Αναπαραγωγή Πότε πρέπει να τα απομακρύνω τους νεοσσούς από τους γονείς;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Arkoodi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Arkoodi

PB New Member
Εγγραφή
4 Αυγ 2007
Μηνύματα
19
Πόλη
Φλώρινα
Τα "μωρά μου" έγιναν 24 ημερών. Πότε πρέπει να τα απομακρύνω από τους γονείς τους; Η θηλυκιά έχει φτιάξει άλλη φωλιά!
 
βαλτα μαζι με τον αρσενικο μονα τους, χαλασε την φωλια της θηλυκιας και βαλτης νημα ξανα, θα κερδισεις 2-3 μερες για να ανεξαρτητοποιηθουν πληρως τα μικρα
 
Aν θες την γνώμη μου άστα μαζί μέχρι το 3 αυγό, όταν δηλαδή θα αρχίσει η κανάρα να μην σηκώνεται από την φωλιά. Δώσε λίγο νίζερ μαζί με αυγό και θα μάθουν να τρώνε μόνα τους. Μην φοβάσαι που θα είναι μαζί τα μικρά δεν θα πειράξουν τη φωλιά, τα πουλιά έχουν εσωτερικούς κανόνες που εμείς δεν τους γνωρίζουμε ακόμη καλά. όλες οι συμπεριφορές ωστόσο θα πρέπει να καταγράφονται γιατί πιστεύω ότι κληρονομούνται. Μετά βγάλε τα μικρά. Έτσι τα μικρά θα ταΐζονται μέχρι το τρίτο αυγό, δεν θα χρειαστεί να χαλάσεις τη φωλιά που με κόπο φτιάχνουν τα πουλάκια σου και το κυριότερο δεν παρεμβαίνεις στην όλη διαδικασία.
Προσοχή μόνο όταν θα ξεκινήσει να κλωσάει η κανάρα τα αυγά της να μην είναι όλο κουτσουλιές. Δώστης την ευκαιρία να κάνει κανένα μπάνιο ή αν είναι σε χάλια κατάσταση καθάρισε τα προσεκτικά με μία βρεγμένη μπατονέτα. Καλή τύχη
Φιλικά Νίκος
 
Τα "μωρά μου" έγιναν 24 ημερών. Πότε πρέπει να τα απομακρύνω από τους γονείς τους; Η θηλυκιά έχει φτιάξει άλλη φωλιά!


Μολις δεις και τρωνε μονα τους τα καναρινακια μπορεις να τα βγαλεις απο τους γονεις τους.
 
Εγώ αυτό που έκανα όταν η θηλυκια έκανε πάλι αυγά ήταν να βάλω το χώρισμα στη ζευγαρώστρα και να έχω τα μικρά από τη μια και τους γονείς από την άλλη (αν δεν έχεις ζευγαρώστρα με χώρισμα βάλτα σε ένα άλλο κλουβί και βάλτο κολλητά με αυτό που είναι οι γονείς).

Με αυτόν τον τρόπο το αρσενικό ταΐζε τα μικρά μέσα από τα κάγκελα και τα μικρά δεν ενοχλούσαν την κανάρα που καθόταν στη φωλιά.
 
Tα μικρα οσο περισοτερο μενουν με τους γονεις τοσο το καλυτερο ιδανικα τα αφηνουμε εως 35 ημερων απο αυτη την ημερα και επειτα ειναι πληρως ανεξαρτητα
 
Εγω τα χωριζω αφου δω οτι τσιμπανε σπορο και αν η μανα εχει γενηση τα χωριζω μερικες μερες πριν βγαλει τα νεωτερα μικρα.
 
Back
Top