Γενικά Πότε ξεχωρίζει το φύλο τους και πότε κελαηδάνε τα νεαρά καναρινιά;

vasilis aegina

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιαν 2014
Μηνύματα
122
Πόλη
Αίγινα
Σε πια ηλικια φαινεται το φυλο των νεαρων καναρινιων και σε ποσο αρχιζουν. Να κελαηδανε;
 
Τι φύλο τους ξεκάθαρα φαίνεται μόνο αν τα κοιτάξεις από κάτω και μόνο την περίοδο αναπαραγωγής άρα ουσιαστικά το φύλο με σιγουριά φαίνεται μετά από έναν χρόνο...
Αλλά στους τρεις μήνες τα αρσενικά αρχίζουν να σαλιαριζουν.. Βέβαια αυτό δεν είναι δείγμα γιατί σαλιαριζουν και πολλά θηλυκά... Στους 6 μήνες όμως τα νεαρά αρσενικά πλέον τραγουδούν σαν ενήλικα οπότε καταλαβαινουμε ότι πρόκειται για αρσενικά! 😉
 
Αλικη τα μικρα σαλιαριζουν μετα το μηνα συνηθως, δηλαδη λιγο μετα τον απογαλακτισμο, μπορει και αρκετα νωριτερα πριν απογαλακτιστουν, μεσα στο διαστημα 30-40 ημερων παντως συνηθως ξεκινανε(τουλαχιστον για τα φωνης ισχυει). Παρατηρωντας το γενικοτερο στησιμο του πουλιου, οπως και ποσο συχνα σαλιαριζει και πως στηνεται οταν σαλιαριζει, μπορεις να ξεχωρισεις τα αρσενικα σε μεγαλο βαθμο-οταν χρειαζεται να γινει γρηγορα η διακριση, αλλιως με το πληρες κελαηδημα απ το φθινοπωρο και απο τη γεννετησια περιοχη μετα απο καποιους μηνες-ενταξει οταν ειναι πυρωμενα ειναι ευκολη η διακριση. Βεβαια εξαρταται απο το ειδος που εκτρεφεις πχ σε καποια ειδη παιζουν ρολο και τα χρωματα στο διαχωρισμο του φυλου. Ενα σχετικο αρθρο Το καναρίνι μου είναι αρσενικό ή θηλυκό;
 
Λευτερη εχεις απολυτο δικαιο! Εμενα τα περισσοτερα μικρα μου μετα τον μηνα αρχιζουν και εκπαιδευουν την φωνη τους...
 
Σε πια ηλικια φαινεται το φυλο των νεαρων καναρινιων και σε ποσο αρχιζουν. Να κελαηδανε;
εγω οταν χωρισα τα μικρα απο τουσ γονεισ οπου μπορουσαν να τραφουν μονατουσ οταν ειναι τοσο μικρα μπορεισ να το καταλαβεισ οταν τα ακουσεισ να κανουν κατι περιεργουσ ηχουσ σαν να κελαειδανε
 
Βασίλη από την "άλλη " πατρίδα μου την όμορφη Αίγινα. Το τραγούδι είναι ένα καλό δείγμα ιδιαίτερα όταν αρχίζει παπαγαλίζει από 1-2 μηνών. Το μόνο σίγουρο είναι να τα δεις από "κάτω" μετά από έξι - οκτώ μηνών περίπου. Με το τραγούδι μπορεί να έχεις ένα 5% απόκλιση.Εμένα μου έτυχε θηλυκιά που έλεγε πολύ καλά, ώσπου έκατσε και γένναγε...
 
Πριν από τρία χρόνια χάρισα ένα μικρο καναρινάκι (αρσενικό νόμιζα) σε μια φίλη που το ονόμασε Μέλο! Επί δυο χρόνια χάλαγε τον κόσμο από το κελάηδημα. Πέρσι της έδωσα ένα θηλυκό για να τα ζευγαρώσει και της έδωσα οδηγίες για την αναπαραγωγή. Πριν καλά καλά τα βάλει στο ίδιο κλουβί-ζευγαρωστρα ο Μέλο είχε κάνει τρία αυγά! Σοκ κι αυτή, σοκ κι εγώ! Τι είναι η φύση...
 
Back
Top