Αναπαραγωγή Πότε να βάλω το αρσενικό στη ζευγαρώστρα;

Marina 123

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2017
Μηνύματα
129
Πόλη
Σέρρες
Καλησπέρα, φέτος είναι η πρώτη μου αναπαραγωγή και έχω κάποιες απορίες... Εχω διαβάσει όλα τα σχετικά αρθρα όσο αναφορά την προετοιμασία καθώς και την αναπαραγωγή! Αυτο που δεν έχω καταλάβει είναι... Πχ εγώ από αύριο ξεκινάω την προετοιμασία το αρσενικό με το θηλυκό το έχω σε ζευγαρωστρα η θα πρέπει να το βάλω ποιο αργά! Επίσης ήθελα να πω πως τα πουλιά τα εχω μέσα και είναι σε διαφορετικά κλουβιά χωρίς οπτική επαφή! Από αύριο να βάλω και τον αρσενικό στην ζευγαροστρα;
 
Βάζεις το αρσενικό σε ένα ευρύχωρο κλουβί - ζευγαρώστρα για χρονικό διάστημα που θα του επιτρέψει να προετοιμαστεί καλά και να είναι έτοιμο από κάθε άποψη για να αντιμετωπίσει το δύσκολο έργο που θα αναλάβει.
Μερικές βδομάδες αργότερα και αφού το αρσενικό είναι όντως "έτοιμο" τοποθετείς το θηλυκό με το χώρισμα στο μισό τμήμα της ζευγαρώστρας και περιμένεις να δεις κινήσεις κατασκευής φωλιάς.
Τότε τραβάς το χώρισμα.. και καλά ζευγαρώματα.
Όσα σου έγραψα μπορείς πιο αναλυτικά να τα διαβάσεις και στα άρθρα του petbirds
  1. https://community.petbirds.gr/threa...νεξαρτητοποίηση-των-νεοσσών-καναρινιών.17673/
  2. https://community.petbirds.gr/threads/Αναπαραγωγή-καναρινιών-σε-ζευγαρώστρες.17713/
  3. https://community.petbirds.gr/threads/Η-αναπαραγωγή-των-καναρινιών.29538/
 
Μαρινα σε καθε περιπτωση μιας κ πρωταρα αλλα κ οχι μονο το ιδιο ισχυει κ για τους πιο παλιους αυτο το χομπι θελη ΥΠΟΜΟΝΗ κ ΕΠΙΜΟΝΗ , μην νομιζης οτι ολα ειναι ροδινα κ αντε θα βαλης το ζευγαρι κ θα παιρνης πουλια. Αλλα και μην νομιζης οτι ειναι κ το σουπερ Δυσκολο.😀 ειδες τα λεω ετσι κ τα λεω κ αλλιως, απλα ΥΠΟΜΟΝΗ κ ΕΠΙΜΟΝΗ, ευχομαι να σου πανε ολα καλα και να βγαλης πολλα πουλακια
 
Μαρινα σε καθε περιπτωση μιας κ πρωταρα αλλα κ οχι μονο το ιδιο ισχυει κ για τους πιο παλιους αυτο το χομπι θελη ΥΠΟΜΟΝΗ κ ΕΠΙΜΟΝΗ , μην νομιζης οτι ολα ειναι ροδινα κ αντε θα βαλης το ζευγαρι κ θα παιρνης πουλια. Αλλα και μην νομιζης οτι ειναι κ το σουπερ Δυσκολο.😀 ειδες τα λεω ετσι κ τα λεω κ αλλιως, απλα ΥΠΟΜΟΝΗ κ ΕΠΙΜΟΝΗ, ευχομαι να σου πανε ολα καλα και να βγαλης πολλα πουλακια
Ευχαριστώ πολύ ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολό κ θέλει πολύ υπομονή! Θα κάνω προσπάθεια και ότι είναι να γίνει θα γίνει έτσι και αλλιώς εγώ τα πουλάκια θα τα χαρίσω δεν τα κάνω για κερδοσκοπικό σκοπό! Μακάρι να τα καταφέρω
 
Μακάρι να τα καταφέρω
Αν μας ενημερώνεις και ακολουθείς τις οδηγίες μας... Τότε θα τα καταφέρεις και θα χαρίσεις τελικά αρκετά πουλάκια...
 
Καλησπέρα, φέτος είναι η πρώτη μου αναπαραγωγή και έχω κάποιες απορίες..
Την πρώτη αναπαραγωγή των πουλιών μου την θυμάμαι πιο έντονα από όλες τις άλλες.
Από λάθη και απορίες άλλο τίποτα για αυτό σε παρακαλώ
προσπάθησε να είσαι ήρεμη και άφησε τα πουλιά με τις πράξεις τους και το petbirds με το διάβασμα σου να σε
οδηγήσουν στα σωστά αποτελέσματα.
Μακάρι να τα καταφέρω
Είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις γιατί έχεις σωστές βάσεις.
Σου εύχομαι τα καλύτερα.

Υ. Γ. Θα το εκτιμούσα αν μας ενημέρωνες για τα αποτελέσματα.
 
https://community.petbirds.gr/threads/%CE%A6%CF%81%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%B4%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%87%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%BF.31037/
.. Διάβασε και αυτό Μαρίνα, εστίασε στο κομμάτι της διατροφής προ της αναπαραγωγής και μετά, και.. Καλή δύναμη σου εύχομαι! Όλα καλά θα πάνε!👍
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μαρίνα Καλή Τύχη και από μένα!

Διάβασε όσα σου παρέθεσαν σίγουρα θα σε βοηθήσουν!

Τα καναρίνια θέλουν ακρετή φροντίδα γιατί είναι ευαίσθητα ζωάκια. Θέλουν ένα σταθερό σημείο να μένουν ευήλιο και να μην τα χτυπάει ο αέρας. Καλή και ισορροπημένη διατροφή όλο το χρόνο με πολλά έξτρα (λαχανικά, φρούτα, βότανα κτλ) Χρειάζονται ένα ευρύχωρο κλουβί και αν προχωρήσεις σε αναπαραγωγή εννοείται να έχει και ζώρισμα.

Από τη φώτο που έχεις βάλει προφίλ βλέπω πως το κλουβάκι που τα έχεις δνε έχει σκαρίτσα, οπότε θα σου πρότεινα να αγοράσεις μια ζευγαρώστρα με σχάρα και συρτάρι από κάτω και για υλικό υποστρώματος να βάλεις απλό χαρτί κουζίνας. Και για κλαδάκια να τους βάλεις ιδανικά ξύλινα. Αν δεν βρεις, καλύτερα τα ίσια κλαδάκια για τα ποδαράκια τους.

Αυτά τα λίγα για αρχή.

Ό,τι άλλο χρειαστείς είμαστε στη διάθεσή σου.
 
Back
Top