Αναπαραγωγή Πότε να τους βάλω μαζι

alexandros04

PB New Member
Εγγραφή
14 Νοε 2015
Μηνύματα
81
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας παιδιά
εχω 2 καναρίνια ενα θηλυκό ενα αρσενικό είναι και τα 2 πυρομενα και εχω δει ανταπόκριση και απο τούς 2 .
δεν τους εχω σε ζευγοροστρα αλλά σε διαφορετικά κλουβιά το ενα κολλημένο στο άλλο(δίπλα-δίπλα δηλαδή).
και εχω δει μεγάλη ανταπόκριση και απο τους 2 οτι θέλουν να ζευγαρώσουν,
γνωρίζονται μόνο 2 μέρες.
Αυτό που με ενδιαφέρει εμενα είναι Πότε να τους βάλω μαζί για να ζευγαρώσουν να τους αφήσω και άλλο να γνωριστούν η να τους βάλω μαζί εφόσον υπάρχει ανταπόκριση και απο το θηλυκό και απο το αρσενικό.
να προαναφερο οτι γνωρίζονται μόνο 2 ημέρες
 
Αν ήρθαν από διαφορετικούς χώρους χρειάζεται η καραντίνα (σαράντα μέρες απομόνωση). Ανάμεσά τους.
Αν όχι.. Τότε αντί για δυο κλουβιά τα βάζεις σε ένα κατάλληλο που είναι η ζευγαρώστρα αρχικά με το χώρισμα ανάμεσά τους.
Βάζεις φωλιά και δίνεις υλικό για το χτίσιμο και μόλις το θηλυκό ξεκινήσεις τραβάς το χώρισμα και.. καλή αναπαραγωγή.
Ωστόσο διάβασε και αυτό το άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Η-αναπαραγωγή-των-καναρινιών.29538/
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Δεν έχω ζευγοροστρα και δεν εχω και την οικονομική δυνατότητα να αγοράσω.
Βέβαια εχω ενα αρκετά μεγάλο κλουβί.
που εχω την θυλικια μέσα σε Αυτό το κλουβί...
είναι ανετα μεγαλο και μπορεί για να γίνει η αναπαραγωγή σχεδόν στης ίδιες δυαστασεις με την ζευγαρωστα είναι αλλα δεν εχω το χώρισμα για να χωρίσω τα καναρίνια...
Τώρα Αυτό που με προβληματίζει είναι με ποιόν τρόπο θα συνεχίσω;
να τους βάλω μαζί η να περιμένω ακόμα να γνωριστούν.
καραντίνα εχω κάνει και είναι υγιέστατα και τα 2 :/...
 
Αλήθεια Αλέξανδρε γιατί το έργο το πάμε πάλι από την αρχή; Για να μας μπερδέψεις ακόμα περισσότερο;
Δίνοντας λανθασμένα στοιχεία, αποπροσανατολίζεις τα μέλη και λαμβάνεις λάθος συμβουλές.
καραντίνα εχω κάνει και είναι υγιέστατα και τα 2 :/...
Αλήθεια; Πότε πρόλαβες;
https://community.petbirds.gr/threa...έπει-να-κάνω-για-να-τα-ζευγαρωσω-σωστά.29853/
 
Πρέπει να αρχίσω να διαβάζω ποιος ποστάρει και σε ποιον απαντάω...
Αλλιώς... Επαναλαμβάνομαι...

Πάντως αν δεν μπορείς να αντέξεις το κόστος των ~20 ευρώ της ζευγαρώστρας + ότι μπορεί να χρειαστεί ΜΗΝ προχωρήσεις σε αναπαραγωγή...
Μπορείς να χαρείς και έτσι τα πουλάκια και όταν θα είσαι έτοιμος κάνεις το επόμενο βήμα...
 
λοιπόν γτ το πράγμα έχει μπερδευτεί πολύ
τα συγκεκριμένα πουλιά δεν τα έχω κάνει εγώ καραντίνα αλλα απο τα πετ σοπ που τα αγορασα το έχει ο φίλος μ και μου είπε οτι τα έχει πολύ καιρό και είναι υγιέστατα απλά δεν ήθελα να αναφερθώ σε λεπτομέρειες για να μην σας μπερδεψω αλλα όπως βλέπω μπερδευτικατε Έτσι ποιό πολύ...
 
Δεν έχω ζευγοροστρα και δεν εχω και την οικονομική δυνατότητα να αγοράσω.
Σε αυτή την περίπτωση εγώ θα σταματούσα κάθε αναπαραγωγική προσπάθεια...
Είναι άδικο για τα πουλιά.
 
Σε αυτή την περίπτωση εγώ θα σταματούσα κάθε αναπαραγωγική προσπάθεια...
Είναι άδικο για τα πουλιά.
Θα συμφωνήσω! Αν δεν έχεις τα χρήματα να πάρεις μια ζευγαρώστρα που κάνει 20 ευρώ, πως θα πάρεις φαγητό να τα ταίζεις ή φωλιά και όλο τον εξοπλισμό που είναι ιδιαίτερα ακριβός;

εχω 2 καναρίνια ενα θηλυκό ενα αρσενικό είναι και τα 2 πυρομενα και εχω δει ανταπόκριση και απο τούς 2 .
δεν τους εχω σε ζευγοροστρα αλλά σε διαφορετικά κλουβιά το ενα κολλημένο στο άλλο(δίπλα-δίπλα δηλαδή).
και εχω δει μεγάλη ανταπόκριση και απο τους 2 οτι θέλουν να ζευγαρώσουν,
γνωρίζονται μόνο 2 μέρες.
Πως καταλαβες οτι ειναι ετοιμα και αλληλεπιδρουν το ενα με το αλλο απο αποσταση;

Το πιο πιθανό είναι πως με το κλουβί που έχεις, που δεν εχει χωρισμα, θα υπαρχουν μονο τσακωμοι και προβλήματα. Το χώρισμα πρέπει να υπάρχει όταν ζευγαρωνουμε τα καναρινια μας.

Πότε να τους βάλω μαζί για να ζευγαρώσουν
Όταν θα πάρεις τη ζευγαρώστρα και θα εισαι ετοιμος με ολο τον απαραιτητο εξοπλισμό.
 
Αλέξανδρε αρχικά και εφόσον αποφασίσεις να προχωρήσεις σε αναπαραγωγική διαδικασία, θα πρέπει να έχεις διαθεσημη μία ζευγαρωστρα με χώρισμα,υλικό φωλιάς, φωλιάκαι κυρίως δύο υγιή πουλάκια, διατροφικά προετοιμασμένα και έτοιμα για ζευγάρωμα.. Τα οποία όπως μας όλες ήδη τα έχεις.Αυτα θεωρω πως είναι τα σημαντικότερα που θα χρειαστείς για την αναπαραγωγή. Καταλαβαινω απολύτως την αγωνία και τον ενθουσιασμό σου αλλά αν θέλεις να έχεις καλά αποτελέσματα θα πρέπει να πάρεις τον εξοπλισμό που σου ανέφεραν παραπάνω και τα παιδιά και μετά να κάνεις το πρώτο βήμα. Η βιασύνη μόνο μπελάδες φέρνει αν θες την γνώμη μου.
Καλή συνέχεια! 🙂
 
παιδιά τελικά πείρα ζευγαρωστα και τους έβαλα το χώρισμα είδα τα καναρίνια να φιλιούνται απο το χώρισμα έβαλα νημα και φωλιά στην θυλικια διχνει λίγο αδιάφορη αλλα βλέπω οτι βάζει νημα και βαμβάκι στην φωλιά σήμερα αποφάσισα να βγάλω το χώρισμα και ο αρσενικός την φιλούσε.
είδα οτι ο αρσενικός όταν την φιλάει προσπαθεί να την βατεψει αλλα η θυλικια ΔΕΝ του κάθετε τι να κάνω;

και επίσης η θυλικια είναι αρκετά πυρωμενη...όμως δεν του κάθετε γτ:/
 
Κοίτα φίλε μου το ότι φιλιούνται και ταιζονται είναι καλό σημάδι. Σημαινει πως ταιριάζουν σαν ζευγάρι. Το θυληκο εμένα δεν μου φαίνεται έτοιμο ακόμα απο τη συμπεριφορά που μας ανέφερες. Θα σου πρότεινα να τα χωρισεις και να τα αφήσεις να βλέπουν το ένα το άλλοκαι ταυτόχρονα να βάλεις φωλιά και νήμα στη καναρα. Μολις δεις ότι έχει σχεδόν τελειώσει την φωλιά της και παράλληλα αντιληφθείς σημάδια επιθυμίας για ζευγάρωμα (κελάηδημα του αρσενικού, στάση θυληκου με κατευασμενα φτερά, κλπ.) τα ενωνεις ξανά.Λογικα αν έκανες διατροφή προετοιμασία δεν θα αργήσουν και πολύ...Ιδίως αν ειναι πυρωμενα. Διάβασε και τις απόψεις των παιδιών και αποφάσισε τι θα πρέπει να κάνεις.
Καλή συνέχεια! 🙂
 
Αλέξη τα άρθρα που σου έχουμε επισημάνει εξαρχής τα έχεις διαβάσει;
 
εννοείται Αλίκη μου εχω ρίξει πάρα πολύ διάβασμα σχετικά με αυτο
είδα οτι ο αρσενικός όταν την φιλάει προσπαθεί να την βατεψει αλλα η θυλικια ΔΕΝ του κάθετε τι να κάνω;

και επίσης η θυλικια είναι αρκετά πυρωμενη...όμως δεν του κάθετε γτ:/
Άρα κάνε υπομονή, άστα ενωμένα και αυτά ξέρουν τι κάνουν όταν δεν είσαι μπροστά. :) Στα πιο πολλά ζευγάρια μου δεν βλεπω βατέματα και τα αυγά είναι ενσπορα. Και σίγουρα δεν έγιναν απ τον κρίνο! :D
 
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά αλλα βλέπω οτι δημιουργήθηκε αλο πρόβλημα
Τώρα η θυλικια θέλει να ζευγαρώσει ενω τον τσιμπάει παει κοντά του προσπαθεί να τν φιλήσει και ο αρσενικός φεύγει στο άλλο κλαδί δλδ
πάει η θυλικια κοντά του των πλησιάζει ανοίγει το στόμα της και ο αρσενικός φεύγει
Είναι αστείο δεν ξέρω τι να πω 😀
Είναι μήπως σαν παιχνίδι ζευγαρωματος μήπως; έτσι πυρονουν Ποιο πολύ; δεν ξέρω παιδιά πείτε μου συμβουλες
τι γίνετε;
 
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά αλλα βλέπω οτι δημιουργήθηκε αλο πρόβλημα
Τώρα η θυλικια θέλει να ζευγαρώσει ενω τον τσιμπάει παει κοντά του προσπαθεί να τν φιλήσει και ο αρσενικός φεύγει στο άλλο κλαδί δλδ
πάει η θυλικια κοντά του των πλησιάζει ανοίγει το στόμα της και ο αρσενικός φεύγει
Είναι αστείο δεν ξέρω τι να πω 😀
Είναι μήπως σαν παιχνίδι ζευγαρωματος μήπως; έτσι πυρονουν Ποιο πολύ; δεν ξέρω παιδιά πείτε μου συμβουλες
τι γίνετε;
Κοίτα φιλε μού... Και τα δικά μου τα έκαναν αυτά προτού τα χωρίσω... Η θυληκια τον έδιωχνε συνεχώς και ο αρσενικός την φοβόταν και την απέφευγε με τον καιρό... Θα σου πρότεινα να τα χωρισεις και να κάνεις υπομονή λίγες μέρες ακόμα. Προφανως δεν είναι ένα από τα δύο ή και τα δύο πουλάκι ακόμα έτοιμα. Διαβασε και τις απόψεις πιο έμπειρων για να σιγουρευτείς σχετικα με το τι θα πρέπει να κάνεις...🙂
 
Τώρα η θυλικια θέλει να ζευγαρώσει ενω τον τσιμπάει παει κοντά του προσπαθεί να τν φιλήσει και ο αρσενικός φεύγει στο άλλο κλαδί δλδ
Όσο προσπαθούμε να εξηγήσουμε τις κινήσεις των ζώων - πουλιών και να τις "μεταφράσουμε" με τις ανθρώπινες συνήθειες και τακτικές τόσο θα απομακρυνόμαστε από την πραγματικότητα.
πάει η θυλικια κοντά του των πλησιάζει ανοίγει το στόμα της και ο αρσενικός φεύγει
Αυτό πρέπει να κάνει... κι αυτό κάνει.
δεν ξέρω παιδιά πείτε μου συμβουλες τι γίνετε;
Μια και μόνο συμβουλή και θα έχεις απόλυτη επιτυχία.
Άφησε τα πουλιά χωρίς να τα ενοχλείς...\Η μόνη επίσκεψη στο κλουβί τους θα είναι για τις εκτροφικές υποχρεώσεις σου και όχι για να δεις τις "δράσεις" τους.
 
εντάξει παιδιά σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για την βοήθησα σας
Θέλω να σας ενημερώσω και να σας πω πως σήμερα μεσα σε 2 ώρες σχεδόν μισω τελείωσαν την φωλιά και μετά βράδιασε και κοιμούνται Τώρα :)
οπότε για να ξεκίνησαν το χτεισειμω της φωλιάς υποθετικά σημαίνει ότι πλέον είναι έτοιμα για αναπαραγωγή σωστά :)
συγγνώμη αν σας ζαλισα λιγάκι απλά θέλω να κάνω το καλύτερο δυνατόν για τα πουλάκια μού σας ευχαριστώ ξανά :)
 
Back
Top