Διατροφή Πότε πρέπει να αφαιρεθεί το σουπιοκόκκαλο από το κλουβί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sina

PB New Member
Εγγραφή
11 Απρ 2019
Μηνύματα
380
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους,
Έχω πάρει σουπιοκοκκαλο από πετ που ήταν συσκευασμενο θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη διάρκεια που πρέπει να είναι στο κλουβι, αν δηλαδή σε μια βδομάδα θα πρέπει να αφαιρεθεί από το κλουβί.
Επίσης σημερα στην θάλασσα βρήκα σουπιοκοκκαλο. Φαντάστηκα ότι θα είναι πολύ πιο υγιεινά από αυτά του εμπορίου και το πήρα. Ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να κάνω πριν το δώσω στον παπαγάλο μου; Φαντάζομαι ότι το βραζω...υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;
 
θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη διάρκεια που πρέπει να είναι στο κλουβι
Μπορείς να το αφήσεις μέχρι να το καταναλώσει όλο. Αν όμως δεις ακαθαρσίες πάνω του, πριν το καταναλώσει καλύτερα να το βγάλεις.
σημερα στην θάλασσα βρήκα σουπιοκοκκαλο.

Ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να κάνω πριν το δώσω στον παπαγάλο μου;
Προσωπηκά δεν γνωρίζω αλλά μπορεί να σε βοηθήσει αυτό το θέμα https://community.petbirds.gr/threads/Σουπιοκόκκαλο-στα-πουλιά.17816/#post-194018
 
αν δηλαδή σε μια βδομάδα θα πρέπει να αφαιρεθεί από το κλουβί.
Οχι, το αφήνεις μέχρι να το καταναλώσει.
Φαντάζομαι ότι το βραζω...υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;
Το βράζεις 3 φορές αλλάζοντας το νερό αντίστοιχα, 1ο βράσιμο 5-10 λεπτά, αλλαγή νερού 2ο βράσιμο 5-10 λεπτά, αλλαγή νερού 3ο βράσιμο 5-10 λεπτά, το αφήνεις να στεγνώσει καλά στο ήλιο για δυο μέρες και είναι έτοιμο.
 
@Liakos18 τέλεια, σε ευχαριστώ πολύ!
[automerge]1593354489[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ σε ευχαριστώ πολύ! Το σουπιοκοκκαλο αν δεν το βάλω τώρα για κατανάλωση, μπαίνει στο ψυγείο ή διατηρείται κ εκτός;
 
Σε όλα τα παραπάνω συμφωνώ απόλυτα και θα ήθελα να συμπληρώσω, ότι κατά καιρούς, καθαρίζοντας το κλουβί, κοιτάμε και το κόκκαλο σουπιάς για πιθανές δυσχρωμίες (π.χ. σε κάποιο σημείο του το χρώμα να γίνει υποκίτρινο). Σε αυτήν την περίπτωση το καθαρίζουμε ξύνοντας ή το πετάμε. Επίσης φροντίζουμε με κάποιον τρόπο το σουπιοκόκκαλο να μην βρέχεται, νοτίζεται... Π.χ. κατά το μπάνιο του πτηνού, διότι έτσι αυξάνεται η πιθανότητα να αλλοιωθεί από κάποιον παθογόνο μικροοργανισμό.
Τέλος, από την παραλία μαζεύουμε όσα είναι λευκά, και δεν έχουν τρύπες, για τους λόγους που αναφέρθηκαν πιο πάνω.
 
Back
Top