Γενικά Πότε να κάνω ωοσκόπηση στα αυγα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fodas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

fodas

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαϊ 2009
Μηνύματα
31
Πόλη
Καρδίτσα
τα καναρινια μου έχουν γεννησει 3 αβγά... Το τελευταίο το γέννησε το σάββατο. Πότε να τα κάνω ωοσκόπηση;
 
Κύριε Μάκη καλησπέρα. Εάν η ωοσκόπιση γίνει σε προχωρημένο στάδιο 10, 11 μέρα υπάρχει υπάρχει περίπτωση το εμβρυο να πεθάνει (πχ από stress) μιας και θα πέσει επάνω του μια εντονη δέσμη φωτός.
 
Kανένας τέτοιος φόβος.
Ωοσκοπούμε μόνον όταν έχει σηκωθεί η κανάρα και
πάντα οι κινήσεις μας είναι ήρεμες, προσεκτικές και, σύντομες.

Υ. Γ τα έμβρυα είναι τυφλά.
 
εγω κανω ωοσκοπηση 7 μερες μετα την γεννηση του τελευταιου αυγου. Μπορουμε να κανουμε ωοσκοπηση βεβαια και αργοτερα απο τις 7 μερες. Το καλυτερο ειναι να χρησιμοποιουμε ειδικη λαβιδα για να πιανουμε τα αυγα η'οταν τα πιανουμε μνε το χερι πρεπει να εχουμε καθαρα χερια διοτι μπορει με τα χερια μας να μεταφερουμε μικροβια στο εμβρυο και να εχουμε εμβρυικη νεκρωση.
το μερος που θα κανουμε ωοσκοπηση δεν ειναι απαραιτητο να ειναι σκοτεινο και γινεται με ειδικους φακους η' βαζοντας το αυγο μπροστα σε μια ισχυρη πηγη φωτος οπως π.χ μια λαμπα φθοριου η' ενα σποτακι.
 
επειδή δέν έχω ξανακάνει οωσκόπηση το αβγό πως θα φαίνεται; Μαυρο;
 
οταν θα βαλεις το αυγο μπροστα στο φως θα πρεπει να φαινεται σκουρο και να μην παιρναει μεσα το φως. Αν δεις τον κροκο ειναι ασπορο.
 
εγω κανω ωοσκοπηση 7 μερες μετα την γεννηση του τελευταιου αυγου. Μπορουμε να κανουμε ωοσκοπηση βεβαια και αργοτερα απο τις 7 μερες. Το καλυτερο ειναι να χρησιμοποιουμε ειδικη λαβιδα για να πιανουμε τα αυγα η'οταν τα πιανουμε μνε το χερι πρεπει να εχουμε καθαρα χερια διοτι μπορει με τα χερια μας να μεταφερουμε μικροβια στο εμβρυο και να εχουμε εμβρυικη νεκρωση.
το μερος που θα κανουμε ωοσκοπηση δεν ειναι απαραιτητο να ειναι σκοτεινο και γινεται με ειδικους φακους η' βαζοντας το αυγο μπροστα σε μια ισχυρη πηγη φωτος οπως π.χ μια λαμπα φθοριου η' ενα σποτακι.

Την 5η- 6η μέρα μόνον άν αντικαθιστά κανείς τα αυγά. Aν δεν τα αλλαζεις με ομοιώματα, η 7η μέρα απο το τελευταίο είναι δώρον άδωρον, αφού σε δυο 24ωρα θα αρχίσει η εκκόλαψη των πρώτων. Καλόν είναι να μάθουμε να βλέπουμε τα αυγά μέσα στην φωλιά χωρίς καμιά μετακίνησή τους, με τον ειδικό φακό ΠΑΝΤΑ ! (δεν είναι δύσκολο).
 
Κυριε Μακη ανασυρατε στην επιφανεια θεμα του 2009! Αλλα καλο ειναι μηπως το δουν καποιοι που ψαχνουν πληροφοριες..
 
Κυριε Μακη ανασυρατε στην επιφανεια θεμα του 2009! Αλλα καλο ειναι μηπως το δουν καποιοι που ψαχνουν πληροφοριες..
ΟΥ ΓΑΡ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΟΝΟΝ κορίτσι μου! 😳😛
 
Κυριε Μακη ανασυρατε στην επιφανεια θεμα του 2009! Αλλα καλο ειναι μηπως το δουν καποιοι που ψαχνουν πληροφοριες..
Σωστά. Με την ευκαιρία μιας συζήτησης από το 2009, παραθέτω και άλλη μια συζήτηση από το 2008 και έχουμε ένα πολύ χρήσιμο θέμα ακόμη και σήμερα. Εδώ βλέπουμε πώς γίνεται η ωοσκόπηση στη φωλιά, χωρίς να αγγίξουμε καν τα αυγά.
 
Back
Top