Αναπαραγωγή Πότε να βγάλω τη φωλιά από τα κοκατίλ μου;

anatolia

PB Member
Εγγραφή
14 Δεκ 2014
Μηνύματα
834
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδιά, όπως είχα πει και σε άλλο θέμα, η Χάρη (κοκατίλ) κάθεται στα αυγά μόνη της (και είναι κούφια, τα είδα) και σήμερα είναι η 18η μέρα από την ημέρα που έκανε το 4ο και τελευταίο αυγό. Εδώ και 2 μέρες, όταν της ανοίγω το κλουβί να πετάξει και να κάνει την ανάγκη της, εκείνη κάθεται όλο και περισσότερη ώρα έξω, μου δίνει την αίσθηση ότι άρχισε να βαριέται λίγο και εκείνη μέσα.
Το ερώτημα μου είναι: πότε να βγάλω τη φωλιά; να αφαιρώ τα αυγά ένα-ένα ή όλα μαζί; να της δώσω λίγο αντιστρεςς στο νεράκι, ώστε να ηρεμήσει μετά από όλη αυτή τη διαδικασία; Πως να την "απομονώσω" από τον αρσενικό της που μόλις τη δει τρελαίνεται και γκαρίζει λες και τον σφάζουν; Θέλω να ξεκουραστεί το πουλί, από το χειμώνα έχει κάνει 3η φορά αυγά πια...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές σας!)
 
Θα σου ελεγα να την βγαλεις τωρα πια και χωρισε την από τον αρσενικο. Μην την βγαζεις εξω για λιγο για να ηρεμησει.
Tα έχω χωρίσει από τις πρώτες μέρες γιατί την ξεπουπούλιαζε μέχρι τα αίματα ο αλήτης! Ομως, μόλις την ακούει να κινείται/να πετάει μέσα στο διπλανό δωμάτιο, εκείνος τρελαίνεται, χωρίς να αναφέρω το εάν τη δεί τυχαία - σπαραγμός!) Ευχαριστώ!)
 
Αφαίρεσέ τα κατευθείαν και βγάλε την φωλιά. Άλλαξε κάπως την διακόσμηση του κλουβιού και ξεκίνα της ντουζάκια από αύριο το πρωί.
 
Αφαίρεσέ τα κατευθείαν και βγάλε την φωλιά. Άλλαξε κάπως την διακόσμηση του κλουβιού και ξεκίνα της ντουζάκια από αύριο το πρωί.
Ευχαριστώ πολύ, Μαρία. Ανησυχούσα και είχα αγωνία να μου απαντήσετε) Πριν λίγο την έβγαλα ξανά έξω και κάθισε πάλι αρκετή ώρα, δεν ήθελε να μπει. Οταν μπήκε τσίμπισε λίγο φαί, μετά βγήκε ξανά, μετά πάλι πίσω να φάει, οπότε και την έκλεισα μέσα. Εκατσε ώρα να φάει, με το πάσο της, όχι όπως πριν μέρες βιαζόταν και έτρεχε μέσα στη φωλιά. Οπότε αύριο θα τα βγάλω. Αντιστρέςς να της δώσω μήπως λίγο για λίγες μέρες;
 
Αντιστρέςς να της δώσω μήπως λίγο για λίγες μέρες;
Αν έχεις δώσε, δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Δίνω κάποιο πολυβιταμινούχο σε σκόνη στην αυγοτροφή.
Κατόπιν δώσε της κάποιο αφέψημα τριών βοτάνων ή μόνο ρίγανης, για τυχόν βακτήρια από την συνεχή κλεισούρα της.
 
Αν έχεις δώσε, δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Δίνω κάποιο πολυβιταμινούχο σε σκόνη στην αυγοτροφή.
Κατόπιν δώσε της κάποιο αφέψημα τριών βοτάνων ή μόνο ρίγανης, για τυχόν βακτήρια από την συνεχή κλεισούρα της.
Οκ, ευχαριστώ! Σκεφτόμουν να της δώσω βιταμίνες από αυριο και λίγο αυγό βραστό ίσως με ωμό σουσάμι. Αδυνάτησε λίγο η καημενούλα, κουράστηκε πάλι τζάμπα, η χαζή!)
 
Ναι κάνε κι αυτά, σπάσε και τα τσόφλια από τ' αυγά και βάλε τα σε ξεχωριστό θηκάκι. (Πριν να τα κάψεις λιγάκι στον φούρνο μικροκυμάτων).
 
Ναι κάνε κι αυτά, σπάσε και τα τσόφλια από τ' αυγά και βάλε τα σε ξεχωριστό θηκάκι. (Πριν να τα κάψεις λιγάκι στον φούρνο μικροκυμάτων).
Ξέρεις, την τελευταία φορά με τα άλλα που είχα πάει στην κτηνίατρο μου είπε ότι τα τσόφλια δεν πρέπει να τα δίνουμε κατηγορηματικά. Δεν εξήγησε γιατί, είπε απλά ποτέ να μην τα προσφέρω... (
 
Ξέρεις, την τελευταία φορά με τα άλλα που είχα πάει στην κτηνίατρο μου είπε ότι τα τσόφλια δεν πρέπει να τα δίνουμε κατηγορηματικά. Δεν εξήγησε γιατί, είπε απλά ποτέ να μην τα προσφέρω... (
Μήπως εννοούσε ολόκληρα; Τα τσόφλια τα τρίβουμε καλά στο μούλτι. Δεν έχει τύχει να το ξαναδιαβάσω-ακούσει αυτό, (να μην τα δίνουμε).
 
Μήπως εννοούσε ολόκληρα; Τα τσόφλια τα τρίβουμε καλά στο μούλτι. Δεν έχει τύχει να το ξαναδιαβάσω-ακούσει αυτό, (να μην τα δίνουμε).
Από ότι κατάλαβα, σε καμία μορφή. Και όταν άκουσε για το νερόξυδο, μόνο που δεν με έδιωξε με κλωτσιές!(
 
Από ότι κατάλαβα, σε καμία μορφή. Και όταν άκουσε για το νερόξυδο, μόνο που δεν με έδιωξε με κλωτσιές!(
Μάλλον είσαι ντροπαλή και δεν επιμένεις με ερωτήσεις χα χα χα :)
 
Μάλλον είσαι ντροπαλή και δεν επιμένεις με ερωτήσεις χα χα χα :)
Εκείνη την ώρα δεν με έπαιρνε, Μαρία μου! Είχα τη Ζίζη άρρωστη και η γιατρός ήταν φορτωμένη με ασθενείς και ήδη πολύ κουρασμένη. Αλλη φορά που θα πάω από βδομάδα να τη δω σε πιο χαλαρή κατάσταση, να είσαι σίγουρη, όλα θα της τα ρωτήσω!) Ευτυχώς, μου την έσωσε τη Ζίζη, όπως και να έχει, με ή χωρίς τσόφλια!)
 
Ευτυχώς, μου την έσωσε τη Ζίζη, όπως και να έχει, με ή χωρίς τσόφλια!)
Ναι, ναι αυτό μετράει, είναι η ουσία.
Απλά να ξέρουμε την γνώμη της, δεν την αμφισβητώ. Απλά χαλαρά, βγάλτη της ψυχή να τα πει όλα :)
 
Ναι, ναι αυτό μετράει, είναι η ουσία.
Απλά να ξέρουμε την γνώμη της, δεν την αμφισβητώ. Απλά χαλαρά, βγάλτη της ψυχή να τα πει όλα :)
Μετά από τόσα που πέρασα με αυτά τα μικρά "βρωμοπούλια", σκέφτομαι να γραφτώ σε πρόγραμμα για βοηθό κτηνιάτρου που κυκλοφορεί εδώ και μήνες διαφήμιση στο ίντερνετ από γνωστή σχολή στην Αθήνα!) Να μάθω τα βασικά τουλάχιστον!) Αν προλάβω φέτος οικονομικά, θα το κάνω οπωσδήποτε!) Τότε δεν θα χρειαστεί να βγάζω την πίστη κανενός και θα μάθουμε 100% για τα τσόφλια και τα μιλόξυδα!)
 
σκέφτομαι να γραφτώ σε πρόγραμμα για βοηθό κτηνιάτρου που κυκλοφορεί εδώ και μήνες διαφήμιση στο ίντερνετ από γνωστή σχολή στην Αθήνα!)
Τέλειο αν το σκέφτεσαι να το κάνεις!
 
Σήμερα έβγαλα τη φωλιά χωρίς ιδιαίτερη αντίσταση από τη Χάρη. Ηδη από το πρωί γυρνούσε έξω από το κλουβί και δεν βιαζόταν καθόλου να μπει μέσα. Αφού άλλαξα θέση σε φαί και νερό, έβαλα καινούρια παιχνίδια και κλαδιά, την έβαλα μέσα. Η γατρός μου είπε να της βάλω για 4-5 μέρες Αντιστρέςς στο νεράκι για να ηρεμήσει. Και όντως, αυτό λειτούργησε. Είπε η γιατρός ότι μπορούμε αυτό να το δίνουμε στα πουλιά σε περιπτώσεις που στρεσσάρονται, είναι αδύναμα, ταξιδεύουν, κλπ., ότι είναι παράλληλα και σύμπλεγμα βιταμινών. Οπότε, παιδία, όλα καλά προς ώρας.)Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ!)
 
Back
Top