Αναπαραγωγή Πώς θα ξεκινήσω την αναπαραγωγή καναρινιών;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Dufu
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κατάσταση
Κλειστό.

Dufu

Banned
Εγγραφή
3 Φεβ 2008
Μηνύματα
12
Πόλη
Ιωάννινα
kalispera se olous paidia! exo 2 kanarinakia!kai thelo na ta zeygarwsw!mporei kapoios na mou pei i na me parapempsei kapou gia na katalabo ti xreiazetai na kano mias kai i anaparagwgikh periodos ksekinaei?thelo plirofories gia trofi(kai sta 2 kanarinia),pyrwsh,pote na ta balo mazi kai ti prepei na parathrw se kathe fasi wste na apokthsw mia empeiria!eyxaristw prokatabolika opoion apantisei!
 
Αγαπητέ φίλε, έχεις τουλάχιστον δύο αδιάβαστα προσωπικά μηνύματα. Κάνε κλικ εδώ σε παρακαλώ για να τα διαβάσεις. Μέχρι να τα διαβάσεις θα σε παρακαλούσα να μη γράφεις πλέον με λατινικούς χαρακτήρες αλλά με πεζούς ελληνικούς.
 
αγαπητε (και οχι φιλε) Σταυρο! Θα θεωρουσα καλυτερη κινηση να στειλεις ενα μηνυμα απαντησης παρα ενα μηνυμα προσβολης...
εμενα δεν με ενδιαφερει αμα καποιος γραφει greeklish και στην τελικη πολυ που με ενοιαξε αμα εσυ θα γραψεις =>μαι νειμ ιζ σταυρος! Εμενα οπως και πολλους εδω μεσα δεν μας ενοχλει τωρα εσυ γιατι ζοριζεσαι... Δε το καταλαβαινω! Σιγα μιν αρχισουμε να βαζουμε και τονους ρε παιχτη! Δεν θα ξαναγραψω σε greeklish μονο και μονο επειδη μπορει να υπαρχουν καποια ατομα εδς τα οποια να τα κουραζει να βλεπουν greeklish... Και οχι γιατι εχο σκοπο να υπακουσς σε γελοιους κανονες τους οποιος τους επιβαλεις με εξισου γελοιους τροπους...


Υ. Γ (ΕΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ!) ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ...ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑDMIN ΠΡΕΠΕΙ ΑΝ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!

Υ. Γ (2) περιμενω το ban απο το φορουμ για να μου επιβεβαιωσεις πολλα... Πραγματα
 
Καταρχήν το τι ενδιαφέρει εσένα δεν έχει καμία σημασία σε αυτό το χώρο, ειδικά όταν έχει να κάνει με θέματα που τηρούμε όλοι μας. Κανείς δεν σε ανάγκασε να κάνεις εγγραφή με το ζόρι. Από τη στιγμή που το έκανες όμως θα πρέπει να σέβεσαι τους γελοίους κανόνες.

Το ποιος προσβάλλει ποιον δημόσια μπορούν να το κρίνουν τα υπόλοιπα μέλη από τα μηνύματά μας, αλλά σε προειδοποιώ ότι άπαξ και χρησιμοποιήσεις ξανά αυτή τη φρασεολογία εντός του PetBirds δεν θα χρειαστεί να σου επιβεβαιώσω τίποτα. Θα έχεις ήδη αποδείξει ο ίδιος σου πολλά. Είναι πολύ πιο μάγκικη κίνηση να σηκωθείς και να φύγεις από κάπου που δεν σου αρέσει αφού κανείς δεν σε κρατάει με το ζόρι, παρά να εκβιάζεις την αποβολή σου νομίζοντας ότι θα λείψεις σε κάποιον.
 
αγαπητε (και οχι φιλε) Σταυρο! Θα θεωρουσα καλυτερη κινηση να στειλεις ενα μηνυμα απαντησης παρα ενα μηνυμα προσβολης...
εμενα δεν με ενδιαφερει αμα καποιος γραφει greeklish και στην τελικη πολυ που με ενοιαξε αμα εσυ θα γραψεις =>μαι νειμ ιζ σταυρος! Εμενα οπως και πολλους εδω μεσα δεν μας ενοχλει τωρα εσυ γιατι ζοριζεσαι... Δε το καταλαβαινω! Σιγα μιν αρχισουμε να βαζουμε και τονους ρε παιχτη! Δεν θα ξαναγραψω σε greeklish μονο και μονο επειδη μπορει να υπαρχουν καποια ατομα εδς τα οποια να τα κουραζει να βλεπουν greeklish... Και οχι γιατι εχο σκοπο να υπακουσς σε γελοιους κανονες τους οποιος τους επιβαλεις με εξισου γελοιους τροπους...


Υ. Γ (ΕΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ!) ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ...ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑDMIN ΠΡΕΠΕΙ ΑΝ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!

Υ. Γ (2) περιμενω το ban απο το φορουμ για να μου επιβεβαιωσεις πολλα... Πραγματα


Μακράν το χειρότερο σε επίπεδο συμπεριφοράς και φρασεολογίου μήνυμα
που έχω διαβάσει σε forum τα τελευταία χρόνια. Ειλικρινά λυπάμαι!
 
Εγώ δεν κατάλαβα πως ξεκίνησε όλο αυτό?
Που τον πρόσβαλες βρε Σταύρο;
Απαράδεκτος πάντως (όχι ο Σταύρος)
 
Φίλε μου χωρίς να υπάρχει ίχνος ειρωνείας σε αυτά που σου γράφω θα ήθελα να σου πω τα εξής.
Διάβασε την επικεφαλίδα του ποστ που έγραψες. Πως θα ξεκινήσω την αναπαραγωγή καναρινιών; Αυτό με την επίθεση στον Στάυρο τί σχέση έχει;
Όλοι μας εδώ γραφτήκαμε γιατί μας άρεσε ο τρόπος που γράφονται κάποια πράγματα και που κάποιοι άνθρωποι με πολύ μεράκι μας διαφωτίζουν.Φαντάσου λοιπόν ο καθένας να έγραφε το μακρύ και το κοντό του τί θα γινόταν.όλοι μας πειθαρχούμε σε κάποιους κανόνες που αφορούν την σωστή λειτουργία του forum για να γίνεται μία συζήτηση επικοδομιτική. Κανένας δεν σου επέβαλλε να κάνεις κάτι που δεν ήθελες.
Είμαι τις γνώμης ότι μία αντιπαράθεση που αφορά τα πουλιά πολλές φορές μπορεί να είναι και οφέλιμη. Μία αντιπαράθεση όμως του στυλ (και ρε μεγάλε και γελιοίοι κανόνες κτλ) δεν αφορούν κανέναν.
Στο τέλος τέλος αν έχεις τόσα νέυρα μην ζευγαρώσεις ποτέ τα καναρίνια σου. Μία αναπαραγωγική περίοδος είναι γεμάτη κανόνες. Προσμονή και υπομονή. Εσύ μάλλον δεν τα διαθέτεις ή τουλάχιστον δεν είσαι πρόθυμος να υπακούσεις.
Καλύτερα λοιπόν άσε τα πουλάκια σου στην ησυχία τους (αν την έχουν) και όταν βρεις την υπομονή και την θέληση ξανακάνε την ερώτηση πως ζευγαρώνουν τα καναρίνια.
 
Μπαίνεις σε ένα χώρο, μεγάλε, ζητάς βοήθεια και στο καπάκι πρίν δείς καλά καλά, τί σου έχουν προτείνει, για να σε βοηθήσουν, αλλά και χωρίς να σεβαστείς τον συγκεκριμμένο χώρο και τους κανόνες του, πρίν γνωρίσεις τον χώρο και το επίπεδό του, βρίζεις τον άνθρωπο που έχει δώσει την ψυχή του για αυτό το site.

Δηλαδή για να το καταλάβεις, μπαίνω στο σπίτι σου για να ζητήσω βοήθεια, από την ανοικτή πόρτα, σε πλακώνω στα μπινελίκια, σου ζητάω και τα ρέστα και είμαι και πρώτος μάγκας!

Αναρωτιέμαι πώς θές να ασχοληθείς με τα πουλιά.
 
Τούτος ο χώρος μας φιλοξενεί όλους και όπως συμβαίνει σε όλους τους δημόσιους χώρους, (γιατί τέτοιος χώρος είναι) πρέπει να είμαστε ευπρεπείς στην συμπεριφορά μας. Δημιουργεί πολύ κακή εντύπωση η επιθετικότητα και η χρήση μιας διαλέκτου σαν αυτή dufu. Από τα γραφόμενα του Σταύρου δεν φαίνεται η προσβολή στο πρόσωπό σου. Ναι, τα greeklish είναι κουραστικά και μάλλον προδίνουν ένδυα λόγου. Φυσικά αν εξαιρέσουμε τις περιπτώσεις που υπάρχει τεχνικό πρόβλημα στο να γράψουμε Ελληνικά. Με την ευκαιρία αυτής της επικοινωνίας θα ήθελα να παρακαλέσω τους φίλους του χώρου να περνάνε τα κείμενα από το word για αποφυγή κραυγαλέων ορθογραφικών σφαλμάτων. Εγώ είμαι σχετικά ανορθόγραφος και το εφαρμόζω με καλούτσικα αποτελέσματα. Νομίζω λοιπόν φίλε Dufu, ότι μία ειλικρινής συγνώμη την οφείλεις. Εξάλλου κάθε άνθρωπος δικαιούται κάποια κακία στιγμή.
 
Δυστυχώς τέτοιες συμπεριφορές δεν λείπουν από το διαδίκτυο..
Μερικοί δεν εκτιμούν το χώρο που τους δίνεται να πάρουν δυο συμβουλές και να μάθουν 2 πράγματα..
Από τη στιγμή που γραφόμαστε σε ένα φόρουμ αποδεχόμαστε και τους κανόνες του και οφείλουμε να τους τηρούμε. Είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας μας.
Όποιος όμως δεν τηρεί αυτούς τους κανόνες ώστε να υπάρχει ομαλή λειτουργία εγώ του λέω: "το κουβαδάκι σου και σ'άλλη παραλία"!
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top