Αναπαραγωγή Πώς γίνεται αναπαραγωγή ενός αρσενικού με τρία θηλυκά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mortis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mortis

Banned
Εγγραφή
16 Απρ 2008
Μηνύματα
219
Πόλη
Μόναχο
Αν υποθέσουμε ότι έχω 3 θυληκές κανάρες σε ξεχωριστές ζευγαρώστρες και μία αρσενική καρδερίνα και για τις 3 κανάρες. Θέλω δηλ. Να ζευγαρώσω εναλλάξ και τις 3 θυληκές με την αρσενική καρδερίνα. Πότε πρέπει να βάζω την καρδερίνα μέσα στην κάθε θυληκιά;
 
Δεν ασχολούμαι με υβρίδια αλλα γνωρίζω οτι η καρδερίνα είναι ενα περίεργο, περήφανο πουλί που δεν είναι πολύ εύκολο να ζευγαρώσει
με αυτό τον άμεσο τρόπο. Θέλει τον χρόνο της. Θέλει να ταιριάξει, να γνωρισθεί και μετά να ζευγαρώσει.
Τώρα έχοντας μια αρσενική να κάνει βόλτες απο την μια ζευγαρώστρα στην άλλη ; Θεωρητικά, μπορεί να ζευγαρώσει με όλες τις κανάρες, αλλά στην πράξη;
 
Κάθε αρσενικό που είναι πάνω απόλα υγιές μπορεί να ζευγαρώσει με ένα ή περισσότερα θηλυκά. Όπως είπε και ο Μάκης όμως εδώ μιλάμε για καρδερίνα. Υπάρχουν αρσενικές που πάνε με οποιανδήποτε θηλυκιά και μερικές φορές και πάνω από μία.Αυτά τα πουλιά όμως σπανίζουν. Το βασικό είναι να πάει με μία. Μην πειραματιστείς. Μπορεί να στρεσαριστεί το πουλί και να το χάσεις. Ξεκίνα την αναπαραγωγή με μία κανάρα που έχεις ξεχωρίσει για πιο καλή και άρχισε την προετοιμασία. Έτσι θα το χαρείς περισσότερο και θα έχεις και πιο σίγουρα αποτελέσματα. Έτσι θα τα προσέχεις και καλύτερα.
 
Ισίδωρε μιλάω για καρδερίνα που ήδη έχει πάει με 3 διαφορετικές κανάρες σε 2 περιόδους όχι όμως εναλλάξ.Απλά πέθαινε μια κανάρα και όταν την αντικαθιστούσα η καρδερίνα βάτευε χωρίς κανένα πρόβλημα. Οπότε λέω στην επόμενη περίοδο να το προσπαθήσω με 2 κανάρες ή 3, θα δω. Πότε όμως θα βάζω την καρδερίνα στην κανάρα; Μόλις αρχίσει να φτιάχνει την φωλιά ή όταν την τελειώσει;
 
Αν ο αρσενικος σου ηταν καναρινι τα πραγματα θα ηταν απλα. Τωρα εχουμε να κανουμε με διασταυρωση μεταξυ διαφορετικων ειδων. Η ολη διαδικασια ειναι δυσκολη ακομα και με ενα ζευγαρι. Δε αρκει η καρδερινα σου να βατευει και κοτα... Πρεπει και τα θυληκα σου να δεχονται την καρδερινα. Γιαυτο δε μπορεις να κανεις ταυτοχρονο ζευγαρωμα βαζοντας τον σε διαφορες θυληκες. Πρεπει να αρχιζει με γνωριμια των πουλιων μεταξυ τους και επειτα ολοκληρωση.
 
Κοίταξε,υπάρχει περίπτωση να έχεις πέσει στην περίπτωση.Αν είναι έτσι τα πράγματα είσαι τυχερός. Δηλαδή, να έχεις ένα πουλί που να βατέυει όπως ένα καναρίνι. Τι πρέπει να προσέξεις όμως.
1ον τα πουλιά να είναι πάρα πολύ πυρωμένα
2ον. Να είναι υγιεί
3ον. Και βασικότερον για την γνώμη μου να μην είσαι άπλιστος.
Προς θεού μην το πάρεις σαν προσβολή.Απλά καμία φορά σαν άπληστο ον ο άνθρωπος ξεχνάει ορισμένα πράγματα με καταστροφικές συνέπειες για αυτόν. Είναι κρίμα να χάσεις ένα τέτοιο πουλί. Η γνώμη μου είναι βρες μία όμορφη και καλή μαμά θηλυκιά και φτιάξε το ζευγάρι σου. Είναι πιο σίγουρος τρόπος να πάρεις δύο ή και τρεις γέννες από ένα ζευγάρι από καμία γέννα χρησιμοποιώντας τρεις διαφορετικές θηλυκιές κανάρες. Επειδή μιλάμε για καρδερίνες προτίμησε το σίγουρο και όχι το πειραματισμό
 
αν πυρώσει ο καρδερίνος και είναι ''παλιός'' εννοώντας ότι έχει ξαναζευγαρώσει πάλι την προηγούμενη χρονιά με κανάρα τότε δεν θα χεις κανένα πρόβλημα... Θα δώσεις στο πουλί από 15 μάρτη έως 25 μάρτη να φάει παπαρούνα σπόρο... Θα γίνει turbo... Προσοχή όχι περισσότερες από 10 μέρες την παπαρούνα επειδή θα το ''κάψεις'' το πουλί... Θα τον βάλεις με την πρώτη και μετά από μερικές μέρες θα τον βάλεις στην δεύτερη και το ίδιο θα κάνεις και με την τρίτη κανάρα, αυτά θα λάβουν χώρα στον απρίλιο-μάη... Αν το πουλί ο καρδερίνος είναι χρονιάρικο όμως μην το επιχειρήσεις γιατί και δεν έχει την εμπειρία αλλά και μπορεί να μην έχει καν τη δυνατότητα να γονιμοποιήσει όχι τις 3 αλλά ούτε καν τη μία
 
βαλε την καρδερινα με την πρωτη καναρα και στο δευτερο αβγο βγαλτη και βαλτη μαζι με αλλη.
 
Δεν εχω ασχοληθει καθολου με καρδερινες αλλα θα πω τη γνωμη μου.Αν εφαρμοσεις αυτο που κανουμε στα καναρινια ισως να εχεις θετικα απολεσματα, δηλ. ζευγαρωστρα με δυο χωρισματα και τρια διαμερισματα εχεις την καρδερινα στη μεση και στα δυο ακρα τις καναρες κανεις προετοιμασια και οταν ερθει η ωρα βαζεις το πρωι στη μια και το απογευμα στην αλλη, ετσι δεν στρεσσαρεις καθολου την καρδερινα με το να την πιανεις συνεχεια. Τωρα με τρεις θυλικες δεν εχω γνωμη. Καλη επιτυχια
 
η γνωμη μου ειναι να βαλεις ολες τις καναρες μαζι και σε αλλο κλουβι την καρδερινα μονη της και σε οπτικη επαφη με τα υπολοιπα κι εφοσον και τα 4 πουλια ειναι πυρωμενα κι αρχισουν να φτιαχνουν φωλιες κι οχι να τις τελειωνουν διοτι ειναι 3 τα θυληκα και δεν θα τα προλαβει η καρδερινα με αποτελεσμα να παρεις ασπορα τοτε να βαλεις την καρδερινα μαζι και να τα αφησεις να κανουν τα υπολοιπα μονα τουςοπως αυτα ξερουν και να εισαι εντελως διακριτικος διοτι ο αρσενικος θα ειναι πιο επιθετικος και πιο προστατευτικος με τις κυριες που ειναι τρεις και πρεπει να εχει 6 ματια πλεον κι οχι 2 για την προσοχη τους
μετα την 8 μερα που ειναι καθισμενες οι καναρες στα αυγα η καρδερινα πρεπει να φυγει απο μεσα και να μην ειναι καν στον ιδιο χωρο και την ακουνε
ετσι θα μπορεσεις να παρεις εως 2 γεννες με απαραιτητη προυποθεση οι καναρες να ειναι πρωταρες, να μην ακουνε καναρι και να μην ειναι στα ιδια χρωματα
ΥΓ μην δοκιμασεις απανωτες γεννες οπως με τα καναρινια διοτι θα χασεις και καρδερινα και καναρες οπως σου ειπε κι Ισιδωρος λογω στρες

καλη επυτιχια
 
Back
Top