Αναπαραγωγή Πότε πρέπει να βάλω φωλιά στις καρδερίνες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Panos1e41
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Panos1e41

PB New Member
Εγγραφή
9 Οκτ 2017
Μηνύματα
49
Πόλη
Λάρισα
Καλησπέρα στην ομάδα. Έχω ένα ζευγάρι καρδερίνες 2 χρόνων με δαχτυλίδι. Πέρισυ επιχείρησα να τα ζευγαρωσω. Έκαναν μόνο μια γέννα που είχε τα εξής αποτελέσματα: 4 αυγά, από αυτά μόνο το ένα ενσπορο άλλα την μέρα της εκολαψης το βρήκα νεκρό στον πάτο. Τα πουλιά δεν ξανά έκαναν φωλιά από τοτε. Φέτος πρόκειται να τα κάνα βάλω για αναπαραγωγή. Τα έχω εδω και 5 μήνες σε 60αρα ζευγαρωστρα(έχω και 90αρα ζευγαρωστρα άλλα επειδή έχω 2 ραφιερες και δεν χωρούσε την 90αρα τα έχω προσωρινά στην 60αρα) τα έχω με κάγκελο στην μέση. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως ο αρσενικός κελαειδα όλη μέρα. Από ότι φαίνεται είναι πυρωμενος. Εγώ τώρα τι να κάνω; να βάλω φωλιά; Να περιμένω να ζεστάνει για να τα βάλω στην 90αρα και μετά να βάλω φωλια;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Έχουν ασπρίσει τα ράμφη των καρδερινων; Βλέπεις διαφορα στο χρωμα τους;
Διατροφική προετοιμασία από ποτε εχεις ξεκινησει;
 
Εγώ τώρα τι να κάνω;
Να τα βάλεις στην 90αρα ζευγαρώστρα και να τραβήξεις το χώρισμα.
Από κει και μετά.. καμία παρέμβαση παρά μόνο καλό, πλούσιο και πλήρες σιτηρέσιο.
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως ο αρσενικός κελαειδα όλη μέρα.
Αυτό είναι εξαιρετικά ενθαρρυντικό.. κι επειδή λατρεύω αυτά τα πουλιά σου είναι εύκολο να μας ανεβάσεις μια δυο φωτογραφίες τους να τα καμαρώσουμε κι εμείς;
τα έχω προσωρινά στην 60αρα
Τα έχω εδω και 5 μήνες σε 60αρα ζευγαρωστρα
Πέντε μήνες σε 60αρα δεν το λες και προσωρινά.. σωστά;
Έχω ένα ζευγάρι καρδερίνες 2 χρόνων με δαχτυλίδι
Μπορείς σε παρακαλώ να μας πεις τα στοιχεία των δαχτυλιδιών;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Λοιπόν ορίστε οι φωτογραφίες που μου ζητήσατε.
 

Συνημμένα

  • 20180307_113431-774x1032.webp
    20180307_113431-774x1032.webp
    41,1 KB · Προβολές: 107
  • 20180307_113441-774x1032.webp
    20180307_113441-774x1032.webp
    23,6 KB · Προβολές: 99
  • 20180307_113359-774x1032.webp
    20180307_113359-774x1032.webp
    40,9 KB · Προβολές: 99
  • 20180307_113356-774x1032.webp
    20180307_113356-774x1032.webp
    43,7 KB · Προβολές: 98
Να τα χαιρεσαι Πανο, καλο θα ηταν να τα βαλεις τα πουλια στη μονιμη κατοικια τους απο τωρα για να συνηθισουν, βεβαια το καλο ειναι οτι πανε απο μικροτερο κλουβι σε μεγαλυτερο οποτε η μεταβαση δεν θα τα στρεσσαρει τοσο, οπως και να χει ομως καλο ειναι να γινει πριν τα πουλια ερθουν σε εντονη φαση αναπαραγωγης.

Δεν υπαρχει συγκεκριμενη στιγμη για το ποτε βαζουμε φωλια, παρατηρουμε αν τα πουλια ειναι ετοιμα και τη βαζουμε, αν θες ομως κατι πιο συγκεκριμενο θα ελεγα απο μεσα Απριλη περιπου.

Αν μπορεις πες μας τι ταιζεις απο μειγμα/αυγοτροφη/πρασινα να βοηθησουμε περισσοτερο να εχεις καλυτερα αποτελεσματα φετος.

Με μια προχειρη ματια ριχνεις ενα κοψιμο στα νυχια κατα τη μεταφορα και γνωμη μου ειναι αφαιρεσε το υλικο για φωλια που εχεις βαλει το μονο που θα καταφερεις αυτη τη περιοδο ειναι να βρωμιζουν το κλουβι παιζοντας με το υλικο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
αφαιρεσε το υλικο για φωλια που εχεις βαλει το μονο που θα καταφερεις αυτη τη περιοδο ειναι να βρωμιζουν το κλουβι παιζοντας με το υλικο.
Έχεις δίκιο αλλά το υλικό για την φωλιά το έβαλα μόνο και μόνο για να παίζει η θηλυκια με αυτο και τιποτα παραπάνω. Ξερω ότι η αργεί ακόμα ή αναπαραγωγή της καρδερίνας σε εξωτερικό χώρο. Τα πουλιά σήμερα μεταφέρθηκαν στην 90αρα. Θα σας ανεβάσω και φωτογραφίες. Τώρα το μόνο που έχω να κάνω είναι να περιμένω. Επίσης όσον αφορά στην διατροφή των πουλιών χρησιμοποιώ τροφή VERSELE LAGA με ηλιόσπορους, αυγοτροφη δεν χρησιμοποιώ και τόσο προτιμώ το φρέσκο αυγό γιατί δεν τρώνε πολύ την αυγοτροφη. Τρελαίνονται για αυγό. Επίσης τους βάζω μαρούλι, κουνουπίδι, μπρόκολο κλπ. Αγόρασα πριν από μερικούς μήνες διάφορους σπόρους οπως: Bela di note, καμελινα, τσια, αγκάθι Μαρίας, μαρουλοσπορος
 
Αν θες για να συνηθίζει το θηλυκό μπορείς να ντύσεις την φωλιά και να την βάλεις, βάλε και νήμα (αν δεν σε νοιάζει να χαλάσεις το νήμα) να μπει παίζοντας στην διαδικασία.Βάλε ασβέστιο.
 
Back
Top