Γενικά Πότε το αρσενικό καναρίνι φλερτάρει το θηλυκό;

Αλεξία

PB Member
Εγγραφή
23 Σεπ 2007
Μηνύματα
359
Πόλη
Γλυφάδα
Καλησπέρα θα ήθελα να μάθω απο πότε αρχίζει το αρσενικό να φλερτάρει το θηλυκό? ( το λέω γιατί εχω αρχίσει να παρατηρώ οτι οτι ενω άργησε να κελαηδήσει όταν κελαηδάει συνήθως κοιτάει προς το θηλυκό.)
:) Αλεξία
 
Από τ α λίγα που ξέρω και εγώ μπορώ να σου πω μην βιάζεσαι.
Μετά τον Φεβρουάριο. Μόλις αρχίσει να ζεσταίνει λίγο ο καιρός.
 
Οπως συμβαινει συνηθως στη φυση το αρσενικο παντα. Το θεμα και το προβλημα ειναι αν συνηγορει και θελει το θηλυκο.
 
Agapiti Aleksia
Ta thilika kanarinia orimazoun sexoualika pio grigora apo ta arsenika , ke ti enoo an exoume 2 kanarini aderfia ena arseniko ena thiliko to thiliko sexoualika ta orimasi proto.
Tora an o arseniko sou flertari tin thilikia mporis na to diakrinis apo ton tropo pou kelaidai ( an ine piromenos ) iparxoun artra pou eksigoun to piroma ke pos simperiferete ena kanariki.
Ta sinfoniso me ton filo pou sou ipe oti i anaparagogiki periodos ine meta ton evrouario , alla se kapies perittosis mporoun kapia poulia na orimasoun sexoualika ke prin afti tin periodo
 
Σημαντικο ρολο στην εναρξη της αναπαρωγικης περιοδου ''παιζει''και το που εχουμε τα πουλια. Τα πουλια που ειναι σε κλειστους χωρους, μπορουν να ειναι ετοιμα για αναπαραγωγη πολυ πριν τον Φεβρουαριο.
 
Όντως συμφωνώ με την Sophia.Αν τα έχεις "μέσα"σε
εσωτερικό χώρο μπορεί να ξεκινήσει η αναπαραγωγή τους και
πιό νωρίς.
 
Το οτι δεν συμφωνητε κυριε δεν σημαινει οτι δεν ισχυει αυτο. (π.χ. Την περιοδο 2006-07. Ειχα την πρωτη γεννα 25 Δεκεμβριου και την δευτερη 25 Γεναρη. Τα καναρια τα ειχα μεσα απο τις πρωτες μερες που κρυολογησε ο καιρος. Με σταθερη θερμοκρασια που δεν επεφτε κατω απο τους 20.
Και δεν ειναι η 1η φορα που γινεται αυτο).
 
To οτι σας συνεβη αυτο κυρια δεν ειναι και κανονας. Και εγω τα εχω μεσα σε κλειστο χωρο, με 18 βαθμους κελσιου και 9 ωρες φως και ειναι σε διαιτα και δεν μου συνεβη αυτο. Μαλλον για να συμβει χρειαζονται και προυποθεσεις λεξι που δεν αναφερατε εκει κολλαω εγω.
 
Αφου κολλησατε στην λεξη προυποθεσεις, που δεν αναφεροταν στο ποστ μου μπορουσατε απλα να το αναφερατε. (υπο προυποθεσεων. Μπορει!) Το ''δεν συμφωνω ''σημαινει'' απορριψη. Και για εναν νεο, που ψαχνει να μαθει πιο πολυ θα μετρηση η αποψη ενος εκτροφεα με δακτυλιδακι παρα καποιο απλου χομπιστα. Δεν θα το ψαξει πιθανον θα το ''παρει '' ετσι οπως το θετετε. Δεν συμφωνω αρα απορριπτω αρα δεν υφισταται.
Σε καμια περιπτωση δεν θελω να θεωρησετε τα σχολια μου ως επιθεση στο ατομο σας. Προσπαθω να "βοηθησω" απλα οπου και οπως μπορω. Επειδη εχω υπαρξει και εγω στην θεση της Αλεξιας ξερω, πως προτιμουσα-επελεγα να ''ακουσω'' την γνωμη καποιου με ''διαπιστευτηρια'' πειρας! Παρα καποιον ο οποιος μπορει να ειναι απλα φαν του εν λογω χομπι ασχετου πειρας τελικα οπως καταλαβα στην πορεια. (και ασχετου θεματος το ποστ μου. Συγνωμη Σταυρο!)
 
Μια βασικη προυποθεση εκτος απο τον κλειστο χωρο και την θερμοκρασια ειναι και ο φωτισμος.
 
Πολλοι παραγοντες επηρεαζουν την επιτυχημενη αναπαραγωγη οταν τεχνικα την δημιουργουμε, εκτος φυσιολογικης περιοδου. Αν δεν υπαρχει τετοιο θεμα ας ανοιξει να πουμε εκει τις αποψεις μας, αν υπαρχει ας τις καταθεσουμε εκει.
 
otan to arseniko tragoudaei pros to 8uliko kai otan peftei sthn xoristra me dunamh sumainei oti flertarei kai einai puromenos ! anti8eta to 8uliko otan madaei thn efhmerida p exeis katw kai antapokrinetai sto keladima toy arsenikou skivontas sumainei oti flertarei kai einai puromenh etoimh gia anaparagwgh...
 
Back
Top