Αναπαραγωγή Πότε να ψάξω θηλυκό φλώρο και πότε να ενώσω το ζευγάρι;

macgeorge24255

PB New Member
Εγγραφή
24 Μαρ 2011
Μηνύματα
18
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σας έχω εναν αρσενικό Φλώρο και θελω να βρω και μια θηλυκιά και να προχώρησω στην αναπαραγωγή τους είναι υπέροχα πουλιά τι πρεπει να κανω; Ποτε να ψαξω να βρω θηλυκό ποτε να τα βαλω μαζί;
 
Γεια σου Γιώργο, όπως θα γνωρίζεις στο forum επιτρέπονται συζητήσεις μόνο για ιθαγενή πτηνά εκτροφής Όροι Χρήσης - Κανόνες Λειτουργίας .
Αν ο φλώρος σου είναι εκτροφής, προχωράμε την συζήτηση και περιμένεις απαντήσεις από γνώστες του θέματός σου. Διαφορετικά το θέμα θα πρέπει να κλείσει.
 
Ο φλώρος είναι εκτροφής τουλάχιστον έτσι ξέρω δεν τον πήρα απο δικο μου ζευγαρι αλλά απο αγγελία και δεν φοράει δαχτυλιδι
 
Οτιδηποτε και να θελεις να αγορασεις, δεν ειναι καλη η περιοδος αναπαραγωγης. Προτιμησε οκτωβρη-δεκεμβρη για να παρεις απο καποιον εκτροφεα.

Εφοσον δεν εχει δαχτυλιδι μαλλον δεν ειναι εκτροφης οποτε το θεμα θα κλεισει..
 
Η περίοδος αναπαραγωγής δεν ξεκινάει απο τον Απρίλιο; Γιατί δεν μπορω να προχώρησω εαν βρω ενα θηλυκό?
 
Γιατι πιθανον ηδη εχει ξεκινησει η αναπαραγωγη. Και οταν ολοκληρωθει στα εκτροφεια θα αρχισουν πτερροροια. Οποτε η καταλληλη περιοδος για αγορα πουλιου ειναι μετα απο αυτα.
 
Ναι αμα υπάρχει κάποιο πουλί το οποίο δε θα το βάλουν για αναπαραγωγή; Ούτος σι άλλος όλα δεν τα βάζουν παντα
 
Εαν ενας εκτροφεας δεν προχωρησει με ενα πουλι σε αναπαραγωγη κατι σημαινει..
 
Τι μπορεί να σημαίνει; Εαν θέλεις εξήγησε μου. Μπορεί να θέλει και να το πουλησει σαν ενήλικο
 
Σκεψου σαν εκτροφεας. Αν ειχες ενα πουλακι, υγιες και ικανο απο ολες τις προυποθεσεις να αναπαραχθει, θα το πουλαγες η θα προχωρουσες σε αναπαραγωγη ωστε να σου "αποδοσει" περισσοτερα;

Σκεψου και αλλιως. Για ποιο λογο δεν θα εβαζες ενα πουλι για αναπαραγωγη; Μηπως γιατι δεν μπορει; γιατι δεν πληροι προυποθεσεις; Γιατι δεν ειναι απολυτα υγιες;

Δεν ειναι απολυτα αυτα που σου λεω, αλλα ειναι μια ενδειξη οτι μαλλον κατι δεν παει καλα για να πωλειται τετοια εποχη.
 
Ναι Συμφωνώ σε όλα μαζί σου έχεις
απόλυτο δίκιο αλλά αν είμαστε τόσο επιφυλακτικοί δε κάνουμε χαιρι και πρεπει να έχουμε και πιστη σε αυτά τα θέματα, έπειτα το πουλάκι θα το δω πρώτα πες μου τι να προσεξω. Μιλάμε παντα για ενα πουλάκι χαρούμενο ευδιαθετο και όχι ζαρωμένο κακοκεφο και άρρωστο.
 
Αν σε συμβουλευσω εγω, μαλλον θα καταληξεις να μαζευεις χορτα. Δεν εχω ιδεα, και ειδικα απο ιθαγενη!
 
Ο φλώρος είναι εκτροφής τουλάχιστον έτσι ξέρω δεν τον πήρα απο δικο μου ζευγαρι αλλά απο αγγελία και δεν φοράει δαχτυλιδι
Μιλάμε για αρχέγονο πουλί η για μετάλλαξη;. Σε τι τιμή τον βρήκες;.. Τον ήξερες τον ''εκτροφέα'' της αγγελίας;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Έχεις βρει Γιώργο εκτροφείο για να αναζητήσεις το θηλυκό; Γιατί η ερώτησή σου αφορά την περίοδο και όχι τον προμηθευτή. Άρα ξέρεις από που θα ψωνίσεις; Σ' αυτήν την περίπτωση με μια επίσκεψη στο εκτροφείο θα διαπιστώσεις αν έχει εύρωστα πουλιά για πούλημα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Δυστυχώς δεν έχω βρει ακόμη κάτι, πρόσφατα απεκτησα το αρσενικό απο εκτροφεα χομπιστα και δεν είχε δαχτυλίδι. Εαν μπορείτε να με καθοδηγησεται ευχαριστω
 
Το πουλί που έχω είναι αρχέγονο και θέλω αρχέγονο όχι μεταλαξη. Το αρσενικό το αγορασα 55 ευρώ με παζάρι κιολας.
 
Ο ίδιος δεν μπορεί να σε εξυπηρετήσει με θηλυκό πουλάκι Γιώργο; Ή φοβάσαι πιθανή αιμομειξία;
 
Η τιμή παραπέμπει σε πουλί εκτροφής.
Η συμπεριφορά του στο κλουβί πως είναι;...Χτυπιέται, είναι ήρεμο;
Τώρα σχετικά με τη θηλυκιά... Τώρα μπαίνουν τα ζευγάρια. Δεν θα βρεις εύκολα διαθέσιμα πουλιά.
Δεν θα ξαναπάρεις πουλί από αγγελία. Υπάρχει περίπτωση να σου'χουν πουλήσει (η να σου πουλήσουν ) πιασμένο πουλί για εκτροφής... Όπως ίσως ξέρεις με το άγριο δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα και το πιθανότερο είναι να μην αντέξει την αιχμαλωσία.. Θα σου στείλω p.m. με τηλέφωνο εκτροφέα κοντά σου.. Θα τον πάρεις τηλέφωνο και θα σε καθοδηγήσει..
 
Δεν κέρδισε την εμπιστοσυνη μου ο τύπος γιατί των Ρώτησα για τα ζευγάρια του και μου έλεγε έχω και εκτροφής ζευγάρια αλλά ξεκίνησα με άγρια λέει και ακόμη τα εχω

Όταν μου το έφερε και το είδα ηταν πραγματικα ήρεμο καθόταν στο κλαδάκι του. Υστερα από μια μέρα που το είχα στο μπαλκόνι και πήγα να το δω να το χαρώ χτυπήθηκε και ψιλοχτυπιεται. Ναι σευχαριστω πολύ να μου στειλεις.
 
Back
Top