Αναπαραγωγή Πότε να βγάλω τη φωλιά στα lovebirds

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Dinita
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Dinita

PB Member
Εγγραφή
6 Μαρ 2008
Μηνύματα
188
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα! Τα Lovebirds μου έκαναν 12 αυγά, τα 10 ήταν άσπορα, τα 2 είχαν μωράκι αλλά ήταν νεκρά. τώρα ζευγάρωσαν πάλι, έχουν 3 αυγά. Φοβάμαι μην πάθει κάτι η θηλυκιά, σε λίγο ξεκινάει η πτερόρροια. Να αφαιρέσω το ξύλινο σπιτάκι για να σταματήσει το ζευγάρωμα ή να χωρίσω τα πουλάκια; Πότε να το ξαναβάλω;
 
Κανε ωοσκοπηση και δες αν ειναι ασπορα τα αυγα.

Εγω στην θεση σου θα την αφαιρουσα την φωλια και θα της εδινα ασβεστιο. Τον Σεπτεμβριο παλι αρκει να χεις κανει καλη διατροφη.

*Τα δικα μου εχουν μπει στην πτερορροια.
 
Νομίζω πως έχεις δίκιο, αλλιώς θα βγάλουν όλο το καλοκαίρι έτσι και θα είναι αδύναμα αργότερα.
 
βγαλε φολια
αλλα μην τα χοριζεις
δοσε καλη τροφη, αυγο και βιταμινες και αζβεστιο ( calcium) για να ειναι ετοιμα το σεπτεμβρη
 
  • Like
Αντιδράσεις: Dinita
Maggie09, σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή. Δίνω αυγό καθημερινά, βιταμίνες, ασβέστιο, για να είμαστε έτοιμοι. σκέφτομαι κι ένα συμπλήρωμα για την πτερόρροια που είδα στο πετ σοπ.

- Post added at 09:56 AM - Previous post was at 09:56 AM -

Θα βγάλω τη φωλιά αλλά δεν θα τα χωρίσω, ξέρω ότι ζορίζονται πολύ και δεν υπάρχει λόγος. Να΄σαι καλά. από το φθινόπωρο, βλέπουμε τι γίνεται πάλι.
 
Maggie09, σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή. Δίνω αυγό καθημερινά, βιταμίνες, ασβέστιο, για να είμαστε έτοιμοι. σκέφτομαι κι ένα συμπλήρωμα για την πτερόρροια που είδα στο πετ σοπ.

- Post added at 09:56 AM - Previous post was at 09:56 AM -

Θα βγάλω τη φωλιά αλλά δεν θα τα χωρίσω, ξέρω ότι ζορίζονται πολύ και δεν υπάρχει λόγος. Να΄σαι καλά. από το φθινόπωρο, βλέπουμε τι γίνεται πάλι.

Επισης καλο θα ηταν να σταματησεις το αυγο και τα συμπληρωματα και να τα βαζεις για υπνο περιπου 11 ωρες. :) Αυτα θα συμβαλουν ακομη περισσοτερο στο να βγουν απο την αναπαραγωγικη φαση.
 
οχι αυγο καθε μερα θα γινουνε χοντρουλια
1-2 φορες την εβδομαδα νομιζω καλα
φρουτα λαχανικα δοσε πολλα οσα φες και οσα τρονε
μακρια απο βιταμινη ε τα κανει να θελουνε
δεν κανει να πω...
και καλο υπνο
για πτεορια εχω δει και εγω βιταμινες αλλα δεν τους δεινω περνουν αλλες γενικες...
 
Μάγκι, σε ευχαριστώ και πάλι για την βοήθειά σου. Θα τα λάβω υπόψη μου όλα αυτά. Το ένα Lovebird είναι πολύ λαίμαργο, τρώει συνέχεια! τα άλλα δύο μάλλον έχουν μειώσει την ποσότητα της τροφής, δεν τα βλέπω να πλησιάζουν την ταϊστρα, κυρίως το βράδυ, όταν δροσίζει; Τι να πω. είναι σοφά.
 
Back
Top