεια σου Μαρια!

1)Δεν κελαηδα γιατι ειναι μαζι με το θηλυκο τωρα, ειναι φυσιολογικο
2)Αφου κουβαλουσε ηδη νημα οταν την πηρες θα πρεπει να δωσεις φωλια μιας και οπως μας λες ενδεχεται να εχει ζευγαρωσει κιολας.
3)Στην τσοχα της φωλιας αν το κρινεις απαραιτητο
4)Στη συντηρηση φανταζομαι δεν θα κραταει πανω απο 2-3 μερες, βαζεις κατα βουληση και αφαιρεις πριν αλλοιωθει.

Φυσικα ολη η προσπαθεια ειναι βασισμενη σε λαθος βαση αφου ουτε τροφικη προετοιμασια εχει προηγηθει αλλα ουτε και τηρηθηκε καραντινα αναμεσα στα πουλια.

Καλησπέρα!
2) Μετά το ζευγάρωμα πότε κάνει το αυγό εάν έχει ζευγαρώσει (με τον προηγούμενο αρσενικό); Γιατί εγώ την έχω από το Σάββατο.
3) Για αρχή δεν θα βάλω τσόχα. Θα δώσω μόνο νήμα (λινάτσα πήρα). Την ψειρόσκονη θα την ρίξω μόλις φτιάξει την φωλιά; Να φανταστώ είναι ακίνδυνη για τα πουλάκια...
4) Εάν θυμάμαι καλά, ο άνθρωπος που μου έδωσε την συνταγή μου είχε πει ότι την κρατάω σε βαζάκι στο ψυγείο μέχρι να τελειώσει. Διάβασα ότι μπορούμε να την βάλουμε και στην κατάψυξη σε μεριδούλες, αλλά δεν ξέρω εάν επιτρέπεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η κανάρα παίρνει θέση ζευγαρώματος
Η κανάρα σίγουρα είναι έτοιμη.
Ο αρσενικός τα χαρτάκια που κόβει τα δίνει στην κανάρα;
Παρακολούθησε την συμπεριφορά του κάναρου να δείς πότε θα αρχίσει να την ταΐζει.
Όταν αρχίσει να την ταΐζει βάλε φωλιά και δώσε νήμα και όταν αρχίσει η κατασκευή της φωλιάς βγάλε το διαχωριστικό και καλή επιτυχία.
 
Φυσικα ολη η προσπαθεια ειναι βασισμενη σε λαθος βαση αφου ουτε τροφικη προετοιμασια εχει προηγηθει αλλα ουτε και τηρηθηκε καραντινα αναμεσα στα πουλια.
Τροφική προετοιμασία έκανα, απλά δυστυχώς έχασα την θηλυκιά μου...
Όσο για την καραντίνα το γνωρίζω απλά ήταν ήδη σε διαδικασία ζευγαρώματος και γι αυτό μου είπε ο άνθρωπος να την βάλω κατευθείαν.
[automerge]1586372991[/automerge]
Ο αρσενικός τα χαρτάκια που κόβει τα δίνει στην κανάρα;
Την πρώτη φορά που τον είδα να κόβει... Το κρατούσε στο στόμα και πήγε προς το διαχωριστικό.
Μετά ή κανάρα δεν πήγαινε ή αυτός έφευγε... μία ασυνεννοησία... Βλέπω.
Περίπου πόσες μέρες θέλει ο αρσενικός για να είναι έτοιμος;
 
Περίπου πόσες μέρες θέλει ο αρσενικός για να είναι έτοιμος;
Δεν υπάρχει απάντηση, λογικά θα δείξει το ενδιαφέρον του (θα αρχίσει να την ταΐζει) και η κανάρα θα ανταποκριθεί.
Πρέπει να παρακολουθείς την συμπεριφορά τους και να πράξεις αναλόγως.
 
Περίπου πόσες μέρες θέλει ο αρσενικός για να είναι έτοιμος;

Κανονικά και σύμφωνα με την διάρκεια της ημέρας, έπρεπε να είναι ήδη έτοιμος. Βέβαια τις τελευταίες μέρες όσοι έχουμε εξωτερικές εκτροφές, ήρθαμε αντιμέτωποι με ένα Χειμώνα που ούτε τον Φλεβάρη δεν είδαμε, οπότε είναι φυσιολογικό να έχει απορρυθμιστεί κάπως ο βιολογικός ρυθμός. Λογικά τώρα που θα ανέβει η θερμοκρασία ενδεχομένως να πάρει μπρος.
 
Όσο για την καραντίνα το γνωρίζω απλά ήταν ήδη σε διαδικασία ζευγαρώματος και γι αυτό μου είπε ο άνθρωπος να την βάλω κατευθείαν.

Μαρια το αντιλαμβανομαι αυτο που λες αλλα το να εχουν την υγεια τους τα πουλακια ειναι σημαντικοτερο απο το να κανεις αναπαραγωγη.
Εχασες ενα πτηνο και ειναι επιφοβο.

2) Μετά το ζευγάρωμα πότε κάνει το αυγό εάν έχει ζευγαρώσει (με τον προηγούμενο αρσενικό); Γιατί εγώ την έχω από το Σάββατο.
Δεν μπορουμε με σιγουρια να το πουμε αυτο, ειναι αναλογως ποσο ετοιμο ειναι το θηλυκο.

3) Για αρχή δεν θα βάλω τσόχα. Θα δώσω μόνο νήμα (λινάτσα πήρα). Την ψειρόσκονη θα την ρίξω μόλις φτιάξει την φωλιά; Να φανταστώ είναι ακίνδυνη για τα πουλάκια...
Ποιο σκευασμα εχεις;

4) Εάν θυμάμαι καλά, ο άνθρωπος που μου έδωσε την συνταγή μου είχε πει ότι την κρατάω σε βαζάκι στο ψυγείο μέχρι να τελειώσει. Διάβασα ότι μπορούμε να την βάλουμε και στην κατάψυξη σε μεριδούλες, αλλά δεν ξέρω εάν επιτρέπεται.
Νομιζω οτι η κοινη λογικη λεει οτι δεν γινεται μια τροφη να διατηρειται στο ψυγειο μεχρι να τελειωσει.
Πιστευω οτι αυτο δεν θα το εκανες και σε μια τροφη για ανθρωπινη καταναλωση.
Στην καταψυξη ναι.
 
Τα δικα μου τα ειχα απο το καλοκαιρι σε ζευγαρωστρες με το διαφανο χωρισμα στη μεση ανα ζευγαρια... Τα αρσενικα κελαιδουσαν παρα πολυ... Οταν εφτασε η ωρα και εβγαλα το διαφανο χωρισμα(ειχα αφησει το συρμα) σταματησαν να κελαιδουν σχεδον τελειως... Οταν οι θυληκιες αρχισαν την φωλια εβγαλα το χωρισμα και ζευγαρωσαν κανονικα...
 
Έχω το Pinex powder της Tafarm. Μπορώ να ρίξω και στα πουλιά;
Οχι, τα πουλια δεν τα πιανουμε τωρα.
Θα επρεπε να εχει γινει κατα την διαρκεια της προετοιμασιας. Τωρα βαζεις στη φωλια.
 
Οχι, τα πουλια δεν τα πιανουμε τωρα.
Θα επρεπε να εχει γινει κατα την διαρκεια της προετοιμασιας. Τωρα βαζεις στη φωλια.
Στη φωλιά θα ρίξω όταν την κάνει;
Στα πουλιά μπορώ να ρίξω από πάνω; (χωρίς να τα πιάσω)
 
Back
Top