Αναπαραγωγή Πώς θα καταλάβω αν το Budgie μου είναι έγκυος;

Sofi sonia

PB New Member
Εγγραφή
29 Ιαν 2021
Μηνύματα
22
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γειά σας φίλοι μου ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να καταλάβω αν το θύλακό μου Μπάτζι είναι έγκυος
 
Γειά σας φίλοι μου ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να καταλάβω αν το θύλακό μου Μπάτζι είναι έγκυος

Ο όρος έγκυος δεν είναι δόκιμος για πουλιά. Δεν υπάρχει εγκυμοσύνη. Τι ακριβώς θέλεις να ρωτήσεις όμως? Έχεις ζευγάρι με φωλιά?
 
Πώς μοιάζει το Μπάτζι μου αν είναι έγκυος
Όπως σου είπαν άλλοι φίλοι σε άλλο θέμα σου τα πουλιά δεν μένουν ΄΄έγκυος΄΄
Για να καταλάβεις πως λειτουργεί το σύστημα αναπαραγωγής θα σου εξηγήσω κάποια πράγματα με απλά λόγια.
Όλα τα θηλυκά πουλάκια έχουν μια συστάδα ωαρίων - αυγών (φαντάσου ένα μικροσκοπικό τσαμπί σταφύλι, που τα σταφύλια είναι τα ωάρια που θα γίνουν αυγά).
Όταν ο αρσενικός βατέψει την θηλυκιά το σπέρμα του θα γονιμοποιήσει 4-6 ωάρια τα οποία θα αρχίσουν να φεύγουν από την συστάδα των ωαρίων και μετά από μια διαδικασία θα μετατραπούν στο αυγό που θα κάνει η θηλυκιά στην φωλιά.
Πολλές φορές τα θηλυκά που είναι ώριμα για αναπαραγωγή κάνουν αυγά χωρίς να υπάρχει αρσενικός μαζί τους όπως κάνουν οι κότες.
Όταν το θηλυκό budgie είναι ώριμο σεξουαλικά αλλάζει το χρώμα του χαλινού, γίνεται πιο σκούρο, επίσης αν υπάρχει φωλιά θα αρχίσει να ασχολείται με αυτή.
Εμφανισιακά δεν θα δεις κάποια διαφορά.
Φρόντισε να υπάρχει πάντα σουπιοκόκκαλο στο κλουβί.
Γνωρίζεις την ηλικία τους ?
Ανέβασε φωτογραφίες (κοντινές) από τα πουλιά.
 
Back
Top