Διατροφή Πότε σταματάμε την αυγοτροφή στο ζευγάρι;

gloster1995

PB New Member
Εγγραφή
15 Απρ 2016
Μηνύματα
65
Πόλη
Καρδίτσα
Καλησπέρα σας. Έχω 3 ζευγάρια καναρινια μαζί. Το ένα έχει 3 Μικρά και τα άλλα 2 ζευγάρια έχουν από 5 αυγά το καθένα. Τώρα σταματάω να τους δίνω αυγοτροφη; Στα ζευγάρια με τα αυγά εννοώ
 
Έχω 3 ζευγάρια καναρινια μαζί.
Όταν λες μαζί εννοείς τα έχεις στο ίδιο κλουβί και τα 3 ζευγάρια; Δηλαδή 6 πουλιά με αυγά και μικρά σε ένα κλουβί;

Στο ζευγάρι με τα μικρά δεν την σταματάς! Τώρα που έχουν μικρά καθημερινά φρέσκο σφιχτοβρασμένο αυγό και αυγοτροφή και εννοείται σπόροι και φρέσκο νεράκι! Τα μικρά θα έχουν μια τέτοια διατροφή πλούσια μέχρι να γίνουν 40 - 50 ημερών.

Στα άλλα 2 ζευγάρια με τα αυγά δίνεις μια πολύ συντηριτική διατροφή. Μόνο σπόρους, λαχανικά, μήλο, κανένα χορταρικό ή και βότανα και φρέσκο νεράκι, αλλά όχι αυγοτροφή ή αυγό. Αυτά θα τα ξεκινήσεις μόλις σκάσουν μύτη οι πρώτοι νεοσσοί! 😉
 
Όχι ξεχωριστά τα έχω κάθε ζευγάρι σε δικό του κλουβί.. Μακάρι να βγουν και τα άλλα πουλάκια απ τα αβγά. Σας ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες σας και το χρόνο σας.
Για ο,τι άλλο χρειαστείς είμαστε στη διάθεση σου.
Επισης αν θελεις και δεν το έχεις κάνει, θα ήταν πολυ ωραία να βλέπαμε τα πουλακια σου σε φωτό στο αντίστοιχο τμήμα του Φόρουμ
 
Back
Top