Φροντίδα Πώς θα μάθει το κοκατίλ μου να επιστρέφει στο κλουβί του μόνο του;

zouzounel

PB New Member
Εγγραφή
13 Φεβ 2017
Μηνύματα
241
Πόλη
Πειραιάς
Έχω το εξής πρόβλημα: ο κοκατιλίνος μου -όπως ίσως ειναι φυσικό- δεν θέλει να
γυρίζει στο κλουβί του. Όποτε τον βγάζω έξω, έχω πρόβλημα, πρεπει να βρίσκω καθε
φορά καινούρια τεχνάσματα να τον ξαναβάλω στο κλουβί του, γιατί ειναι και ξύπνιος και τα παλιά δεν πιάνουν!
Αρχικά προσπαθούσα ενώ ήταν πάνω στο χέρι μου απλά να τον βάλω να πατήσει στο κλαδάκι του μεσα στο κλουβί (ανοίγει από πάνω). Μετά από μια-δυο φορές, μόλις τον είχα στο χέρι και πήγαινα προς το κλουβί το καταλάβαινε κι εφευγε.
Μετά προσπαθούσα να τον δελεάσω, βάζοντας στο κλουβί κάποιο φαγητό που του αρέσει (πχ καλαμπόκι). Κι αυτό για λίγο επιασε. Όπως και παιχνιδάκια που του αρεσει να παιζει, του τα δειχνω και μετά τα βάζω στο κλουβί. Μόλις τα δει μέσα στο κλουβί, τέλος το ενδιαφέρον!
Τελευταία τον αφήνω έξω όσο θέλει χωρίς να του δινω φαγητό, περιμένω να δω πότε θα πεινάσει (στο κλουβί του έχει φαγητό εννοείται). Μια φορά μόνο μπήκε στο κλουβί για να φάει. Μου φαίνεται ότι προτίθεται να λιμοκτονήσει προκειμένου να μείνει έξω απ΄το κλουβί!
Τι άλλο να κάνω; Έχω ξεμείνει από ιδέες! Για να τον βάλω μέσα πρεπει να βρεθεί σε θέση που δεν εχει οπτική επαφή μαζί μου και να τον βουτήξω στα γρήγορα. Θέλω να το σταματήσω όμως, γιατί -εκτός του ότι και αυτό το έχει καταλάβει και δυσκολεύομαι- τον κάνει να γίνεται επιφυλακτικός και να μας αποφεύγει. Μα δεν το πιστεύω πόσο γρήγορα μαθαίνει και πόσο έξυπνα ειναι
τελικά αυτά τα πουλάκια.
 
Σίγουρα οι λιχουδιές είναι ένα βασικό εργαλείο αλλά πρέπει να σκεφτείς σαν παπαγάλος ή σαν παιδί. Δεν θέλει να χάσει αυτό που τον ευχαριστεί.
Για να μην νιώθει ότι το κλουβί είναι μια καταπιεστική δυσάρεστη κατάσταση, δύο προϋποθέσεις θα πρέπει να συντρέχουν.
Πρώτον να είναι ευχάριστο γι' αυτόν και να έχει ενδιαφέροντα πράγματα να κάνει μέσα εκεί, επίσης να είναι ασφαλές και ήρεμο το σημείο που βρίσκεται και δεύτερον, η είσοδος στο κλουβί, να μην σημαίνει απαραίτητα απομάκρυνσή σου από το δωμάτιο.
Τέλος η είσοδός του στο κλουβί, να μην είναι απαραίτητα μια αμετάκλητη ενέργεια.
Δηλαδή θα πρέπει να προσπαθήσεις επανειλημμένες ημερήσιες εισόδους και εξόδους από το κλουβί, ενώ θα είσαι συνεχώς παρούσα στο δωμάτιο.
Πρέπει να μας πεις λίγα πράγματα για το πως το διαχειρίζεσαι μέχρι τώρα.
Δηλαδή το αφήνεις όλη μέρα εκτός και όταν μπει είναι τελεσίδικο; Για πόσην ώρα το κρατάς εκτός κλουβιού; Τι κάνει έξω και τι δυνατότητες έχει μέσα; Βρίσκεται σε γωνιακό σημείο το κλουβί αλλά μπορεί και να επιβλέπει όλο το δωμάτιο;
Πες μας δυο λόγια και περίμενε και άλλες γνώμες.
 
Το κλουβί του είναι στο σαλόνι, όπου βρισκόμαστε όλη μέρα. Το έχω μπροστά στη μπαλκονοπορτα (αλουμίνιο με διπλά τζάμια, δεν κρυώνει) για να εχει φως, ήλιος δεν πεφτει πανω του άμεσα (έχουμε τέντες), μόνο μετά τις 5 πέφτουν μερικές ακτίνες. Εκεί που είναι επιβλέπει όλο το σαλόνι και την κουζίνα.
Στην αρχή τον είχα ψηλά στον τοίχο, αλλά μου φαινόταν απομονωμένος και τον κατέβασα στο πάτωμα για να τον έχουμε κοντά μας. Έχω στο πρόγραμμα να αγοράσω βάση, για να ειναι λιγο πιο ψηλά. Το κλουβί του είναι μεγάλο, 80x40x60 και έχει μέσα αρκετά παιχνίδια. Δεν τον έχω έξω όλη μέρα, ειναι αδύνατον αφού εγώ ειμαι στη δουλειά και τα παιδιά σχολείο. Μένει μόνος (με παρέα τα καναρίνια :) ) περίπου 6 ώρες τις καθημερινές. Τα απογεύματα τον βγάζουμε έξω, αναλόγως το πρόγραμμά μας, περίπου 1 ώρα ή και περισσότερο κάποιες φορές. Τα Σ/Κ πιο πολύ. Όχι μεσα-έξω, συνήθως μια φορά τη μέρα βγαίνει. Την υπολοιπη ωρα (και τα πρωινά, που εγώ ξυπνάω πολύ νωρίς για να μαγειρέψω, οποτε και δε μπορώ να τον βγάλω γιατί θελει να ειναι μαζί μου και φοβάμαι μη βουτήξει στις κατσαρόλες) του μιλάμε, βάζουμε μουσική, ερχεται και του χαιδεύουμε το κεφαλάκι μεσα από τα κάγκελα. Όσο ήταν καλός ο καιρός του φοράγαμε το harness και βγαίναμε βολτες πολλές φορες την εβδομάδα (απ' όταν χειμώνιασε δεν τον βγάζουμε, και σκέφτομαι ότι θα δυσκολευτεί να ξανασυνηθίσει το λουράκι). Εννοείται πως όταν βγαίνει έξω περνάει πιο ωραία, παίζουμε με παιχνίδια των παιδιών και θέλει να συμμετέχει σε ό,τι κάνουμε. Έχω πρόβλημα όμως με τις κουτσουλιές του (έχει κάνει "τουαλέτα" την τηλεόραση και αν ξεχαστώ και δεν την σκεπάσω, τη γεμίζει κουτσουλιές και ο συζυγος φωνάζει). Δεν εχω δοκιμάσει να τον βγάζω αρκετες φορές τη μερα απ' το κλουβί, έτσι όπως έχουν τα πράγματα αυτή τη στιγμή θα ειναι μια δοκιμασία και γι' αυτόν (που θα τρομοκρατείται κάθε φορά που θα πρεπει να τον πιασω για να τον επιστρέψω στο κλουβί του) και για μας (που θα πρεπει να τον κυνηγάμε για να τον πιάσουμε).
Είναι μελος της οικογένειας, τον αγαπώ και θέλω να περνάει καλά. Ξέρω ότι κάνω λάθος, αλλά πώς να το διορθώσω;
 
Το κλουβί του είναι στο σαλόνι, όπου βρισκόμαστε όλη μέρα. Το έχω μπροστά στη μπαλκονοπορτα (αλουμίνιο με διπλά τζάμια, δεν κρυώνει) για να εχει φως, ήλιος δεν πεφτει πανω του άμεσα (έχουμε τέντες), μόνο μετά τις 5 πέφτουν μερικές ακτίνες. Εκεί που είναι επιβλέπει όλο το σαλόνι και την κουζίνα.
Στην αρχή τον είχα ψηλά στον τοίχο, αλλά μου φαινόταν απομονωμένος και τον κατέβασα στο πάτωμα για να τον έχουμε κοντά μας. Έχω στο πρόγραμμα να αγοράσω βάση, για να ειναι λιγο πιο ψηλά. Το κλουβί του είναι μεγάλο, 80x40x60 και έχει μέσα αρκετά παιχνίδια. Δεν τον έχω έξω όλη μέρα, ειναι αδύνατον αφού εγώ ειμαι στη δουλειά και τα παιδιά σχολείο. Μένει μόνος (με παρέα τα καναρίνια :) ) περίπου 6 ώρες τις καθημερινές. Τα απογεύματα τον βγάζουμε έξω, αναλόγως το πρόγραμμά μας, περίπου 1 ώρα ή και περισσότερο κάποιες φορές. Τα Σ/Κ πιο πολύ. Όχι μεσα-έξω, συνήθως μια φορά τη μέρα βγαίνει. Την υπολοιπη ωρα (και τα πρωινά, που εγώ ξυπνάω πολύ νωρίς για να μαγειρέψω, οποτε και δε μπορώ να τον βγάλω γιατί θελει να ειναι μαζί μου και φοβάμαι μη βουτήξει στις κατσαρόλες) του μιλάμε, βάζουμε μουσική, ερχεται και του χαιδεύουμε το κεφαλάκι μεσα από τα κάγκελα. Όσο ήταν καλός ο καιρός του φοράγαμε το harness και βγαίναμε βολτες πολλές φορες την εβδομάδα (απ' όταν χειμώνιασε δεν τον βγάζουμε, και σκέφτομαι ότι θα δυσκολευτεί να ξανασυνηθίσει το λουράκι). Εννοείται πως όταν βγαίνει έξω περνάει πιο ωραία, παίζουμε με παιχνίδια των παιδιών και θέλει να συμμετέχει σε ό,τι κάνουμε. Έχω πρόβλημα όμως με τις κουτσουλιές του (έχει κάνει "τουαλέτα" την τηλεόραση και αν ξεχαστώ και δεν την σκεπάσω, τη γεμίζει κουτσουλιές και ο συζυγος φωνάζει). Δεν εχω δοκιμάσει να τον βγάζω αρκετες φορές τη μερα απ' το κλουβί, έτσι όπως έχουν τα πράγματα αυτή τη στιγμή θα ειναι μια δοκιμασία και γι' αυτόν (που θα τρομοκρατείται κάθε φορά που θα πρεπει να τον πιασω για να τον επιστρέψω στο κλουβί του) και για μας (που θα πρεπει να τον κυνηγάμε για να τον πιάσουμε).
Είναι μελος της οικογένειας, τον αγαπώ και θέλω να περνάει καλά. Ξέρω ότι κάνω λάθος, αλλά πώς να το διορθώσω;
Αν πας το κλουβι μπροστα του πιστευω πως θα μπει. Κ εγω ειχα αυτο το θεμα αλλα αφου δεν παει το βουνο στο μωαμεθ παει ο μωαμεθ στο βουνο. Της βαζω το κλουβι μπροστα της με στραβοκοιταζει λιγο αλλα μπαινει δεν το δοκιμαζεις;
 
Back
Top