Αναπαραγωγή Πότε να χωρίσω τον αρσενικό για να μην πάνε σε δεύτερη γεννά;

Vasilis1966

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιαν 2017
Μηνύματα
121
Πόλη
Σέρρες
Καποια στιγμη κατα τα τελη μαιου πρεπει να μεταφερω τα πουλακια στο χωριο (60 χλμ) περιπου γτ στο σπιτι εχω δουλειες και το μπαλκονι δεν ενδεικνητε για φιλοξενια. Το ενα ζευγαρι εχει νεοσσο 1 εβδομαδος το αλλο εχει 3 νεοσσους 3 και τεσσαρων ημερων. Για να μην πανε σε δευτερη γεννα κατευθειαν ποτε πρεπει να χωρισω τον αρσενικο;διοτι και στις 2 περιπτωσεις βλεπω πως ακομα βοηθανε τα θυληκα και τα μικρα. Ευχαριστώ πολυ
 
Προφανώς τα πουλάκια θα έχουν πιθανά απογαλακτιστεί στο τέλος Μαΐου ή θα είναι πολύ κοντά σε αυτήν τη φάση. Παρόλα αυτά, τα κλουβιά δεν μπορούν να μετακινηθούν με αυγά μέσα, διότι είναι πολύ πιθανό η κανάρα να εγκαταλείψει τη φωλιά. Έτσι λοιπόν, προκειμένου να αποφύγεις επόμενη γέννα ένσπορων αυγών θα πρέπει να χωρίσεις τα ζευγάρια. Υπάρχουν δύο στρατηγικές για αυτό. Είτε αφήνεις τα μικρά με τη μητέρα τους, το οποίο σημαίνει ότι θα μπορείς να το κάνεις αυτό με σχετική ασφάλεια έως τη 10η ημέρα είτε τα αφήνεις με τον πατέρα τους, αλλά σε αυτήν την εναλλακτική θα πρέπει οπωσδήποτε να έχεις εκ των προτέρων βεβαιωθεί ότι ο πατέρας ταΐζει τα παιδιά του. Στην τελευταία περίπτωση πρέπει να παρακολουθήσεις. Συνήθως δεν τα ταΐζουν τις πρώτες ημέρες, αλλά έπειτα. Δυστυχώς νούμερο ημερών δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα, αλλά στις 10-12 ημέρες τα ταΐζουν. Αυτή η λύση, σου δίνει τη δυνατότητα να ξεκουράσεις τα θηλυκά πουλιά, ενώ η λύση της παραμονής με τις μαμάδες έχει πάντα τον κίνδυνο να πάψουν τα θηλυκά να ταΐζουν ή να το κάνουν αλλά σε ανεπαρκή βαθμό όταν θα φωλιάσουν και πάλι, και αυτό θα συμβεί με μεγαλύτερη πιθανότητα, μια και θα υπάρχει ήδη φωλιά στην οποία θα είναι οι νεοσσοί, το οποίο μάλλον αποτελεί προδιαθεσικό παράγοντα για επόμενη γέννα. Τυπικά τα καναρίνια ζευγαρώνουν ξανά γύρω στη 15η ημέρα, αλλά ας πούμε ένα ζευγάρι δικών μου το κάνει στην περίπου 11η.
Όπως και νά 'χει το πράγμα, φρόντισε ώστε ζευγάρωμα να μην υπάρξει, γιατί είναι κρίμα να εγκαταλείπονται ή να πετιούνται ένσπορα αυγά που εν δυνάμει θα δώσουν νεοσσούς.
Και φυσικά έχε υπόψη σου ότι σε κάθε περίπτωση τελειώνει ο κύκλος της αναπαραγωγής για φέτος για τα ζευγάρια σου, διότι μετά έρχεται καλοκαίρι.
 
Ωραια ετσι σκεφτηκα και εγω τελη μαιου να εχου παρει τα πανω τους. Και ειναι πιο ασφαλες με τον πατερα οπου στο ενα ζευγαρι εχω δει πως οταν σηκωνεται η θυληκια πηγαινει και ταιζει αυτος.στο αλλο δεν ξερω δεν σηκωνεται καθολου και δεν εχω δει κινησεις. Οπως και να χει ευχαριστω πολυ
 
Ναι, απλώς πρόσεξε μην εντωμεταξύ ζευγαρώσουν οι γονείς.
Καλησπερα σημερα χωρισα το προχωριμενο ζευγαρι ημερα ενδεκατη. Οντως η μαμα αρχισε να μαζευει χαρτι για φωλια. Ο μπαμπας εμεινε με τον μικρο τον οποιο ταιζει κανονικα. Απλα στο χωρισμα οταν παει η θυληκια να παρει χαρτι παει και ο αρσενικος.υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα;
 
Καλησπερα σημερα χωρισα το προχωριμενο ζευγαρι ημερα ενδεκατη. Οντως η μαμα αρχισε να μαζευει χαρτι για φωλια. Ο μπαμπας εμεινε με τον μικρο τον οποιο ταιζει κανονικα. Απλα στο χωρισμα οταν παει η θυληκια να παρει χαρτι παει και ο αρσενικος.υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα;
Αν δεν θελεις άλλο ζευγάρωμα για εφέτος, βγάλε τη θηλυκιά από το κλουβί και τη θέα του αρσενικού και βάλε την κάπου που να μην έχει φωλιά, κι αν ειναι δυνατό χωρίς κελαιδίσματα, ώστε να ξεπυρώσει αφού κάνει μερικά αυγά διάσπαρτα.
 
σημερα χωρισα το προχωριμενο ζευγαρι ημερα
Χώρισες πολύ νωρίς τη μητέρα από το μικρό.
Η μητέρα αρχίζει να αδιαφορεί για το τάισμά τους μετά τη δεύτερη βδομάδα και τότε θα περάσει το τάισμα των μικρών σχεδόν αποκλειστικά στον πατέρα.
Θεωρώ πως βιάστηκες...
Στη θέση σου θα επέστρεφα τη μητέρα στο μικρό αμέσως.
οντως η μαμα αρχισε να μαζευει χαρτι για φωλια.
Είναι εντελώς φυσιολογικό...
Μάλιστα θα πρέπει να βάλεις φωλιά και υλικό κανονικά σαν να επρόκειτο να περάσεις σε επόμενη διαδικασία ζευγαρώματος.
Έτσι ή αλλιώς η κανάρα θα γεννήσει τα αυγά της και θα το κάνει κάτω ή οπουδήποτε αλλού...
Το χτίσιμο της νέας φωλιάς σηματοδοτείται ακριβώς από την ορμονική προδιάθεση που στο τέλος θα επιφέρει και την ωοτοκία...
Οπωσδήποτε λοιπόν νέα φωλιά και υλικό...
απλα στο χωρισμα
Το χώρισμα καλό είναι να μπει όταν η μητέρα θα γεννήσει το πρώτο αυγό το οποίο θα αντικαταστήσεις με ψεύτικο.
Το ίδιο θα κάνεις και με τα επόμενα αυγά.
Προσοχή μην ξεχάσεις να προσφέρεις ασβέστιο.
Αφού την αφήσεις μερικές μέρες (ίσως και μια βδομάδα) να κλωσήσει τα ομοιώματα... Τότε αφαιρείς τη φωλιά και χωρίζεις το θηλυκό από τον πατέρα και τα μικρά...
Συνήθως αυτός ο διαχωρισμός συμπίπτει με τον απογαλακτισμό και των μικρών οπότε "κάθε κατεργάρης στον πάγκο του".
Τα μικρά στην κλούβα πτήσης και τα μεγάλα στους χώρους που απαιτούνται για την ξεκούρασή τους.
 
Έτσι ή αλλιώς η κανάρα θα γεννήσει τα αυγά της και θα το κάνει κάτω ή οπουδήποτε αλλού...

Σωστά. Αφού η ωοτοκία δεν μπορεί να αποφευχθεί τουλάχιστον ας γίνει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο που είναι μέσα σε φωλιά και όχι στον πάτο του κλουβιού.
 
Back
Top