Αναπαραγωγή Πότε πρέπει να βγάλουμε το αρσενικό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sotirakis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sotirakis

PB New Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2009
Μηνύματα
10
Πόλη
Πέραμα
Καλησπέρα, είμαι νέος και άπειρος με τα καναρινάκια αλλά με πολύ αγάπη για αυτά. Φέτος η κανάρα που έχω έκανε 2 φορές αυγά. Την πρώτη φορά ένα αβγό μόνον-χαρά εγώ, αλλά μετά τίποτα πέρασαν τρείς μέρες και το αβγό εξαφανίστηκε. Μετά από κάποιες ημέρες ξαναέκανε όχι ένα αλλά τρία εκ των οποίων το ένα τελικά βγήκε και έξελίχθηκε σε ένα όμορφο πουλάκι αλλά μετά από δέκα ημέρες παρατήρησα ότι δεν το τάιζε εκείνη αλλά ο αρσενικός και μάλιστα εκείνη το μαδούσε για να ξανακάνει φωλιά! Έφριξα όταν την είδα να του το κάνει αυτό. Έτσι της ξαναέβαλα νήμα και ηρέμησε εκείνη και εγώ μαζί της. Τώρα που ξαναέκανε αβγά, τί να κάνω; Να τους αφήσω όλους μαζί; Πότε να βγάλω το 25 ημερών πια πουλάκι και μήπως πρέπει να το χωρίσω από το αρσενικό και το θηλυκό ή να τα χωρίσω όλα μεταξύ τους;
 
εγω πηστεύω πως πρέπει να είναι όλα μαζί αλλά αν είναι για θέμα υγείας των πουλιών τότε καλύτερα να βάλεις το πουλάκι με τον πατέρα μέχρι να μεγαλώσει λίγο ακόμα κ μετά ξαναβάζεις κ τον πατέρα μαζί με την μάνα κ τα νέα αβγά να βοηθείσει κ αυτός,το πρώτο πουλάκι έχε το χωριστά καλύτερα όταν μεγαλώσει λίγο ακόμα, προς το παρόν ας το φροντίζει ο πατέρας μόνο, καλή επιτυχία
 
Να τους αφήσω όλους μαζί; Πότε να βγάλω το 25 ημερών πια πουλάκι και μήπως πρέπει να το χωρίσω από το αρσενικό και το θηλυκό ή να τα χωρίσω όλα μεταξύ τους;

Σωτήρη (?) τον αρσενικό το χωρίζουμε απ' το θηλυκό μονάχα αν δούμε ότι κάτι δεν πάει καλά... Πχ. χαλάει την φωλιά, κυνηγάει το θηλυκό για να ζευγαρώσει κ. Ο. Κ.

Αν έχεις ζευγαρώστρα βάλε απ' την μια το μικρό κι απ' την άλλη άσε το θηλυκό με το αρσενικό. Στη μεριά του μικρού έχε τροφές που μπορεί να φάει (αυγοτροφή, μηλαράκι κτλ). Θα το ταϊζουν και οι γονείς του.

Έχε τον νου σου αν όλα πηγαίνουν καλά, αν χρειάζεται να επέμβεις σε κάτι κτλ κτλ.
 
συμφωνω με αυτο που λεει η αναστασια και εχω να προσθεσω οτι εκτος απο μηλο και αυγοτροφη να βαζεις και βρασμενο αυγο. Οταν βαλεις το χωρισμα πρεπει να καθαρισεις την παλια φωλια και να την βαλεις παλι καθαρη με νεο υλικο για να αρχισει να ξανακανει φωλια!
 
όχι τα άφησα προς το παρόν μαζί. Όταν θα είναι όμως να ΄σκάσουν τα αβγά από τη νέα γέννα τότε σίγουρα θα τα χωρίσω, δηλαδή θα βγάλω το μικρό. Τον αρσενικό να τον βγάλω ή να τον αφήσω καμιά δεκαριά μέρες να τη βοηθά και μετά να τον βγάλω μια που δεν θέλω άλλη γέννα;
 
αν δεν τσακώνοντε άστον μέσα μαζί της για όσο μεγαλώνουνε τα νέα μικρά, μετά αν δεν θες να κάνουν άλλα μωρά βγάλε τη φωλιά κ άσε τον αρσενικό
 
Back
Top