Φροντίδα Πώς απολυμαίνω σωστά ένα κλουβί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mioannou
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mioannou

PB New Member
Εγγραφή
19 Νοε 2018
Μηνύματα
163
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σας! 🌸

Θα μετακομίσω σε λίγο καιρό με αποτέλεσμα να βάλω το καναρίνι στο μικρό κλουβί του για την μεταφορά και βρήκα ευκαιρία να καθαρίσω όσο πιο καλά γίνεται την 60αρα ζευγαρώστρα που είναι τώρα. Τί καθαριστικά χρησιμοποιείτε; Διάβασα διάφορα αλλά ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας για να καταλήξω κάπου με ασφάλεια για τον μικρό μου φίλο!
 
Με την ευκαιρία της μετακόμισης και αφού η ζευγαρώστρα θα είναι άδεια μπορείς να χρησιμοποιήσεις υγρό σαπούνι πιάτων αλλά και χλωρίνη ενώ αν έχεις οικιακή συσκευή παραγωγής ατμού, τώρα είναι η μεγάλη ευκαιρία!
Τα παραπάνω είναι δοκιμασμένα από εμένα τρεις-τέσσερις φορές τον χρόνο...
Το επόμενο Σ/Κ που θα τοποθετηθούν τα ζευγάρια έτσι ακριβώς θα πράξω...
;)
[automerge]1582376250[/automerge]
tip: βούρτσα ή πινέλο βοηθούν πολύ.
Δώσε βάσει στις γωνίες και στα ελατήρια στις πόρτες/ταίστρες..
 
Αν ξεπλυνεις καλα δεν θα πρεπει να εχεις οσμη χλωρινης
Ευχαριστώ πολύ, σκέφτομαι λοιπόν να το πλύνω πρώτα καλά με ζεστό νερό και σαπούνι πιάτων και μετά να το περάσω με χλωρίνη! Έχετε κάποια ιδέα για τις ξύλινες πατήθρες;
 
Εγώ αφού τα πλύνω με νερό, βουρτσίζω το κλουβί με ένα σφουγγάρι πιάτων από την μαλακή πλευρά. Έχω φτιάξει ένα μείγμα με σαπούνι πιάτων, ζεστό νερό και ξύδι. Τα ξεπλένω με καυτό νερό και τα αφήνω να στεγνώσουν στον ήλιο.
Χρησιμοποιώ και σύρμα πιάτων και μια οδοντόβουρτσα για τα δύσκολα σημεία. Καθαρίζει πολύ καλά έτσι.
Τις πατήθρες τις ξεπλένω με νερό και τις βουρτσίζω με την τραχιά πλευρά του σφουγγαριού και είναι έτοιμες μετά.
 
Θα ήθελα να δώσεις σημασία στα ακόλουθα:
  • αν χρησιμοποιήσεις χλωρίνη, καλό θα ήταν να είναι αραιωμένη με νερό (και όχι αυτούσια) σε αναλογία περίπου 1:10. Έπειτα χρειάζεται πολύ καλό ξέπλυμα (π.χ. σε ντουζ) και αφήνεις το κλουβί έξω για αρκετές ώρες ώστε να ξεμυρίσει
  • αν χρησιμοποιήσεις σύρμα, πρόσεχε να μην είναι πολύ σκληρό και δημιουργήσει χαραγματιές σε πλαστικά και μεταλλικά τμήματα του κλουβιού. Εναλλακτικά θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις αυτά τα βουρτσάκια που είναι για το πλύσιμο των μπουκαλιών ή των μπιμπερό των μωρών, είναι πολύ αποτελεσματικά
 
@ianos, Ευχαριστώ για τις συμβουλές, σκέφτομαι να αποφύγω εν τέλει την χλωρίνη... Μην δημιουργήσω πρόβλημα από εκεί που δεν υπάρχει!
 
@ianos, Ευχαριστώ για τις συμβουλές, σκέφτομαι να αποφύγω εν τέλει την χλωρίνη... Μην δημιουργήσω πρόβλημα από εκεί που δεν υπάρχει!
Ε, τότε στο τέλος ρίξε λίγο οινόπνευμα (πρόσεχε όχι υψηλής συγκέντρωσης, αλλά περίπου 70-80% οινόπνευμα σε νερό) το οποίο στην περιεκτικότητα που σου αναφέρω είναι πιο δραστικό απολυμαντικό από ό,τι το 99% και άφησε το να στεγνώσει.
 
Αν ξεπλυνεις καλα δεν θα πρεπει να εχεις οσμη χλωρινης
με μηλοξυδο τα πλενω μονο γιατι εχω ακουσει η χλωρινη δεν κανει καθως και για πατηθρες κτλ . Μονο κρυο νερο και μηλοξυδο ποια η γνωμη σου φιλε μ?
 
Ε, τότε στο τέλος ρίξε λίγο οινόπνευμα (πρόσεχε όχι υψηλής συγκέντρωσης, αλλά περίπου 70-80% οινόπνευμα σε νερό) το οποίο στην περιεκτικότητα που σου αναφέρω είναι πιο δραστικό απολυμαντικό από ό,τι το 99% και άφησε το να στεγνώσει.
Ευχαριστώ πολύ!
 
Back
Top