Αναπαραγωγή Πώς διακρίνουμε ότι η κανάρα είναι έτοιμη για αναπαραγωγή;

Ραφα12κ

PB New Member
Εγγραφή
22 Φεβ 2017
Μηνύματα
106
Πόλη
Αθήνα
Παιδια εχω την εξης απορια σχετικα με την πυρωμενη και ετοιμη για αναπαραγωγη καναρα:οταν μια καναρα πεταει στο κλουβι πανω-κατω, κελαηδαει πολυ και κοβει χαρτακια (απο το χαρτι στον πατο του κλουβιου) σημαινει πως ειναι σχεδον ετοιμη η οχι;
 
πως ειναι σχεδον ετοιμη η οχι
Είναι πολύ κοντά στο έτοιμη..
Εξαρτάται βέβαια από περισσότερα αλλά σε γενικές γραμμές αυτό περιγράφεις.
 
Παιδια εχω την εξης απορια σχετικα με την πυρωμενη και ετοιμη για αναπαραγωγη καναρα:οταν μια καναρα πεταει στο κλουβι πανω-κατω, κελαηδαει πολυ και κοβει χαρτακια (απο το χαρτι στον πατο του κλουβιου) σημαινει πως ειναι σχεδον ετοιμη η οχι;
Αυτό το κελαηδά πολύ με προβλημάτισε... Τί εννοείς; Κάνει πολύ συχνά τσίου, κάνει τρρρρτ; ή έχει αρχίσει και κελαιδά με κάποιο μοτίβο, πιο χαμηλόφωνα αλλά με περίπλοκο ρεπερτόριο σαν αρσενικό; Αν είναι το τελευταίο, τότε είναι πανέτοιμη.
Όσο για τα πάνω - κάτω, και το μάδημα του χαρτιού, έχω να σου πω ότι εμένα όλα τα καναρίνια μου, όλες τις εποχές και σε όλες τις ηλικίες αυτήν τη δουλειά κάνουν. Όταν όμως δεις την κανάρα συνέχεια με χαρτί στο στόμα της ή αν παρατηρήσεις ότι κόβει χαρτιά και τα τοποθετεί σε κάποιο σημείο της σχάρας, του πάτου, της ταΐστρας, της αυγοθήκης κλπ, τότε είναι πανέτοιμη. Για σιγουριά, πιάσε το πουλί, φύσηξε από κάτω, κοίτα αν η αμάρα είναι πρησμένη και τότε θα ξέρεις ότι είναι έτοιμη. Εναλλακτικά, αν έχεις έτοιμο αρσενικό, τα βάζεις στη ζευγαρώστρα με χώρισμα να βλέπονται, της δίνεις φωλιά και νήμα και όταν θα είναι στη μέση της κατασκευής της φωλιά βγάζεις το χώρισμα.
Διατροφική προετοιμασία έχεις κάνει; Είναι επαρκής για να βγάλει τη γέννα;
 
Ευχαριστω για την απαντηση και ναι εχω κανει διατροφηκη προετημασια. Επισης η καναρα κελαηδαει με ενα μικρης διαρκεις μοτιβο, αλλα δυνατο σε ενταση και κοβεο χαρτακια και τα τοποθετει στην αυγοθηκη, απο κατω ειναι πρησμενη επισης!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top