Γενικά Πώς θα φέρω από Ισπανία 4 ζευγάρια timbrado;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Potnia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μπορείτε να μου πείτε πώς θά φερω από την Ισπανία 4 ζευγάρια timbrado?
Μπορείς να έρθεις σε επαφή με τα μέλη της Ε.Λ.Ι. Τ. - Ελληνική Λέσχη Ισπανικού Τιμπράδο, οι οποίοι σίγουρα θα μπορούν να σου δώσουν αξιόπιστες πληροφορίες.
Νομίζω ότι υπάρχει και στην Καλαμάτα ένας αντίστοιχος σύλλογος.
Πρέπει να ξέρεις πως στην Ελλάδα υπάρχουν σύλλογοι εκτροφέων timbrado που έχουν άριστα πουλιά και κάθε χρόνο κάνουν διαγωνισμούς στους οποίους τα πουλιά κρίνονται (συνήθως) από Ισπανούς κριτές με πολύ καλά αποτελέσματα.
Τελειώνοντας πιστεύω πως θα είναι ευκολότερο να ψάξεις να προμηθευτείς τα πουλιά που θέλεις από την Ελλάδα.
 
Επειδή τα καναρίνια φωνής είναι ιδιαίτερα πουλιά. Πιστεύω να το καταλαβαίνεις αυτό, ότι δεν είναι τυχαίο από όλες τις Ράτσες μόνο τρεις να είναι φωνής. Πισω από τα τιμπραδο παράδειγμα,υπάρχει ολόκληρη βιβλιογραφία για καθε νοτα που κάνουν.Αν παρακολουθήσεις
[automerge]1547333690[/automerge]
Αν παρακολουθήσεις τα αποτελέσματα διαγωνισμού φωνής θα το καταλάβεις ότι η ντόπια αγορά έχει κορεστεί.
 
Και εγώ timbrado classico όλες τις νότες και τις δώδεκα...
 
Βρισκόμαστε νομίζω εκτός θέματος.. η Ερώτηση σου ήταν σαφής.
Και φτασαμε στο να με ρωτάτε αν είμαι σε κάποιο συλλόγου..
Στην ερώτηση μπορεί κάποιος να μου απαντήσει.
 
Να επικοινωνησεις με καποιον εκτροφεα στην Ισπανια για να σου εξηγησει και την διαδικασια εισαγωγης τους αν δεν σε καλυψαν οι απαντησεις σε αυτο το θεμα.
Δεν υπαρχει μελος εδω στο PB που να ειναι Ισπανος εκτροφεας.
 
Αν τα φέρεις ο ίδιος από 90 ευρώ και πάνω για το αεροπλάνο νομίζω και βάλε κανένα 50 ευρώ για χαρτί που θα σου δώσει κτηνίατρος αφού τα αγοράσεις. Επίσης υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός που μπορείς να φέρεις αν δεν κάνω λάθος και πρέπει να έχεις ενημερώσει σχετικά την αεροπορική πριν πας και τα φέρεις για τον αριθμό και ότι θα φέρεις πτηνά. Κάποιες αεροπορικές δεν δέχοντε κάποιες το επιτρέπουνε οπότε πριν πας πρέπει να ρωτήσεις κάποιον που το έχει κάνει να σου πει.
Πάντως σε καταλαβαίνω που θες να φέρεις από έξω όμως και εκεί πρέπει να ξέρεις πού θα πας και από ποιόν θα πάρεις.
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις και τις συμβουλές σας.
Αλλά να κάνω μία μικρή διευκρίνιση,
Γυναίκα είμαι εξού και το όνομά μου Πότνια... Αναφέρομαι στο ότι με αποκαλούσατε..." φίλε μου "... Σας ευχαριστώ πολύ όλους εκ των προτέρων.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top