Αναπαραγωγή Πότε να βγάλω το διαχωριστικό στη ζευγαρώστρα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης thiseas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

thiseas

PB New Member
Εγγραφή
12 Φεβ 2014
Μηνύματα
48
Πόλη
Βέροια
το διαχωριστικο στην ζευγαρωστρα ποτε το βγαζω.; και αν το βγαλω αφηνω το πλεγμα μονο για να δω αν θα ειναι ηρεμα η αμεσως τα βαζω τα πουλακια μαζι... Το διαχωριστικο το εχω 5 μερες.. ευχαριστω
 
Τώρα είσαι σε φάση διατροφική προετοιμασίας υποθέτω που πρέπει να την ακολουθήσεις πάνω από έναν μήνα. Επτά με δέκα μέρες πριν το τέλος της προετοιμασίας, θα δώσεις την δυνατότητα της οπτικής επαφής και θα βάλεις την φωλιά στην θηλυκή. Αν δεις ενδιαφέρον από το ζευγάρι και την θηλυκή να φτιάχνει την φωλιά, θα αφαιρέσεις το πλέγμα και θα ενώσεις το ζευγάρι. Το σπουδαιότερο είναι η διατροφική προετοιμασία και για το ζευγάρι και για τους απογόνους.
 
Όπως τα λέει η Μαρία.. Προς το τέλος της διατροφικής προετοιμασιας και αφού έχεις δει ότι έχουν πυρωσει(ο αρσενικός κελαηδάει όλη μέρα προς το θηλυκό, το θηλυκό στήνεται, φιλιά από τα κάγκελα κτλ) δίνεις νήμα και φωλιά στη θηλυκια. Αν δεις και αρχίζει και στήνει την φωλιά λίγο πριν την ολοκληρώσει βγάζεις το χώρισμα! Αν είναι για πρώτη φορά ζευγάρι ένωσε τα πριν νυχτώσει ώστε το πρωί να έχουν συνηθίσει το ένα το άλλο και να ζευγαρώσουν κιόλας! 😉
 
παντελη παιζει ρολο και αν τα πουλια ειναι εσωτερικης ή εξωτερικης εκτροφης. Αν ειναι εξωτερικης ειναι πολυ νωρις ακομα!
 
Αρχικά νς Μην βλέπονται ώστε να προλάβεις να ολοκληρωσεις την διατροφικη σου προετοιμασία τις τελευταίες δύο εβδομάδες πριν ενώσουμε τα βάζουμε να βλέπονται ώστε να συνηθίσει το ένα την παρουσία του άλλου αφού πυρωσουν και τα δύο και οι συνθήκες μας το επιτρέπουν ενώνουμε αφού δούμε φιλία, βάζουμε φωλιά στην θηλυκια και τα αφήνουμε στην ησυχία τους να κάνουν την δουλειά τους!
 
τα πουλια ειναι εσωτερικης εκτροφης! Μιπος πρεπει να περιμενω μηνα και; Μπορω να τα βγαλω μαπλκονι εχω μερος καλο που δεν πιανει ρεβμα απο αερα. η να τα εχω μεσα;
 
παντελη αν τα πουλια εχεις δυνατοτητα να τα εχεις μεσα, μην το συζητας για μενα.
πιανεις ενα μεγαλο θεμα, με μια τοσο απλη ερωτηση.η εσωτερικη εκτροφη εχει μυστικα, με την εννοια οτι μπορει στα μισα της προετοιμασιας σου να αρχισουν να γεννανε αβγα και να τρεχεις!
εγω ξερω οτι πολλοι τοπ εκτροφεις(τοπ υπο την εννοια οτι εχουν πολλα πουλια), βγαζουν χωρισματα και απλα περιμενουν. Και κανουν την προετοιμασια παραλληλα. Και δεν τους νοιαζει αν τσιμπαει η θυλικια(αφου δεν ειναι πυρωμενη). Τους νοιαζει να παρουνε πουλια και αυτο μονο.
τωρα σε σενα αν τα πουλια φιλιουνται, βαλε φωλια (να δεις θα φτιαξει τιποτα η θυλικια;) και μετα ενωσε.
στο λεω για να μην αισθανθεις μπερδεμενος,υπαρχουν τροποι στο ζευγαρωμα πολλοι.
εχω πειραματιστει(κακως βεβαια)και παντα πηρα πουλια.
για μενα διαβασε παρομοια αρθρα εδω μεσα,ριξε διαβασμα ομως! Και στο τελος πιστεψε με θα ξερεις τι να κανεις!
 
παντελη αν τα πουλια εχεις δυνατοτητα να τα εχεις μεσα, μην το συζητας για μενα.
πιανεις ενα μεγαλο θεμα, με μια τοσο απλη ερωτηση.η εσωτερικη εκτροφη εχει μυστικα, με την εννοια οτι μπορει στα μισα της προετοιμασιας σου να αρχισουν να γεννανε αβγα και να τρεχεις!
εγω ξερω οτι πολλοι τοπ εκτροφεις(τοπ υπο την εννοια οτι εχουν πολλα πουλια), βγαζουν χωρισματα και απλα περιμενουν. Και κανουν την προετοιμασια παραλληλα. Και δεν τους νοιαζει αν τσιμπαει η θυλικια(αφου δεν ειναι πυρωμενη). Τους νοιαζει να παρουνε πουλια και αυτο μονο.
τωρα σε σενα αν τα πουλια φιλιουνται, βαλε φωλια (να δεις θα φτιαξει τιποτα η θυλικια;) και μετα ενωσε.
στο λεω για να μην αισθανθεις μπερδεμενος,υπαρχουν τροποι στο ζευγαρωμα πολλοι.
εχω πειραματιστει(κακως βεβαια)και παντα πηρα πουλια.
για μενα διαβασε παρομοια αρθρα εδω μεσα,ριξε διαβασμα ομως! Και στο τελος πιστεψε με θα ξερεις τι να κανεις!
σε ευχατιστω Παναγιωτη!

εχω κανει ενα λαθος γρρρρρρ απο εκει που πειρα τα πουλια μου ειπε να βαλω την φωλια αμεσος... Τα νεβρα μου... Να την βγαλω η τωρα παει..;
 
  • Like
Αντιδράσεις: pap
Back
Top