Αναπαραγωγή Πότε πρέπει να βάλω σε ξεχωριστό κλουβί καναρινάκια 33 ημερών;

Panoulis7

PB New Member
Εγγραφή
29 Μαρ 2017
Μηνύματα
56
Πόλη
Λιβαδειά
Καλησπερα παιδια και χρονια πολλα. Τα καναρινακια μου σημερα ειναι 33 ημερων και τα εχω ακομα στο ιδιο κλουβι με τους γονεις τους αλλα με το χωρισμα αναμεσα τους. Πότε πρεπει να τα βαλω σε ξεχωριστο κλουβι;
 
Σας ευχαριστω πολυ. Στο κλουβι που θα μπουνε τι μεγεθος πρεπει να ειναι ή δεν παιζει ρολο; Ποτε θα μπορεσω να τα ξεχωρισω αν ειναι θηλυκα ή αρσενικα;
 
Θεωρητικά μπορείς να τα χωρίσεις!
Είναι ασφαλές... Προσωπικά θα τα κράταγα κάνα μήνα ακόμη με τους
γονείς...

Ασφαλή συμπεράσματα για το φύλο μετά το 5μηνο.
 
Στο κλουβι που θα μπουνε τι μεγεθος πρεπει να ειναι ή δεν παιζει ρολο;
Ασφαλώς και παίζει ρόλο το μέγεθος του κλουβιού.
Χρειαζόμαστε μήκος ώστε να πετούν και να δυναμώσουν το μυικό τους σύστημα...
Ελάχιστο μήκος για μένα είναι τα 60 εκατοστά.
Ποτε θα μπορεσω να τα ξεχωρισω αν ειναι θηλυκα ή αρσενικα;
Ένα έμπειρο μάτι μπορεί και τώρα με μικρές πιθανότητες λάθους..

Θεωρητικά μπορείς να τα χωρίσεις!
Και θεωρητικά και πρακτικά μπορεί να χωριστούν γιατί είναι φυσιολογικό για τα καναρίνια...
Οι τριάντα μέρες είναι πολύ καλά με τους γονείς τους..
Είναι ασφαλές... Προσωπικά θα τα κράταγα κάνα μήνα ακόμη με τους
γονείς...
Αυτό όμως εδώ δεν είναι φυσιολογικό και κυρίως δεν είναι ασφαλές για τα μικρά...
 
Κι εγώ, εφόσον είναι χωρισμένα με κάγκελο από τους γονείς, θεωρώ ότι θα μπορούσες να κρατήσεις έτσι στην ίδια κατάσταση για λίγες ημέρες ακόμα, μια και οι γονείς δεν μπορούν να τα βλάψουν, παρά μόνο να τα ταΐζουν, αν χρειάζεται. Επιπλέον, θα είναι σε οπτική επαφή μαζί τους και δεν θα αγχώνονται, που στην αντίθετη περίπτωση ( το στρες ) θα μπορούσε να έχει και ολέθρια αποτελέσματα, ενώ για τον ίδιο λόγο, θα μπορούν να παρατηρούν και να μιμούνται τους γονείς κυρίως ως προς την πρόσληψη τροφής. Στο διάστημα αυτό μάλιστα, παρατήρησε αν τρώνε μόνα τους και όταν θα δεις ότι ανοίγουν σπόρους μόνα τους, τότε μπορείς και να τα βάλεις σε άλλο κλουβί, μήκους τέτοιου, ώστε να μπορούν να πετούν - γυμνάζονται.
 
Και εγώ στις 30 μέρες τα χωρίζω. Έχω παρατηρήσει ότι από τον μήνα και μετά μπορούν να σπάνε σπόρους. Θεωρώ υπερβολή το δίμηνο ως χρονική στιγμή απογαλακτισμού.
 
Εξαρτάται όμως Στέφανε και από την ανάπτυξη των πουλιών, τον αριθμό των αδερφιών σε συνδυασμό με το πόσο ταΐζουν οι γονείς, τις τροφές με τις οποίες τα τροφοδοτούμε... Και ίσως τον χαρακτήρα κάποιων πουλιών - έτσι δεν είναι; Το δίμηνο κι εγώ το θεωρώ ίσως υπερβολικό, αλλά οι 40-45 ημέρες, νομίζω ότι είναι ασφαλές διάστημα.
 
Ασφαλή συμπεράσματα για το φύλο μετά το 5μηνο.
Ευχαριστω. Τωρα οσον αφορα για το φυλλο επειδη δεν ειμαι ειδικος θα με βοηθησουν αλλοι που γνωριζουν.

Ελάχιστο μήκος για μένα είναι τα 60 εκατοστά.
Ισως να τα αφησω λιγο καιρο ακομα μαζι με τους γονεις τους. Εχω φτιαξει ενα κλουβι 60 εκατοστα μηκος και 40 υψος. Ελπιζω να ειναι ενταξει προς το παρον.

Εξαρτάται όμως Στέφανε και από την ανάπτυξη των πουλιών, τον αριθμό των αδερφιών σε συνδυασμό με το πόσο ταΐζουν οι γονείς, τις τροφές με τις οποίες τα τροφοδοτούμε...
Εχουν μεγαλωσει αρκετα γιατι ειναι δυο τα αδερφακια και τρωνε πολυ. Τα ταιζει ο πατερας τους αλλα τρωνε και αυτα μονα τους μιας και η μητερα τους εχει φτιαξει νεα φωλια και κλωσαει.
 
Εχουν μεγαλωσει αρκετα γιατι ειναι δυο τα αδερφακια και τρωνε πολυ. Τα ταιζει ο πατερας τους αλλα τρωνε και αυτα μονα τους μιας και η μητερα τους εχει φτιαξει νεα φωλια και κλωσαει.
Αρα οντως μπορουν να μπουν μονα τους και να ξεκουρασουν το μπαμπα τους μεχρι να ερθει το επομενο κυμα! 😛

Να σου ζησουν! Μια ζευγαρωστρα 60 εκ. ειναι οτι πρεπει για να μεινουν τα μικρα. Βαλε μονο 3 πατηθρες και ασε χωρο να πετανε! Μπορεις να ξεκινησεις σιγα σιγα αι χορτα, λαχανικα, βοτανα και μηλαρακι να τους δινεις.
 
Back
Top