Αναπαραγωγή Πώς θα κάνω αναπαραγωγή μέσα στο καταχείμωνο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos_sk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panos_sk

PB Member
Εγγραφή
26 Δεκ 2016
Μηνύματα
405
Πόλη
Θεσσαλονίκη
υστερα απο παρακληση του κο @Stavros εκανα καινουργιο φορουμ και παρακαλω οσους γνωριζουν κατι για την χειμωνιατικη αναπαραγωγη να με βοηθησουν για να μαθαίνω και 'γω
 
Τέτοια εποχή πρέπει να υπάρχει λόγος για να ξεκινήσεις και κυρίως να υπάρχει η απαραίτητη υποδομή. Χωρίς να υπάρχει σύστημα τεχνητού φωτισμού, ελεγχόμενης θερμοκρασίας ολόκληρο το εικοσιτετράωρο και τέλος η σωστή διατροφική προετοιμασία, δεν μπορεί να γίνει αναπαραγωγή τόσο πρόωρα.
 
Τέτοια εποχή πρέπει να υπάρχει λόγος για να ξεκινήσεις και κυρίως να υπάρχει η απαραίτητη υποδομή. Χωρίς να υπάρχει σύστημα τεχνητού φωτισμού, ελεγχόμενης θερμοκρασίας ολόκληρο το εικοσιτετράωρο και τέλος η σωστή διατροφική προετοιμασία, δεν μπορεί να γίνει αναπαραγωγή τόσο πρόωρα.
εγω σκεφτομουν να περιμενω κανα μηνα καθυστερωντας το θηλυκο δλδ να το απομακρυνω απο το αρσενικο και να περιμενω λιγο ακομα, για αναπαραγωγη!
 
Πανο μου θα σου το πω και εδω... Τετοια εποχη δε ξεκινας τιποτα... ειδικα αν δεν εχεις τις γνωσεις και τα μεσα για να το κανεις...
Εγω ας πουμε βρεθηκα μεσα στον Αυγουστο με αυγα σε μια αδεια φωλια... και τελικα τα πεταξα... Οταν ηρθε η ωρα για δευτερη και τριτη γεννα σε νορμαλ θερμοκρασιες δεν ηξερα αν θα ανταπεξελθει η θυληκια μου... ειναι κριμα να ταλαιπωρουμε τα πουλια μας μονο και μονο για να ικανοποιησουμε τη δικη μας περιεργεια ή δε ξερω γω τι αλλο μπορει να το κινητρο σου αυτη τη στιγμη... κατσε διαβασε.. ενημερωσου... και σε 2 μηνες που θα εισαι και εσυ και τα πουλια ετοιμα τα βαζεις...
 
Μάλλον δεν καταλαβαίνει το τι λέμε.. Δεν εξηγείται... Η αναπαραγωγή γίνεται από τον Απρίλιο μέχρι αρχές Ιουνίου. Κράτα απλά αυτό! Όσο αναφορά την διατροφική προετοιμασία όπως έχω γράψει και σε άλλο θέμα του Πάνου είναι η σταδιακή αύξηση των πρωτεινούχων τροφών (αυγό ή αυγοτροφή) και η αύξηση των πλούσιων τροφών.

οσους γνωριζουν κατι για την χειμωνιατικη αναπαραγωγη να με βοηθησουν για να μαθαίνω και 'γω
Δεν υπάρχει χειμωνιάτικη αναπαραγωγή. Μία είναι και είναι πάντα ανοιξιάτικη. Τα καναρίνια χειμώνα δεν ζευγαρώνουν ούτε πυρώνουν. Έτσι έχει ορίσει η φύση.
 
εγω σκεφτομουν να περιμενω κανα μηνα καθυστερωντας το θηλυκο δλδ να το απομακρυνω απο το αρσενικο και να περιμενω λιγο ακομα, για αναπαραγωγη!
Σε τι χώρο σκοπεύεις να εφαρμόσεις αυτά σου τα σχέδια;
Που θα βάλεις δηλαδή τα πουλιά για να ξεκινήσουν να αναπαράγονται;
 
Δεν υπάρχει χειμωνιάτικη αναπαραγωγή. Μία είναι και είναι πάντα ανοιξιάτικη. Τα καναρίνια χειμώνα δεν ζευγαρώνουν ούτε πυρώνουν.
..συγνώμη βρε Αλίκη που το έκανα bold και υπογραμμισμένο..
ίσως έτσι να διαβάζεται πολύ καλύτερα αγαπητέ φίλεκαι στην επόμενη πιθανή ερώτηση ''μα γιατί;'' .η απάντηση εδώθη ήδη. Για πολλοστή φορά. Γιατί
Έτσι έχει ορίσει η φύση.
 
Επειδή καταλαβα οτι σας βαζω και γραφετε άδικα μην ξαναπαντησετε στο φορουμ όσοι θέλετε, τζάμπα μιλάτε
 
Επειδή καταλαβα οτι σας βαζω και γραφετε άδικα μην ξαναπαντησετε στο φορουμ όσοι θέλετε, τζάμπα μιλάτε

Μπορείς να γίνεις πιο σαφής; Δεν είναι κατανοητός ούτε ο λόγος, ούτε το ύφος...
 
Επειδή καταλαβα οτι σας βαζω και γραφετε άδικα μην ξαναπαντησετε στο φορουμ όσοι θέλετε, τζάμπα μιλάτε
Αυτο που θα πρεπει να καταλαβεις ειναι οτι εφόσον σου απαντάμε, εσυ θα πρεπε να διαβάζεις και να κατανοείς τις απαντήσεις και οχι να μας βομβαρδίζεις με τα ίδια ερωτήματα ξανά και ξανά, διαφορετικά εκφρασμένα, αλλά στην ουσία τα ίδια ακριβώς. Και αν κατι δεν το καταλαβεις, ευχαρίστως να στο εξηγήσουμε πάλι και παλι, έως να σου γίνει κατανοητό.
Μας εχεις πει με χίλιους τρόπους οτι θελεις πάση θυσία μικρά καναρινακια. Σου απαντάμε στο πως θα τα αποκτήσεις και στο πότε ειναι καλό να τα αποκτήσεις. Συντονίσου λοιπόν και διάβαζε, σκέψου κι επειτα ρώτησε όπου σου έχουν μείνει κενά. Με το να αναμασάς συνέχεια την ίδια ερώτηση δεν προχωράς και δεν φτάνεις πουθενά.
 
Back
Top