Αναπαραγωγή Πώς θα καταλάβω οτι πρέπει να βάλω φωλιά στα lovebirds μου;

alexandr0ss

PB Member
Εγγραφή
1 Ιαν 2009
Μηνύματα
138
Πόλη
Ηράκλειο
Καλημέρα σε όλους... Πώς θα καταλάβω οτι έφτασε η ώρα να βάλω την ξύλινη φωλιά στα Lovebirds μου για να ζευγαρώσουν;
 
Πρεπει να τους κάνεις διατροφικη προετοιμασια για να "ερθουν"σε φάση αναπαραγωγής! Ειναι καλη περιοδο αν εχουν τελειωσει με την πτερορροια οπότε μπορεις να ξεκινησεις να τους δινεις αυγουλακι, φρουτα και λαχανικα.. Βαλτους μετα και μια φωλια και καλες γέννες.. ΕΙνια στανταρ ζευγάρι; Πως καταλαβες το φύλο τους;
 
Θέλω να πιστεύω οτι είναι ζευγάρι... Τα έχω πάρει πριν απο 2 μήνες περίπου, ήταν κολλημένα το ένα στο άλλο, έχουν τα χαρακτηριστικά που τα κάνουν να ξεχωρίζουν (έστω και λίγο)... Επίσης ταϊζουν το ένα το άλλο, οπότε υποθέτω οτι είναι αρσενικό & θηλυκό...
Βέβαια με τα Lovebirds δέ μπορείς να είσαι 100% σίγουρος...:Big Grin:
 
Δυστυχώς όχι... Ούτε εγώ, ούτε και στο pet-shop που ρώτησα δέν γνώριζε κανένας...η εποχή που ζευγαρώνουν είναι τώρα, ή και αργότερα;
 
Τωρα κ την ανοιξη
εαν δεις κ ζευγαρωνουν κ εισαι ετοιμος να ανταπεξελθεις σε οτι προκυψει μπορεις να τους βαλεις φωλια...
Εαν δεν εισαι σιγουρος ομως περιμενε μεχρι την ανοιξη κ εως τοτε φροντισε τα οσο καλυτερα μπορεις
 
Δυστυχώς όλη μέρα λείπω απο το σπίτι, εκτός απο το Σαββατοκύριακο φυσικά... Οπότε είναι δύσκολο να τα παρακολουθώ πολύ στενά, αφού το βράδυ που γυρίζω ήδη έχουν πέσει για ύπνο... Κάθε πρωϊ κάθομαι και παρατηρώ όλα τα πουλάκια που έχω στο σπίτι, αν είναι όλα οκ, αν λείπει κάτι απο τα κλουβάκια τους κτλ, αλλά δέν έχω την ευκαιρία να τα παρατηρώ για πολλές ώρες καθημερινά, ώστε να δώ να ζευγαρώνουν κτλ..λογικά αν γίνει αυτό, κάποια στιγμή η θηλυκιά θα ξεκινήσει να φτιάχνει φωλιά... Μήπως πρέπει να βάλω στο κλουβί κάποιο σχετικό υλικό?
 
ε παιδια για διατροφικη προετημασια τι αλλο τους δινετε εκτοσ απο αυγοτροφη; Ε?
 
νε τους εχω σουπιοκοκαλο ομως για ποσο καιρο τουσ τα δινουμε; μεχρι να ζευγαροσου;
 
το σουπιοκοκκαλο πρεπει να υπαρχει μονιμα στο κλουβι, φρουτα λαχανικα μερα παρα μερα εναλλαξ ειναι καλα πιστευω, αυγο/ αυγοτροφη καθημερινα μεχρι να γεννηθουν τα αυγα κ μετα παλι καθημερινα οταν γεννηθουν μικρα, τον υπολοιπο καιρο μια στο τοσο
 
τι να προτιμισω διλαδη η και τα δυο το ιδιο ειναι;

το αυγο/ αυγοτροφη εννοεις;
κατα τη γνωμη μου αν εχεις 2-3 παπαγαλακια καλυτερα βρασε ενα αυγουλακι, μην το αφησεις πολλες ωρες στο κλουβι, αυγοτροφη μπορεις να βρεις κ ετοιμη, επωνυμη συσκευασμενη
 
παντα το φρεσκο πράγμα, ειναι το καλυτερο (αυγο βραστο), παρα τα ετοιμα τα συκευασμένα. Γνώμη μου.
 
Back
Top