Αναπαραγωγή Πότε να χωρίσω το μικρό από τους γονείς του;

Bob+Fatme

PB New Member
Εγγραφή
25 Ιαν 2018
Μηνύματα
78
Την καλησπέρα μου.

Έχω εδώ μία οικογένεια καναρινιών την οποία θα φροντίζω για κάποιες βδομάδες μέχρι να επιστρέψει ο κύριος φροντιστής τους, ένας συναδελφός μου.

Από τη δεύτερη γέννα έχει μείνει ένα πουλάκι, του οποίου το φύλο δεν το ξέρω.

Η Σούζη αυτή τη στιγμή έχει περίπου μία βδομάδα που κάθεται πάνω σε 3 αυγά.

Γενικώς η συνύπαρξη με το μικρό από την προηγούμενη γέννα δε φαίνεται άσχημη, ο Συμεών το ταΐζει κιόλας πού και πού ενώ τρώει και μόνο του. Πρέπει να είναι 1,5-2 μηνών τώρα περίπου.

Με τον Μπομπ, ο οποίος είναι στα 5 μέτρα, το μικρό έχει αρχίσει ήδη κάποιο διάλογο.

Σκέφτηκα μήπως υπάρξει πρόβλημα με αυτό το μικρό όταν βγουν τα νέα μικρά.

Τι πιστεύετε εσείς; Πρέπει να το χωρίσω και πότε καλύτερα; Επειδή δεν έχω άλλο κλουβί, θα το έβαζα μαζί με τον Μπομπ πάντως στην προκειμένη περίπτωση. Αυτό μήπως είναι πρόβλημα;
 
Πρέπει να είναι 1,5-2 μηνών τώρα περίπου.
Σε αυτή την ηλικία (δηλαδή μετά τις 30-33 μέρες) μπορεί άνετα και πρέπει (επιβάλλεται) να είναι ανεξάρτητο.
Να το βάλεις μόνο του

θα το έβαζα μαζί με τον Μπομπ
Θα πρότεινα μέχρι την ηλικία των 4-5 μηνών να συνυπάρχει μόνο με συνομήλικους νεοσσούς και όχι με ενήλικα και ειδικά αρσενικά καναρίνια.
 
Ευχαριστώ για την απάντηση. Μόνο του δε γίνεται, γιατί δεν έχω κλουβί. Αν το βάλω με τον Μπομπ και κόψω κίνηση πώς τα πάνε, πειράζει;
 
Θα υποφέρει κατά τη γνώμη μου...
... Και όχι μόνο. Μπορεί και να μην τρέφεται σωστά, έως και να πληγωθεί. Το ίδιο όμως μπορεί να συμβεί και από τον πατέρα του, όταν θα σκάσουν οι άλλοι νεοσσοί.
Θα σου προτείνω λοιπόν Θανάση, να επικοινωνήσεις με τον φίλο σου και να σου πει τι κλουβί να αγοράσεις για το πουλάκι.
 
Θα σου προτείνω λοιπόν Θανάση, να επικοινωνήσεις με τον φίλο σου και να σου πει τι κλουβί να αγοράσεις για το πουλάκι.
Προτείνω μια ζευγαρώστρα... Περίπου 20 ευρώ... Να χωρέσει και τα άλλα μικρά που έρχονται.
 
Προτείνω μια ζευγαρώστρα... Περίπου 20 ευρώ... Να χωρέσει και τα άλλα μικρά που έρχονται.

Τα οποία μετά από 5-6 μήνες πάλι θα πρέπει να χωρίσουν, για να μη ζευγαρώσουν μεταξύ τους (θηλυκά μαζί, αρσενικά από 1 κλουβί το καθένα). Έτσι δεν είναι;
 
Έτσι δεν είναι;
Η αναπαραγωγή δύο πουλιών που θα μας δώσουν απογόνους... απαιτεί καλό σχεδιασμό για να μην έρχονται τέτοια δύσκολα "προβλήματα".
Η αναδοχή σε φίλους και γνωστούς των πουλιών που μας "περισσεύουν" είναι το δεύτερο που θα πρέπει να προβλέψουμε για να αποσυμφορήσουμε το χώρο και τον εξοπλισμό μας.
Και απαντώντας στο ερώτημά σου...
Όχι λοιπόν... Δεν είναι έτσι.
Αν δεν τα ενώσουμε τα πουλιά... Δεν θα μας δώσουν απογόνους.
Σκέψη χρειάζεται και καλός σχεδιασμός.
 
Back
Top