Φροντίδα Πώς θα βοηθησω το ρινγκνεκ μου να μιλησει;

rickneckkostas

PB New Member
Εγγραφή
27 Δεκ 2016
Μηνύματα
9
Πόλη
Κατερίνη
καλησπερα σας. Πως να βοηθησω το ρινγκνεκ μου να μιλησει;ξερω οτι μιλανε μετα το 1 χρονο. Να λεω καθημερινα 4 5 λεξεις-φρασεις που θελω η να λεω 1 συγκεκριμενη και μολις την πει να παω στην επομενη; Αν γραψω 1 cd με την φωνη μου να λεει 1 λεξη για 15 λεπτα μια αλλη λεξη αλλα 15 λεπτα θα κανει κατι;
 
Οι παπαγάλοι έχουν ανάγκη αλληλεπίδρασης με τους ιδιοκτήτες τους ακόμα και για να μιλήσουν... Καθημερινά και αρκετές φορές μέσα στην ημέρα, θα του λες 2-3 λέξεις με καθαρή άρθρωση και για συγκεκριμένο λόγο. Δηλ προσπάθησε να συνδέσει λέξεις με πράξεις-πρόσωπα κτλ
 
Καλησπερα.
Νομιζω οι παπαγαλοι μιλανε μετα τους 6 μηνες, δηλαδη μπορει δειλα δειλα να λενε καμια λεξουλα.
Ομως οπως πολυ σωστα σου ειπε η Σισσυ πρεπει να του μιλας καθημερινα και αρκετες φορες την ημερα.
Επισης τις ωρες που δεν θα μπορεις να εισαι μαζι του, μπορεις να του βαζεις τραγουδακια ή ακομα και παραμμυθακια να ακουει.
Ή ακομα καλυτερα να ηχογραφησεις 1-2 λεξεις με την φωνη σου (πχ το ονομα του) και να του το βαζεις να παιζει συνεχεια οσο λειπεις 😛
Αφου το πηρες μικρο τοτε ειναι πολυ ευκολο να μιλησει, αλλα μην επαναπαυεσαι οτι μιλανε μετα τον χρονο και οτι εχεις καιρο μπροστα σου.
Ειπαμε, μιλανε νωριτερα απο το χρονο, ομως θελουν την καταλληλη ασχολια.

Βεβαια πρωτο μελημα ειναι να εχει σωστη διατροφη και γενικα χρονο ποιοτικο μαζι σου και πιστευω οτι η ομιλια θα ερθει "μονη της" :)
 
7 μηνων ο Τουκη ειπε το ''Τουκη '' ολη μερα ομως εχει καποιον διπλα του, τον εχουμε στο σαλονι και ειναι πραγματικα μελος της οικογενειας! Οταν νοιωθει παραμελημενος, συνηθως πρωινες κ απογευματινες ωρες, μιλαει ασταματητα για να τραβηξει την προσοχη μας!
στον χρονο λοιπον λεει κ συνθετες λεξεις
τουκη μου
αγαπη μου
Μαρια
θα μπορουσε να λεει κ περισσοτερες απλα δεν ειχαμε παρει χαμπαρι ποσο γρηγορα μαθαινει
 
Back
Top