Αναπαραγωγή Πότε να βγάλω το αρσενικό για να μην πάει σε τρίτη γέννα;

Dimitris73

PB New Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2019
Μηνύματα
5
Καλησπέρα. Η καναρίνα μου επωαζει 3 αυγά στην δεύτερη γέννα της. Πότε μπορώ να βγάλω τον αρσενικό από μέσα για να μην πάει σε Τρίτη γέννα η καναρίνα; Αν τον βγάλω τώρα μπορεί μόνη της να τα φροντίσει αν τελικά βγάλει και τα τρία μικρά; Θέλω να τον βάλω με μια άλλη για την τελευταία αναπαραγωγή της σεζόν. Πρώτη φορά ζευγαρωνω καναρίνια και έχω ήδη ένα μικρό 35 ημερών. Ευχαριστώ.
 
Καλησπέρα, να χαίρεσαι τα πουλάκια σου και τον νεοσσό σου.
Διάβασε το παρακάτω άρθρο
Αν αφού διάβασες το άρθρο συνεχίσεις να θέλεις να βγάλεις τον αρσενικό το ξανασυζητάμε.
Αν δεν θέλεις να προχωρήσεις σε 3η γέννα υπάρχει τρόπος, θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος να πετάξεις αυγά.
Δες και το παρακάτω
 
Αν το θηλυκό θέλει. Θα πάει σε τρίτη γέννα είτε έχεις το αρσενικό μέσα στο κλουβί είτε όχι...
Αν τώρα δε θέλεις να κρατήσεις τα αυγά τότε (όταν τα γεννήσει) αφήνεις να κλωσά 6-8 μέρες τα πλαστικά...
 
Δημήτρη δεν είναι άμεσα απαραίτητο...
Και τα μικρά χρειάζονται και τον πατέρα τους.
Ειδικά αν δεν δημιουργεί προβλήματα στην "οικογένεια" δεν πρέπει να απομακρυνθεί..
Όταν αρχίσει το θηλυκό να φτιάχνει φωλιά.. και όπως σου είπα θα φτιάξει είτε είναι μόνο του είτε έχει και το αρσενικό μέσα... Τότε μπορούμε με νέο θέμα να βρούμε λύσεις...
Προσωπικά δεν θα αφαιρούσα το αρσενικό από το κλουβί.. και δεν το κάνω σχεδόν ποτέ...
 
Back
Top