Γενικά Πότε περνάνε οι καρδερίνες από την περιοχή μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Greckos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Greckos

PB New Member
Εγγραφή
1 Σεπ 2009
Μηνύματα
133
Πόλη
Ιθάκη
Γειά σας!

Θα ήθελα να ξέρω πότε περνάνε οι καρδερίνες από την περιοχή μου και πόσο μένουν.

Μένω στο Ιόνιο και συγκεκριμένα στην Ιθάκη.

Έχω πολλά χρόνια να δω καρδερίνα εδώ. Τόσο που δεν θυμάμαι ποιά εποχή τις είχα δει!

Επίσης την ίδια ερώτηση έχω και για τους φλώρους.

Ευχαριστώ!
 
Γιατί θέλεις να μάθεις; Μπορεί να ρωτάς αθώα αλλά αυτή η ερώτηση δεν μας ακούγεται ευχάριστα, καθώς είμαστε πολύ επηρεασμένοι από τα πολλά περιστατικά αιχμαλωσίας άγριων πτηνών.
Απλοί φυσιολάτρες παρατηρητές συνήθως γνωρίζουν αυτές τις συνήθειες των πτηνών και δεν έχουν ανάγκη τέτοιων πληροφοριών. Άρα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Σταμάτη εγώ από τη Ζάκυνθο είμαι, εδώ και 20-25 μέρες είδα τη πρώτη καρδερίνα για φέτος. Φαντάζομαι και στην Ιθάκη το ίδιο θα ισχύει..
 
Σταμάτη εγώ από τη Ζάκυνθο είμαι, εδώ και 20-25 μέρες είδα τη πρώτη καρδερίνα για φέτος. Φαντάζομαι και στην Ιθάκη το ίδιο θα ισχύει..
Μου φαίνεται από το φόβο τους σταμάτησαν να είναι στην εξοχή...
Στον Άγιο Σώστη στη Λ. Συγγρού έχουν πάει να κρυφτούν από τους "κυνηγούς" τους.
 
Αν δεν κάνω λάθος η Ιθάκη είναι γεμάτη καρακάξες που άφησαν οι ζωόφιλοι κάποτε.

Μου έλεγε ένας φίλος ότι έκαναν απίστευτη ζημιά στα υπόλοιπα πουλιά.

Ουτε για δείγμα άλλα πουλάκια.
 
Γιατί θέλεις να μάθεις; Μπορεί να ρωτάς αθώα αλλά αυτή η ερώτηση δεν μας ακούγεται ευχάριστα, καθώς είμαστε πολύ επηρεασμένοι από τα πολλά περιστατικά αιχμαλωσίας άγριων πτηνών.
Απλοί φυσιολάτρες παρατηρητές συνήθως γνωρίζουν αυτές τις συνήθειες των πτηνών και δεν έχουν ανάγκη τέτοιων πληροφοριών. Άρα;

Κοίτα εγώ έχω καναρίνια μόνο. Μου φθάνουν και είμαι πολύ ευχαριστημένος με αυτά. Μου αρέσουν οι καρδερίνες πρωτίστως εμφανισιακά και μετά το κελαήδημά τους. Προτιμώ τα καναρίνια με διαφορά. Όμως δεν είμαι από αυτούς που θέλουν να αιχμαλωτίζουν άγρια πουλιά. Τα λυπάμαι. Και δεν μ' αρέσει ως ιδέα, και δεν το έχω ανάγκη. Δόξα το Θεό μου έρχονται από μόνα τους στα δέντρα στην αυλή μου και στους γύρω χώρους και μου κελαηδούν. Αυτήν την εποχή οργιάζει η φύση! Απλά έχω χρόνια να δω εδώ γύρω καρδερίνες και αναρρωτιώμουν τι γίνεται.
 
Οι καρδερίνες φοβάμαι πως έχουν μειωθεί σε όλη την χώρα όχι εξαιτίας της καρακάξας αλλά εξαιτίας της λαθροθηρίας, Τα πουλιά που συλλαμβάνονται είναι χιλιάδες!
Όσο για τους ''ζωόφιλους'' παντού υπάρχει ένας μύθος. Ως συνήθως ύποπτοι αφήνουν φίδια, αρκούδες, λύκους, αλεπούδες, τώρα καρακάξες... Και προσεχώς ελέφαντες! 😵
 
Μη φοβάστε πάντως προς το παρόν. Το είδος δεν κινδυνεύει (ακόμα) με εξαφάνιση.
 
Αν δεν κάνω λάθος η Ιθάκη είναι γεμάτη καρακάξες που άφησαν οι ζωόφιλοι κάποτε.

Μου έλεγε ένας φίλος ότι έκαναν απίστευτη ζημιά στα υπόλοιπα πουλιά.

Ουτε για δείγμα άλλα πουλάκια.

Λες να είναι αυτή ή αιτία; Πράγματι υπάρχουν πολλές καρακάξες! Κρίμα...
Πάντως άλλα μικρόπουλα υπάρχουν. Κοκκινολαίμηδες, Καλόγεροι (αν τα λέω καλά, τα πρασινο-μαύρα με το ωραίο κελαήδημα) και διάφορα άλλα. Τώρα ήρθαν και τα χελιδόνια.
Πολλές φορές οι ζωόφιλοι μπορούν να ρημάξουν ολόκληρο οικοσύστημα αν δεν προσέχουν!
 
Έχεις να μας δώσεις κάποιο παράδειγμα από Ελλάδα;

Μόλις μας έδωσε ένα ο φίλος με τις καρακάξες.
Επίσης ακούω διάφορα στις ειδησεις που γίνονται στον κόσμο κατά καιρούς. Ένας κινέζος δεν απελευθέρωσε ένα ψάρι από την Κίνα στην Αμερική σε μια λίμνη και διέλυσε όλο το οικοσύστημα;
Εξάλλου δεν είπα πως οι ζωόφιλοι κάνουν κακό. Αντιθέτως! Χωρίς ζωόφιλους θα γινόταν χαμός. Εμείς όλοι εδώ ζωόφιλοι δεν είμασται; :)
Είπα πως εάν δεν προσέξουν μπορεί να προκληθεί ζημιά.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top