Αναπαραγωγή Πότε να βάλω το διαχωριστικό στο ζευγάρι των καναρινιών μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης RENOU
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

RENOU

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουν 2021
Μηνύματα
185
Πόλη
Βάρη
Καλημέρα. Πότε με συμβουλεύετε να βάλω διαχωριστικό στο ζευγάρι? Το ζευγαράκι μου έχει προχωρήσει σε δεύτερη γέννα και τα μωράκια αυτή την εβδομάδα, πρώτα ο Θεός, βγαίνουν από τη φωλιά. Την προηγούμενη φορα (είχα χωρίσει το ζευγάρι, μόλις βγήκαν από τη φωλιά, και είχα τα μωρά με τον μπαμπά) είχα απώλεια νεοσσου είτε από επίθεση του αρσενικού είτε από μάδημα. Όμως και η καναρα πριν τους χωρίσω είχε δώσει δείγματα ότι μαδουσε τα μωρά χωρίς όμως να είμαι σίγουρη. Ευχαριστώ και καλή Κυριακή.
 
Η καναρα μάλλον. Τις περισσότερες φορές την ακολουθεί στο τάισμα αλλά νομίζω τη μεγαλύτερη δουλειά την κάνει εκείνη.
 
Όταν βγουν όλα από την φωλιά (στις 20 ημέρες συνήθως) μπορείς για σιγουριά να τοποθετήσεις το διαχωριστικό με τα μικρά στην μια πλευρά και τους γονείς στην άλλη.
Επίσης αν έχεις χρόνο να τα επιτηρείς μπορείς να αφαιρείς το διαχωριστικό για λίγο και να το ξανατοποθετείς, όπως και να έχει οι γονείς σίγουρα θα τα ταΐσουν μέσα από το διαχωριστικό.
 
Το θέμα, όμως, τότε είναι ότι θα ζευγαρώσουν πάλι. Και δεν θέλω, με τίποτα, να ταλαιπώρησω με 3η γέννα την καναρα. Θέλω να το αποφύγω αυτό. Εκεί, πάντως, άρχισαν τα προβλήματα, με τους νεοσσους, στην προηγούμενη γέννα.
 
Το θέμα, όμως, τότε είναι ότι θα ζευγαρώσουν πάλι. Και δεν θέλω, με τίποτα, να ταλαιπώρησω με 3η γέννα την καναρα. Θέλω να το αποφύγω αυτό.
Όταν τοποθετήσεις το διαχωριστικό αφαίρεσε την φωλιά και μετέφερε την κανάρα σε ατομικό κλουβί, άφησε τον κάναρο να ταΐζει μέχρι να απογαλακτιστούν τα μικρά και μετά μετέφερε και αυτόν σε ατομικό κλουβί.
 
Όταν τοποθετήσεις το διαχωριστικό αφαίρεσε την φωλιά και μετέφερε την κανάρα σε ατομικό κλουβί, άφησε τον κάναρο να ταΐζει μέχρι να απογαλακτιστούν τα μικρά και μετά μετέφερε και αυτόν σε ατομικό κλουβί.
Καλημέρα. Το πρόβλημα μου είναι ότι την τελευταία φορά ο αρσενικός, μάλλον, τραυμάτισε θανάσιμα το μωρό που ήταν 20 ημερών. Και, καλά όταν είμαι σπίτι τους έχω στο νου μου. Όταν λείπω είναι το θέμα μου. Γι αυτό με βλέπετε και ρωτάω. Εκτός και αν αυτή τη φορά δε συμβεί κάτι.
 
@RENOU
Καλημέρα, άν κατάλαβα σωστά ο @ΙΩΑΝΝΗΣ@ εννοεί να ταΐζει τα μικρά ο αρσενικός πίσω από το διαχωριστικό, έτσι δεν υπάρχει κίνδυνος να τραυματίσει κάποιο.
Αχ συγνωμη,δεν το καταλαβα. Αρα να περιμενω να βγει και το τελευταιο απο τη φωλια.Τελεια. Αυτο θα κανω και ευχομαι να προλαβω τις επιθεσεις αυτη τη φορα. Γιατι το πρωτο με το τελευταιο εχουν 6 μερες διαφορα .Καμια φορα ομως τα μικρα ειναι πιο βιαστικα.
 
Θα τοποθετήσεις το διαχωριστικό με τα μικρά στην μια πλευρά και τον κάναρο στην άλλη, έτσι θα τα ταΐζει και δεν θα κινδυνεύουν από κάποια επίθεση.
Επίσης στην σχάρα στα μικρά θα τοποθετήσεις ένα ρηχό σκεύος με σπόρους και αυγοτροφή για να αρχίσουν να προσπαθούν να φάνε μόνα τους.
 
Καλησπέρα. Τα μικρά, σήμερα, βγήκαν όλα από τη φωλιά και επιστρέφουν μέσα όταν κουράζονται.. Το μικρότερο, όμως, είναι, μολις, 13 ημέρων,παρόλα αυτά έκανε και αυτό βόλτες. Λέτε να βάλω το διαχωριστικό από σήμερα? Είδα τον αρσενικό να τσιμπάει ήπια έναν νεοσσο αλλά δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι του έκανε επίθεση. Λίγο με μαλωμα έμοιαζε.
 
Καλοκλάρωτα !
Λέτε να βάλω το διαχωριστικό από σήμερα?
Όχι, δεν υπάρχει λόγος.
Μόνο αν δεις να τα μαδάνε να βάλεις το διαχωριστικό.
 
Κάθομαι εδώ και σχεδόν μια ώρα κοντά τους. Με τρομάζει λίγο η καναρα. Η φωνή της συνεχίζει να είναι κάπως βραχνή και αν δείτε και την φώτο που έστειλα, φοβάμαι μήπως έχει κάτι. Την έβαλα σε χωριστό κλουβί κοντά τους.
Καλοκλάρωτα !

Όχι, δεν υπάρχει λόγος.
Μόνο αν δεις να τα μαδάνε να βάλεις το διαχωριστικό.
Ευχαριστω πολυ!
 
Καλησπέρα. Πρόσεξα την καναρα να προσπαθεί να τραβήξει τα φτερά της ουράς του κάναρου.Και γενικώς είναι ανήσυχη. Ταΐζει βέβαια αλλά έχει μια ένταση. Επίσης, την βλεπω να προσπαθει να κάτσει σε μια θήκη αυγοτροφης. Μήπως προσπαθεί να φτιαξει φωλιά? Τα πουλάκια στη φωλιά πηγαίνουν μόνο για ύπνο το βράδυ. Μήπως να την απομακρύνω, όπως μου είχατε πει?Μις παρατηρώ ότι από κάπου πήρε φτερά και το κάνει βόλτες.
 
Καλησπέρα. Πρόσεξα την καναρα να προσπαθεί να τραβήξει τα φτερά της ουράς του κάναρου.Και γενικώς είναι ανήσυχη. Ταΐζει βέβαια αλλά έχει μια ένταση. Επίσης, την βλεπω να προσπαθει να κάτσει σε μια θήκη αυγοτροφης. Μήπως προσπαθεί να φτιαξει φωλιά? Τα πουλάκια στη φωλιά πηγαίνουν μόνο για ύπνο το βράδυ. Μήπως να την απομακρύνω, όπως μου είχατε πει?Μις παρατηρώ ότι από κάπου πήρε φτερά και το κάνει βόλτες.
Συνεχίζω... Μολις την έβαλα σε άλλο κλουβί, έπεσε με τα μούτρα στο νήμα για να κάνει φωλιά. Νομίζω θα είναι ρίσκο μα την επιστρέψω. Τον κάναρο ομψς τον αφήνω μαζί τους ακόμα λίγες μερες? Το τελευταίο μωρό γεννήθηκε 21 Ιουνίου.
 
Τον κάναρο ομψς τον αφήνω μαζί τους ακόμα λίγες μερες?
Θα τον αφήσεις μέχρι να απογαλακτιστούν (30 ημερών) και μέχρι να βεβαιωθείς ότι τρώνε μόνα τους.
 
Back
Top