Αναπαραγωγή Πότε σταματάει η κανάρα να σκεπάζει του νεοσσούς;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Φανή
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Φανή

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουν 2008
Μηνύματα
65
Πόλη
Παλαιό Φάληρο
Γεια σας φίλες και φίλοι και καλό μήνα!
Το ζευγαράκι μου (κίτρινα καναρίνια) έχει 3 νεοσσούς 6 ημερών και όλα πάνε ευτυχώς μια χαρά ως τώρα.
Είναι η πρώτη φορά που έχω γεννητούρια και τα ευχαριστιέμαι πολύ! 🙂
Είναι πολύ... Ευσυνείδητοι γονείς το ζευγάρι μου, η θυλυκιά απομακρύνεται σπάνια και για μικρό χρόνο από τη φωλιά, ο αρσενικός ταΐζει συνέχεια και αυτήν και τα μικρά, και το λίγο που λείπει η κανάρα την αντικαθιστά ο αρσενικός, αν, δε, αργήσει λίγο παραπάνω φωνάζει και διαμαρτύρεται μέχρι να έρθει πίσω! (πολλή πλάκα!)
Τόσο που προσπαθούν να είναι καλοί γονείς, νομίζω ότι έχουν ταλαιπωρηθεί λίγο, ειδικά η θηλυκιά έχει καθηλωθεί εντελώς μες στη φωλιά και αναρωτιέμαι πόσον καιρό χρειάζεται όλη αυτή η απόλυτη προστασία.
Ήθελα δηλαδή να ρωτήσω, από περιέργεια, για πόσον καιρό χρειάζονται οι νεοσσοί να τους κρατάει η κανάρα σκεπασμένους και να τους προστατεύει;
Ευχαριστώ.
 
Καλημερα Φανη και καλο μηνα! 🙂
Εισαι πολυ τυχερη που απολαμβανεις ενα τετοιο ζευγαρακι.. Να τα χαιρεσαι:)
Θα κατσει αρκετες μερες απανω τους μπορει μεχρι και 22 μερες..
Μην ανησυχεις ομως, ειναι η φυσικη ροη αυτη!
Αν τους ειχες κανει και διατροφικη προετοιμασια εχουν αρκετες δυναμεις να ανταπεξελθουν..
Αργοτερα(σε 15μερες περιπου και..) μπορεις να τους βαλεις πολυβιταμινη στην μια τους ποτιστρα...
 
Αν τα εχεις εξω θα σταματησει να τα σκεπαζει οταν θα βγαλουν αρκετα πουπουλα ωστε να μη κρυωνουν. Εχω ενα ζευγαρι τωρα μεσα με 7 ημερων νεοσσους και καθετε ελαχιστα την ημερα αλλα ολο το βραδυ.
 
Ειναι τελικα αναλογως την καναρα...
Και μενα η μια καθεται μερα(πολυ λιγοτερο πλεον) ολη νυχτα σε 20 ημερων νεοσσο και η αλλη δεν καθεται ιδιαιτερα(πολυ λιγο)στον 22 μερων νεοσσο. 🙂
 
Ετσι πιστευω και εγω. Οι καναρες που εχω μετα τις 15 μερες σταματουν να τα σκεπαζουν
 
Πολλά πράγματα πάιζουν ρόλο στό πόσο καιρό θα κάτσει η κανάρα να τα σκεπάζει. Εξαρτάται απο το χώρο (εσωτερικό ή εξωτερικό) που βρίσκεται το κλουβί, από πόσοι νεοσσοί υπάρχουν στην φωλιά, από το τι εποχή είναι και τι θερμοκρασία περιβάλλοντος υπάρχει.
Φαντάζομαι οτι τα πουλιά προσαρμόζονται ανάλογα με τις συνθήκες εκτροφής. Θα κάτσει σίγουρα πολυ περισσότερο χρόνο αν είναι σε εξωτερικές συνθήκες, άν υπάρχουν μόνο ένα ή δυο πουλιά στην φωλιά, από το άν ειναι σε εσωτερική εκτροφή, Ιούνιο μήνα με ζεστη και 5 νεοσσους στην φωλιά. Σκεφτειτε ποσο δυσκολο είναι για την κανάρα να κάθεται πάνω από 5 νεοσσους που εχουν φτερώσει και νταλα μεσημερι... 😀 Θα υπάρχει ήδη αρκετός συνωστισμός στην φωλιά απο 4 ή 5 ενοικους. Αν πάλι υπάρχει μόνο ένας και αδύναμος τότε αλλάζει το πράγμα. Γεγονός είναι ομως οτι όσο περισσότερο φτερώνουν τα πουλιά τόσο μικραίνει η παραμονή της κανάρας στην φωλιά.

Αλλωστε τα 22 ημερών πουλιά είναι σχεδόν ανεξάρτητα, με όλο τους το φτέρωμα και συνήθως δεν εχουν ανάγκη από σκέπασμα.
 
Τζωρτζινα μου με προβληματισες τωρα:)
Τα εχω σε εσωτερικο χωρο και η καναρα το 22 ημερων που σημερα εκανε και την πρωτη του βολτα, το σκεπαζει ακομα...
Το βρισκεις φυσιολογικο;
Εν τω μεταξυ επειδη τους ειδα να ζευγαρωνουν τους εβαλα και δευτερη φωλια αλλα δεν την φτιαχνει ακομα, βεβαια της την εβαλα χθες αλλα...
 
Νίκη μου μην αγχώνεσαι...Αν είναι ένα και μονάκριβο και υπάρχει χώρος στην φωλιά μπορεί και να κάτσει η κανάρα αλλά όχι σε όλη την διάρκεια τη ημέρας. Αλλωστε το πολύ σε 2-3 μερούλες το μικρό θα κάθεται περισσοτερο στο κλαδάκι παρα στην φωλιά... Ειναι καιρός να αυτονομηθεί, αργα η γρήγορα η ώρα έρχεται... Και το ζευγαρι θα προχωρήσει στην επόμενη γέννα Μήπως να έβαζες σε πιό χαμηλο σημείο την νέα φωλιά για να μεταφερθεί έκεί το μικρό και η καναρα να ετοιμασει την πρώτη φωλιά αφού πρώτα την απολυμάνεις καλα και της δωσεις νέο υλικό;
 
Μήπως να έβαζες σε πιό χαμηλο σημείο την νέα φωλιά για να μεταφερθεί έκεί το μικρό και η καναρα να ετοιμασει την πρώτη φωλιά αφού πρώτα την απολυμάνεις καλα και της δωσεις νέο υλικό;




Ακριβως αυτο εκανα()αλλα δεν πανε...
Εκανε μια βολτα το μικρο προς τα κει αλλα ξαναπηγε στα πατρια εδαφη:D
 
Εμένα η δικιά μου η κανάρα π έχει 4 μικράκια (12-15 ημερών) δεν κάθεται σχεδόν καθόλου στην φωλιά πια. Ούτε το βράδυ κοιμάται εκεί. Μάλιστα ετοιμάζεται κ για 2η γέννα γιατί έχω προσθέσει μία ακόμα φωλιά στην άλλη μεριά της ζευγαρώστρας,της έδωσα κ υλικό κ έχει ξεκινήσει κ την φτιάχνει. Ευτυχώς π τα ταίζει ακόμα..🙄
 
Μα φυσικά και θα τα ταίζει... Και αν δεν το κανει η μάνα, θα το κάνει ο πατέρας για όσο χρειαστει μεχρι να ανεξαρτητοποιηθούνε πλήρως...

Ειδατε; Αλλη περίπτωση η φωλιά με 4 νεοσσούς που ειναι πατείς με πατώ σε μεσα στην φωλιά και άλλη η περίπτωση με ενα μονο νεοσσό...

Νικη λιγη υπομονή, θα βρουνε τον δρόμο τους ακομα και αν χρειαστεί να ρίξουν οι γονείς και καμια τσιμπιά στον μικρό για να τους αδειάσει την... φωλιά:D
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Μου λετε κ μενα κατι σχετικα με την κλωσσα μου;

🙄καλησπερα παιδια ολα καλα
κμενα πρωτη φορα που η καναρα μου μαλλον εχει ενσπορα αυγουλακια αλλα εχω την εξης απορια..
ειχα μονο εναν αρσενικο... Ευτυχως βεβαια φονερα πυρωμενο.. Κ εκανα το εξης..
τον εβαλα αφου γονιμοποιησε πρωτα την μια κναρα μου με την δευτερη που εχω... Το θεμα ειναι κ οτι η δευτερη ειναι να κανει τωρα αυγουλακια, αλλα δε ξερω τι να κανω.. Τωρα... Μολις βγουν με το καλο νεοσσοι απο την πρωτη καναρα να τον βαλω μαζι τηςνα τη βοηθαει. Γενικα ποτε ιεναι σημαντικοτερη η παρουσια του αρσενικου στο κλωσσημα η στο μεγαλωμα των πουλιων;
ευχαριστω..
 
🙄καλησπερα παιδια ολα καλα
κμενα πρωτη φορα που η καναρα μου μαλλον εχει ενσπορα αυγουλακια αλλα εχω την εξης απορια..
ειχα μονο εναν αρσενικο... Ευτυχως βεβαια φονερα πυρωμενο.. Κ εκανα το εξης..
τον εβαλα αφου γονιμοποιησε πρωτα την μια κναρα μου με την δευτερη που εχω... Το θεμα ειναι κ οτι η δευτερη ειναι να κανει τωρα αυγουλακια, αλλα δε ξερω τι να κανω.. Τωρα... Μολις βγουν με το καλο νεοσσοι απο την πρωτη καναρα να τον βαλω μαζι τηςνα τη βοηθαει. Γενικα ποτε ιεναι σημαντικοτερη η παρουσια του αρσενικου στο κλωσσημα η στο μεγαλωμα των πουλιων;
ευχαριστω..

Παντού βοηθάει η παρουσία του αρσενικού. Κ στο κλώσσημα μπορεί
να ταΐζει την θυληκιά π κάθεται στην φωλιά κ ίσως περισσότερο
στο μεγάλωμα των μικρών όπου βοηθάει να ταΐζουν κ οι 2 γονείς τα μικρά τους. Τώρα για την άλλη ερώτηση π κάνεις με τις 2 κανάρες ας σου πει κάποιος πιο έμπειρος.. Υπάρχει κ ένα άρθρο νομίζω σχετικό.
 
εγω θα ελεγα οτι πιο σημαντικη ειναι στο μεγαλωμα αλλα πρεπει οταν θα βαλεις τον καναρο στην 1η καναρα τη συμπεριφορα του προς τους νεοσσους. Αν δεις και ειναι επιθετικος προς τα μικρα πρεπει να βγει απο το κλουβι.
 
Back
Top