Γενικά Πότε χορηγούμε χρωστική σε νεοσσούς κόκκινου λιποχρωμικού X κόκκινο μωσαϊκό

Εγγραφή
29 Αυγ 2015
Μηνύματα
1.711
Στο ζευγάρωμα κόκκινο λιποχρωμικό με κόκκινο μωσαϊκό έχει σημασία πότε χορηγούμε χρωστική στους νεοσσούς; Βάφουμε από την αρχή όπως τα κόκκινα λιποχρωμικά; Βάφουμε μετά τις περίπου 50 ημέρες όπως τα κόκκινα μωσαϊκά; Έχει σημασία ο χρόνος έναρξης ή όχι;
 
Αυτό το ζευγάρωμα έχει διαφορετικές ΦΑΙΝΟΤΥΠΙΚΕς αποδώσεις ανάλογα το είδος του πτερώματος του λιποχρωμικού Παναγιώτα Εσένα το λιποχρωμικό είναι χιονέ ή εντόνου πτερώματος;
 
Η γεννετική που διέπει την διασταύρωση αυτών των πτερωμάτων εμφανίζεται εδώ...
cf80cf84ceb5cf81cf89cebcceb1cf84ceb1-32.jpg

100% mos+ = Mωσαικά ενδιάμεσα.
Αυτά είναι μωσαϊκά που έχουν ιδιαίτερα θαμπό λιπόχρωμα και απλωμένο σε μεγάλη επιφάνεια.
Ετσι, μιας και δεν υπάρχει τρόπος να πάρεις ένα όμορφο ομοιόμορφα βαμένο λιποχρωμικό, θα έλεγα να το βάψεις όσο γίνεται λιγότερο (με μικρές ποσότητες χρωστικής ) και μετά τους δυό μήνες.
 
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας. Δε ξέρω ακόμη αν θα προχωρήσω σε τέτοιο ζευγάρωμα, είμαι υπό σκέψη. Σε περίπτωση που ζευγαρώσουν αργότερα δύο μωσαϊκά ενδιάμεσα δίνουν καθαρό μωσαϊκό;
 
Φαντάζομαι ότι σε αυτή την περίπτωση ζευγαρώματος δύο μωσαϊκών ενδιάμεσων το βάψιμο ξεκινά μετά τις 50 περίπου ημέρες. Ορθό ή όχι;
Επίσης, εξηγήστε μας αν μπορείτε και την περίπτωση που αντί για χιονέ ζευγαρώσουμε έντονο για να μαθαίνουμε.
 
Επίσης, εξηγήστε μας αν μπορείτε και την περίπτωση που αντί για χιονέ ζευγαρώσουμε έντονο για να μαθαίνουμε.
Θα ρωτήσεις τί θα προκύψει αν ζευγαρώσουμε i/mos απογόνους;
Να ξέρω να αρχίσω απο τώρα να γράφω!
 
Θα ρωτήσεις τί θα προκύψει αν ζευγαρώσουμε i/mos απογόνους;
Να ξέρω να αρχίσω απο τώρα να γράφω!
Ναι Δημήτρη ξεκίνα. Καμιά πληροφορία δεν πάει χαμένη. Καλό είναι να είμαστε ενημερωμένοι για τους απογόνους που θα πάρουμε πριν προχωρήσουμε σε τέτοιου είδους διασταυρώσεις.
 
Εδώ η διασταύρωση ενός φυσιολογικού Εντόνου (ετεροζυγωτού), μ' ένα μωσαικού.
50% i/mos 50% mos+
cf80cf84ceb5cf81cf89cebcceb1cf84ceb1-22.jpg

Τα i/mos = ΕΝΤΟΝΑ φορείς Μωσαικού, είναι φαινοτυπικά Λιποχρωμικά εντόνου πτερώματος.
Εν τούτοις ποτέ ένας φορέας μωσαικού δεν θα φτάσει σε ομοιομορφία κατανομής του λιποχρώματος
ένα έντονο i+ (ετεροζυγωτό) είτε ii (ομοζυγώτης). Ετσι δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιείται αυτή η διασταύρωση για την βελτίωση την λιποχρωμικής εμφάνισης των πουλιών.
Δεν φτάνει όμως να ξέρουμε τίς πιθανότητες εμφάνισης νεοσσών στην φωλιά απο ένα ζευγάρωμα. Πρέπει να έχουμε αποφασίσει εκ των προτέρων τι θέλουμε να έχουμε σαν φαινοτυπικό αποτέλεσμα,ώστε αν μεν επιθυμούμε να δώσουμε βάρος στα έντονα, να αρχίσουμε το βάψιμο πριν απο το πρώτα αυγό, αν αντιθέτως θέλουμε να έχουμε κατα το δυνατόν καλύτερα μωσαικού να αρχίσουμε μετά το πρώτο δίμηνο. Μπερδέματα γενικώς 😉
Υ. Γ Ω ! Συγγνώμη δεν είδα το ποστ του Δημήτρη.Ελπίζω να μην διακόψει την συγγραφή του :)
 
Ναι Δημήτρη ξεκίνα.
Οκ σύμφωνα με αυτά που ξέρουμε i/mos επι i/mos θα μας δώσει θεωρητικά:
  • 25%, i/i δηλαδή διπλά έντονα λιποχρωμικά
  • 50%, i/mos δηλαδή φαινότυπος εντόνου πτερώματος που κρύβει το μωσαικό
  • 25%, mos/mos δηλαδή κλασικό μωσαικό
Αλλά τα πράγματα στη πραγματικότητα δεν είναι τόσο απλά. Για την ακρίβεια τα αποτελέσματα είναι:
  • Διπλά έντονα, ομόζυγα, κλασικά λιποχρωμικά-1/16=6,25%
  • Διπλά έντονα,"μωσαικού ενδιάμεσου τύπου" με φαινότυπο εντόνου κλασ. λιποχρωμικού-1/8=12,5%
  • Διπλά έντονα φορείς καθαρών μωσαικών που δεν φαίνονται λόγω του παράγοντα εντόνου-1/16=6,25%
  • Κλασικό έντονο, ετερόζυγο, φορέας καθαρών μωσαικών-1/8=12,5%
  • Κλασικό έντονο, φορέας μωσαικών "ενδιαμέσου τύπου"-1/4=25%
  • Κλασικό έντονο, κλασικό λιποχρωμικό-1/8=12,5%
  • Κλασικά μωσαικά-1/16=6,25%
  • Μωσαικά ενδιάμεσα-1/8=12,5%
  • Κλασικά Χιονέ-1/16=6,25%
Για αυτό καλύτερα να πάμε εξ αρχής τα μωσαικά με χιονέ!

Τα αποτελέσματα είναι θεωρητικά και δεν έχω βρεί κάποιον να τα επιβεβαιώσει στην πράξη.
Μου τα έχουν πεί τιτανοτεράστιοι εκτροφείς του εξωτερικού.
Φυσικά δεν εξηγώ τίποτα, αφού έχω μικρή εκτροφική αξία.
 
Μπερδέματα γενικώς 😉
Τα ξεμπέρδεψε ο Δημήτρης κύριε Μάκη. Βρίσκομαι στο δρόμο για το Δαφνί!
Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις ενδιαφέρουσες πληροφορίες.
 
Τα ξεμπέρδεψε ο Δημήτρης κύριε Μάκη. Βρίσκομαι στο δρόμο για το Δαφνί!
Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις ενδιαφέρουσες πληροφορίες.
Εχω υιό μαθηματικό, Παναγιώτα και ξέρω. Το έχει το "επάγγελμα". Αν υποψιασθούν οτι έστω κάτι κατάλαβες, είναι σε θέση να ψάξουν να βρούν τρόπο να το κάνουν όσο γίνεται πιο "απλουστευτικά δυσνόητο" 😛

Τα αποτελέσματα είναι θεωρητικά και δεν έχω βρεί κάποιον να τα επιβεβαιώσει στην πράξη. Μου τα έχουν πεί τιτανοτεράστιοι εκτροφείς του εξωτερικού.
Φυσικά δεν εξηγώ τίποτα, αφού έχω μικρή εκτροφική αξία.
Καλά κάνεις. Περαν όλων των άλλων είμαστε και κοκκινο-μπλέ βαμένοι (Πανιωνιος-Μπαρτσα) ΘΑ ΣΕΒΕΣΑΙ!
Αν αποφασίσεις κάποτε να εξηγήσεις θα αρχίσω να ανησυχώ, για ίωση, πυρετό, βραγχιακό σύνδρομο, αγγειακούς σπασμούς και τα ρέστα! ☹
 
Δε ξέρω ακόμη αν θα προχωρήσω σε τέτοιο ζευγάρωμα, είμαι υπό σκέψη.

Παναγιώτα μου εντελώς φιλικά θα σου έλεγα να μην το κάνεις. Διαβάζοντας όσα γράφτηκαν κουράστηκα...
 
Back
Top