Αναπαραγωγή Πότε τελειώνει η αναπαραγωγική περίοδος των gouldian;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Καλησπέρα. Πότε τελειώνει η αναπαραγωγή περίοδος των gouldian;

Ευχαριστώ
 
@Ariadnh
Η αναπαραγωγική περίοδος τελειώνει όταν αρχίζει η πτερρόρια τους.
Τα gouldian εφόσον οι συνθήκες διαμονής και διατροφής το επιτρέπουν, μπορούν και αναπαράγονται σχεδόν όλο το χρόνο, άρα εσύ θα πρέπει να μεσολαβήσεις για την διακοπή ή όχι της αναπαραγωγής τους.
Επιτρεπτό όριο 2 έως 3 αναπαραγωγές ετησίως, όπως και στα καναρίνια.
 
Καλημέρα. Ευχαριστώ για την απάντηση. Είναι και για τα gouldian καλοκαίρι η πτερορροια τους;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Τα Gouldian αρχιζουν την αναπαραγωη τους στην Ελλαδα απο Οκτωβρη και τελειωνουν την σεζον Γεναρη Φλεβαρη και ισως δωσουν μια γεννα ακομα μεσα τον Μαρτη ,μετα ο κυκλος τους αλλαζη βαση του Νοτιου ημισφαιριου που διαβιουν
 
@lagokiller κι εγω ειχα παρει ενα θηλυκο gouldian τον Αυγουστο,για να το βαλω να εχει παρεα το αρσενικο μου-περιμενα πως και πως να μεγαλωσει λιγο, και να περασουν προβληματα υπερκερατωσης στα δακτυλα του,κι ελεγα να τα βαλω αρχες φεβρουαριου στο ιδιο κλουβι,και μετα απο καλη διατροφη να βαλω και καμμια φωλια τον Μαρτιο...Λυπαμαι το αρσενικο που ειναι πολυ ορεξατο και κελαηδαει συνεχεια.Τα εχω σε ξεχωριστα κλουβια αλλα τα βγαζω και συχνα να πετανε στο δωματιο καμμια ωριτσα. Λεω να το δοκιμασω
 
@kika Με καλη διατροφη και ιδανικες συνθηκες ισως προλαβης να τους παρης μια γεννα αν εισαι κ τυχερη ισως δυο (δυσκολο)αλλα δεν χανεις και τιποτα.Καλη επιτυχια ευχομαι
 
Back
Top