Φροντίδα Πότε ξεκινάμε την επαφή με τα μικρά budgie;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Alexx
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Alexx

PB New Member
Εγγραφή
31 Δεκ 2021
Μηνύματα
163
Πόλη
Αττική
Καλησπέρα! Διάβασα σε άρθρο στο φόρουμ πως όσων αφορά την αναπαραγωγή των budgie, αφού γεννηθούν τα μικρά (μετά από 2 εβδομάδες νομίζω) μπορούμε να τα 《χαϊδέψουμε》 ώστε να συνηθήσουν την ανθρώπινη παρουσία. Ωστόσο, αν οι γόνεις δεν είναι εκπαιδευμένοι, μπορούμε να το κάνουμε αυτό;
 
Εαν έχετε τρόπο να κλείνετε την είσοδο της φωλιάς όταν οι γονείς έχουν βγει έξω για να φάνε π.χ. και να παίρνετε για λίγο τα μικρά τότε μπορείτε να το κάνετε. Είναι βασικό να μην στρεσάρετε την οικογένεια.
 
Αργότερα όμως δεν θα επηρεαστούν τα μικρά από τους γονείς που θα φοβούνται;
 
Μάλλον θα σας πω την κατάστασή μου γιατί θέλω ένα γενικό συμπέρασμα..
Λοιπόν.. Έχω ένα θυληκό budgie (την Τόνυ) για την οποία ωστόσο δεν ξέρω ηλικία και μάλιστα εξ'ού και το όνομα τόνυ (αρσενικό) αφού δεν την απέκτησα κατ ευθείαν από πετ σοπ και το φύλο για παράδειγμα το έμαθα αργότερα. Σύντομα όταν την πήρα άρχισα να ασχολούμαι μαζί της ένα τέταρτο την ημέρα, και η ευκολία με την οποία κάθισε στο χέρι (μέσα στην 1η εβδομάδα, ίσως και 2-3 μέρες αν δεν με απατά η μνήμη μου) με κάνει να πιστεύω πως είναι γύρω στα 1-2 πλέον, αφού έχει περάσει και καιρός αφού την απέκτησα (8 μήνες πάνω κάτω). Ωστόσο με την αλλαγή της ώρας λόγω δύσκολου προγράμματος υπήρξε μία διακοπή στην καθημερινή επαφή μας και πλέον έχω βρει τον τρόπο να ασχολούμαι μαζί της αλλά όχι πάντα. Πριν την αλλαγή είχε βγει και 3 φορές απ το κλουβί. Λοιπόν, αυτές τις μέρες είμαστε σε φάση 《επαναγνωριμίας》 αφού δεν με εμπιστεύεται πια τόσο. Αυτή τη στιγμή, θέλω να πάρω ένα αρσενικό (το οποίο θα είναι ανήμερο) και ίσως να επιχειρήσω αναπαραγωγή. Έτσι, σκέφτομαι γενικά την προσπάθεια που πρέπει να επιβάλλω για να μάθει όλη η οικογένεια, είτε αυτό αφορά το νέο πουλί είτε αφορά αυτά που θα γεννηθούν. Γενικά, ο χρόνος μου είναι περιορισμένος και αναρωτιέμαι αν αξίζει η προσπάθεια
 
Back
Top