Φροντίδα Πώς θα γίνουν φίλοι οι παπαγάλοι μου;

melagio80

PB Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά!
Έχω ένα θέμα με τους παπαγαλους μου που θέλω τόσο πολύ να λύσω.
Κανενας από τους 3 δε θέλει τον άλλο.. Ο Πριμο θα κλείσει τα 5 το Μάιο, ο Ρίο είναι 8 μηνών και η Mystique 3 μηνων...
Ο Ρίο με τη Mystique είναι στο ίδιο δωμάτιο ενώ ο Πριμο στο πάνω σπίτι. Ενώ αν πω στον Πριμακο να "πάμε να δούμε τα πουλακια" (και ομως ξέρει ότι θα πάμε κάτω στους άλλους 2) θα κάτσει να τα δει, πάντα έχοντας τον στο χερι αγκαλιά, αν είναι έξω έχουμε θεματα...
Πως να τα κάνω φιλους;
 
Δεν ξέρω την απάντηση στο πρόβλημά σου, αλλά εσύ πως ξέρεις αυτό;
Κανενας από τους 3 δε θέλει τον άλλο.
Πάντως σίγουρα θα ήταν πιο εύκολο να συνηθίσουν το ένα το άλλο αν βρισκόντουσαν στο ίδιο δωμάτιο σε διαφορετικά κλουβιά και μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, άρχιζες να τα βγάζεις σταδιακά για λίγο και συνεχώς αυξανόμενο χρόνο σε κοινό παιχνιδότοπο.
Τώρα για φίλοι-φίλοι δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να γίνουν.
Το θέμα είναι να μην υπάρχουν αψιμαχίες κι εσύ να μπορείς να εκμεταλλεύεσαι τον ίδιο χρόνο για όλα μαζί.
 
Είχα δει τον Πρίμο με τον Τουιτι. Έκανε ο ένας επιθέσεις στον άλλο και απλά φοβηθηκα μην τραυματιστούν
 
Είχα δει τον Πρίμο με τον Τουιτι. Έκανε ο ένας επιθέσεις στον άλλο και απλά φοβηθηκα μην τραυματιστούν
Με το δίκιο σου, σκέψου τώρα το μικρό και τριανταφυλλένιο 😛 θα το φάνε λάχανο οι δράκουλες χα χα.
Μάλλον πρέπει με τα κλουβιά κατ' αρχήν. ΄Η ο ένας στο κλουβί και ο άλλος έξω αφού γίνονται μ' επισκέψεις οι συναντήσεις.
Αλλά αυτός που είναι σε άλλο σπίτι, αν επιτρέπεται γιατί σ' ενδιαφέρει;
 
Iωάννα ποιο το νόημα αυτού του εγχειρήματος; Τι πιστεύεις πως θα κερδίσουν τα πουλιά; Η παρέα και η παρουσία των υπολοίπων στον ίδιο χώρο αρκεί για να κάνει τη δουλειά της "παρέας". Ο Πρίμο απ'οσο έχω καταλάβει απο τα γραφόμενα σου είναι ταϊσμένος στο χέρι απο την πρώτη μέρα ή έστω σε βαθμό που δεν αναγνωρίζει ότι είναι πουλί. Πώς λοιπόν θα κάνει παρέα με πουλιά; Η δε μικρή παρείναι τοσοδούλα κι έυθραστη για να ρισκάρεις οτιδήποτε.
 
Με το δίκιο σου, σκέψου τώρα το μικρό και τριανταφυλλένιο 😛 θα το φάνε λάχανο οι δράκουλες χα χα.
Μάλλον πρέπει με τα κλουβιά κατ' αρχήν. ΄Η ο ένας στο κλουβί και ο άλλος έξω αφού γίνονται μ' επισκέψεις οι συναντήσεις.
Αλλά αυτός που είναι σε άλλο σπίτι, αν επιτρέπεται γιατί σ' ενδιαφέρει;
Το ίδιο σπίτι είναι καλεκαι τα 3 δικά μας είναι. Απλά οι δύο είναι στο κάτω σπίτι και ο άλλος στο πάνω!

Iωάννα ποιο το νόημα αυτού του εγχειρήματος; Τι πιστεύεις πως θα κερδίσουν τα πουλιά; Η παρέα και η παρουσία των υπολοίπων στον ίδιο χώρο αρκεί για να κάνει τη δουλειά της "παρέας". Ο Πρίμο απ'οσο έχω καταλάβει απο τα γραφόμενα σου είναι ταϊσμένος στο χέρι απο την πρώτη μέρα ή έστω σε βαθμό που δεν αναγνωρίζει ότι είναι πουλί. Πώς λοιπόν θα κάνει παρέα με πουλιά; Η δε μικρή παρείναι τοσοδούλα κι έυθραστη για να ρισκάρεις οτιδήποτε.
Ο Πριμο ναι... Το πιστεύω πως νομίζει ότι είναι άνθρωπος! Και ναι, η μικρή είναι μικροσκοπικη. Όμως πρέπει να μοιραζω το χρόνο μου/μας και πολύ φοβάμαι πως ο Πριμο επειδή είχε μείνει αρκετά μόνος του αυτές τις μέρες πιστεύω ότι έπαθε ότι έπαθε. Και απλά θα ήθελα να ήταν κάπως μονιασμενα. Πρέπει να τα βγάζω ένα ένα έξω εκτός και αν είναι ο αδερφός μου σπίτι όπου έχει το Ρίο και εγώ τη Mystique. Το Πριμακι παραμένει πάνω, δε γίνεται να φέρω άλλο πουλί.
 
Γιατί δεν έχεις και τα 3 κλουβιά στον ίδιο χώρο; Αυτή είναι η αρχή για να μάθει αρχικά ο Πρίμο να ανέχεται και τα άλλα πουλιά.
Όχι, ειδικά ο Πρίμο είναι χώρια. Αυτό είναι το λάθος;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Όχι, ειδικά ο Πρίμο είναι χώρια. Αυτό είναι το λάθος;

Δεν είναι θέμα σωστού ή λάθους, αλλά πώς θα μάθει να έχει άλλα πουλιά για συντροφιά αν δεν τα ζήσει στον ίδιο χώρο;
 
Back
Top