Γενικά Πότε σχηματίζεται το δαχτυλίδι στο λαιμό των ρίνγκνεκ;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mixalis10
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Mixalis10

PB New Member
Εγγραφή
23 Φεβ 2019
Μηνύματα
46
Καλησπερα, καλη χρονια σε ολους. Εχω μια ερωτηση για παπαγαλο ρινγκνεκ. Το δαχτυλιδι στον αρσενικο ποτε σχηματιζεται; Ποτε θα ολοκληρωθει;δηλ σε ποια ηλικια θα ειναι ετοιμο. Εχω ενα ρινγκνεκ οπου εχει σχηματιστει αλλα θελω να προσδιορισω την ηλικιατου. Τον πηρα περσι τον Ιαν για 2,5 μηνων και τον περασμενο Αυγ σχηματιστηκε...
 
Το δαχτυλίδι τους εμφανίζεται μεταξύ 1,5 και 2 ετών.
Καλησπερα, σχηματιστηκε τον περασμενο Αυγ. Απο εκει και υστερα παρεμεινε το ιδιο. Δεν ειχε αλλη μεταβολη... Μεχρι τον αυγουστο γκριζαρε και τον αυγ εγινε μαυρο και πανω συον σβερκο κοκκινο
 
Αν βάλεις φώτο απο όταν το πήρες θα μπορέσω ίσως να σου πω (και οι υπόλοιποι) αν το πουλάκι μοιάζει για 2,5 μηνών σε εκείνο το στάδιο. Σε αυτό δεν μπορούμε να κάνουμε ασφαλείς υποθέσεις.
 
Αν βάλεις φώτο απο όταν το πήρες θα μπορέσω ίσως να σου πω (και οι υπόλοιποι) αν το πουλάκι μοιάζει για 2,5 μηνών σε εκείνο το στάδιο. Σε αυτό δεν μπορούμε να κάνουμε ασφαλείς υποθέσεις.
Οκ σε ευχαριστω. Θα σου στειλω φωτο...
 
Μιχάλη αυτό το πουλί στη φωτογραφία δεν είναι με τίποτα 2,5 μηνών. Ούτε 5 ούτε 6.
Δες πως 2 μηνών είναι ακόμη μωρά
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Και 5 μηνών έχουν ακόμη την "παιδικότητα" τους
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για εμένα, αυτό το πουλί (χωρίς να έχω ιδιαίτερη εμπειρία με το είδος) είναι τουλάχιστον 8-10 μηνών (ή και παραπάνω) στη φωτογραφία που μας παρέθεσες. Αφού έκανε δαχτυλίδι τον περασμένο Αύγουστο κι αν υποθέσουμε το νωρίτερο που εμφανίζεται στους 18 μήνες τότε ήταν περίπου ενός έτους στη φωτο.

Απο που το πήρες και σου το πούλησαν για 2,5 μηνών; Πετ σοπ υποθέτω, έτσι;
 
Φοιβο κι ομως αυτη τη φωτο βρηκα οταν την εβγαλα περσι τον ΙΑΝ.λιγες μερες μεταπου το αγορασα.στο αρχειο ελεγε ΙΑΝ 19. Ειδα τα βιντεονε τα πουλακια. Δεν ηταν ετσι οταν το αγορασα. Αυτα ειναι μωρα, αυτος μου ειχε πει πως ειναι 2,5 μηνων.υπολογιζα πως γεννηθηκε τον Οκτ 18. Τον αυγ19 εφτιαξε το δαχτυλιδι. Τι ηλικια πιστευεις πως εχει τωρα; Ευχαριστω πολυ
[automerge]1579032853[/automerge]
Απο ιδιωτη το πηρα και μαλιστα βγηκαμε γνωστοι απο οικογεννειακους φιλους...
 
τι ηλικια πιστευεις πως εχει τωρα;

Μιχάλη σου είπα ήδη τη γνώμη μου. :) Το δαχτυλίδι σχηματίζεται 1,5-2 ετών άρα τώρα είναι τουλάχιστον 2 ετών αφού το δαχτυλίδι το έχει απο τον Αύγουστο, ίσως και λίγο παραπάνω δηλαδή κοντά 2,5. Αυτός είναι ένα σημαντικός λόγο για να αγοράζουμε πουλιά με δαχτυλίδι-ταυτότητα στο οποίο αναγράφονται κάποια στοιχεία.
 
Μιχάλη σου είπα ήδη τη γνώμη μου. :) Το δαχτυλίδι σχηματίζεται 1,5-2 ετών άρα τώρα είναι τουλάχιστον 2 ετών αφού το δαχτυλίδι το έχει απο τον Αύγουστο, ίσως και λίγο παραπάνω δηλαδή κοντά 2,5. Αυτός είναι ένα σημαντικός λόγο για να αγοράζουμε πουλιά με δαχτυλίδι-ταυτότητα στο οποίο αναγράφονται κάποια στοιχεία.
Οκ Φοιβο.σε ευχαριστω πολυ! Καλημερα!
 
Γεια σας και από εμένα!
Στην φωτογραφία που έχεις το πουλάκι έχει άσπρο γύρω από το μάτι του. Όταν είναι μικρά αυτό το άσπρο δεν υπάρχει όλο το μάτι είναι μαύρο οπότε κι εγώ θεωρώ ότι στην φωτογραφία σου το πουλάκι είναι 8 μηνών με 1 έτους...
Στον Γούντι μου άρχισαν να βγαίνουν ελάχιστα μαύρα πούπουλα στον λαιμό όταν ήταν 1,5 έτους και μετά από έναν χρόνο ολοκληρώθηκε.
 
Γεια σας και από εμένα!
Στην φωτογραφία που έχεις το πουλάκι έχει άσπρο γύρω από το μάτι του. Όταν είναι μικρά αυτό το άσπρο δεν υπάρχει όλο το μάτι είναι μαύρο οπότε κι εγώ θεωρώ ότι στην φωτογραφία σου το πουλάκι είναι 8 μηνών με 1 έτους...
Στον Γούντι μου άρχισαν να βγαίνουν ελάχιστα μαύρα πούπουλα στον λαιμό όταν ήταν 1,5 έτους και μετά από έναν χρόνο ολοκληρώθηκε.
Μανια καλημερα! Ειδες την φωτο. Απο τον περασμενο ΙΑΝ μεχρι τον ΙΟΥΛ σταδιακα το δαχτυλιδι γκριζαρε μεχρι τελη Αυγ οπου εγινε μαυρο και πανω στο σβερκο κοκκινο, απο τον Αυγ κ μετα δεν ειδα καποια μεταβολη. Ισως να μεγαλωσε σε μηκος λιγο

Ετσι ειναι τωρα το πουλι.Απο τον Αυγ και μετα...
20200116_114155__1579168003_44195.webp
Πιστευετε πως ειναι 2 με 2,5 χρονων; Τι ηλικια μπορει να εχει; Πετισσοτερο απο 1,5 χρ; Ευχαριστω
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Έχω ακούσει και για ringnecks τα οποία σχημάτισαν δαχτυλίδι αργότερα και άλλα νωρίτερα, δεν μπορούμε να ξέρουμε ακριβώς. Πιστεύω όμως ότι είναι πάνω από 2 ετών τώρα... Ο δικός μου εμφάνισε το μαύρο δαχτυλίδι και ελάχιστα ροζ πούπουλα στην αρχή (2018). Το επόμενο καλοκαίρι (2019) ολοκληρώθηκε και το ροζ καθώς και μια μπλε "σκιά" πάνω από αυτό. Απ' ότι ξέρω ο Γούντι μου είναι γεννημένος Μάρτιο του 2017, χωρίς να είμαι σίγουρη καθώς δεν έχει δαχτυλίδι και εμένα, άρα τώρα είναι σχεδόν 3 χρονών. Με αυτή τη λογική και με την πρώτη φωτογραφία που μας έδειξες που δείχνει ξεκάθαρα ένα πουλάκι αρκετά μεγαλύτερο από 2 μηνών πιστεύω ότι ο δικός σου είναι 2 με 2,5 χρονών. Επίσης, τώρα ψάχνοντας φωτογραφίες είδα ότι, ο δικός μου 5 μηνών που τον πήρα είχε μαύρα μάτια αυτό που σου έλεγα πριν και σκούρο ράμφος που αυτά είναι χαρακτηριστικά των μικρών.
 
Επισης πρεπει να ηρεμευσει για να μιλησει η πρεπει να περασει ενα χρονικο διαστημα; Μεχρι στη στιγμης δινει φιλακια σφυριζει και κραζει
[automerge]1579190119[/automerge]
Μανια εσενα μιλαει ο δικος σου;αν ναι σε τι ηλικια αρχισε;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Συμφωνω κ εγω, ότι σύμφωνα κ με τον δικό μου, στην φωτο Ίαν 19 είναι έως 12 μηνων ! Το ασπράδι στο ματι μαρτυρά ότι δεν είναι μωρο!
[automerge]1579195293[/automerge]
Εδω 6, 5μηνων IMG_20160615_182059-1664x934.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναιιι μιλάει! Εμένα άρχισε 1,5 έτους περίπου να μιλάει. Αλλά με πολύ παιχνίδι και ασχολεία. Τότε ήμουν όλη μέρα στο σπίτι! Η αλήθεια είναι ότι τα φιλάκια και αυτού του είδους τους ήχους τους έχουν πιο εύκολους απ' ότι το να μιλήσουν νομίζω... Ο Γούντι μου έχει κάποιες στάνταρ φράσεις που τις λέει συνέχεια και ενώ είχε μάθει κι άλλα δεν τα χρησιμοποιεί τόσο. Παρ' όλα αυτά ενώ νομίζω ότι τα έχει ξεχάσει τα πιο παλιά μου τα πετάει σε άκυρες φάσεις. Είναι μυστήριοι χαρακτήρες... 😀
 
Ναιιι μιλάει! Εμένα άρχισε 1,5 έτους περίπου να μιλάει. Αλλά με πολύ παιχνίδι και ασχολεία. Τότε ήμουν όλη μέρα στο σπίτι! Η αλήθεια είναι ότι τα φιλάκια και αυτού του είδους τους ήχους τους έχουν πιο εύκολους απ' ότι το να μιλήσουν νομίζω... Ο Γούντι μου έχει κάποιες στάνταρ φράσεις που τις λέει συνέχεια και ενώ είχε μάθει κι άλλα δεν τα χρησιμοποιεί τόσο. Παρ' όλα αυτά ενώ νομίζω ότι τα έχει ξεχάσει τα πιο παλιά μου τα πετάει σε άκυρες φάσεις. Είναι μυστήριοι χαρακτήρες... 😀
Μια χαρα Μανια.χαιρομαι! Θα μαθει και αλλες λεξεις! Εχεις καμια φωτο του να δω πως ειναι 1,5 ετων;δυστυχως εχω προβληματιστει που μου λετε πως ο δικος μου ειναι μεγαλυτερος απο οτι περιμενα...

Συμφωνω κ εγω, ότι σύμφωνα κ με τον δικό μου, στην φωτο Ίαν 19 είναι έως 12 μηνων ! Το ασπράδι στο ματι μαρτυρά ότι δεν είναι μωρο!

Εδω 6, 5μηνων View attachment 69413
Σε ευχαριστω πολυ Τακη για το ενδιαφερον, στη φωτο που εστειλες ειναι οντως 6,5 μηνων το πουλι; Φαινεται μωρο ε;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top