Φροντίδα Πώς καθαρίζετε τις ξύλινες πατήθρες;

EleftheriaKar

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιαν 2021
Μηνύματα
14
Πόλη
Φάρσαλα
[Καλημέρα σας! Διάβασα ότι χρησιμοποιείτε ξύλινες και το σκέφτομαι να πάρω κι εγώ. Πολύ πιο φιλικό υλικό. Πώς τις καθαρίζετε; Μέχρι τώρα κάθε πρωί κάνω καθαριότητα σε ολόκληρο το κλουβί με διάλυμα νερού και μηλοξυδου. Εσείς;
 
@EleftheriaKar ολόκληρο κλουβί κάθε μέρα; respect. Έχω πάρει αποσπώμενη σχάρα κ συρτάρι κ τα βγάζω κ τα σαπουνιζω κάθε δύο μέρες. Πολύ σπάνια τρεις. Αλλά τον έχω κάποιες ώρες ελεύθερο στο δωμάτιο τις καθημερινές κ πολλές περισσότερες τα ΣουΚου ή όταν δεν δουλεύω. Για υπόστρωμα βάζω λευκές σελίδες Α3. Τις πατηθρες τις αλλάζω με εφεδρικές κάθε εβδομάδα. Κάθε τέσσερις ή πέντε μέρες αλλάζω με εφεδρικές τις ταίστρες κ τις ποτιστρες.Το κλουβί μια φορά το τριμηνο. (ομολογουμένως ίσως θα έπρεπε συχνότερα 🤔). Στα γράφω αυτά για να σου τι κάνω εγώ. Τις πατηθρες τις πλένω με λίγο υγρό πιάτων κ πολύ πολύ ξεβγαλμα κ τελευταία τις αφήνω να στεγνώσουν μια εβδομάδα πριν τις χρησιμοποιήσω. Σημειωτέον έχω πάρει αρκετές για να έχω πάντα ρεζέρβες. Στις άκρες βάζω 2 των 8-10mm διάμετρο κ στην μέση μια των 12mm. Επειδή του ανοίγω την πόρτα για να σουλατσαρει στο δωμάτιο χρησιμοποιώ κ άλλες δύο των 8 mm ή κλαδί για να κάθεται έξω από το κλουβί κ να ρεμβάζει κ να κοιτά από το τζάμι της μπαλκονόπορτας. Είναι αυτες




 
@MARY58 Σωστά! Το υγρό πιάτων χρησιμοποιώ κι εγώ. Κάθε μέρα εννοώ τις πατηθρες και το πλέγμα στον πάτο. Από το συρτάρι με άμμο γάτας άοσμη που βάζω αφαιρώ μόνο στερεές κουτσουλιές και το ξαναβάζω. Μια φορά την εβδομάδα ολόκληρο το κλουβί. Θα πάρω οπωσδήποτε ξύλινες. Όντως μου φαίνονται τέλειες 👌 Καλό σαββατοκύριακο 🙋
 
@EleftheriaKar σ'ευχαριστώ Ελευθερία. Επίσης καλό ΣουΚου. Έχω μια μικρή επιφύλαξη για το υπόστρωμα χωρις να είμαι σίγουρη. Δεν ξέρω εάν η άμμος γάτας είναι καλή επιλογή. Δηλ. δεν πειράζει εάν την τσιμπήσουν κ την φάνε τα πουλάκια; Ειλικρινά δεν ξέρω αλλά δεν θα την επέλεγα. Τσεκαρε αυτό.
 
@MARY58 Αγόραζα ζεόλιθο. Απλά σε κάποια έλλειψη προιόντος πήρα την άμμο. Είχα βέβαια διαβάσει ήδη ότι είναι κατάλληλη. Η αρωματισμένη απαγορεύεται. Στις δικές μου ζευγαρωστρες η απόσταση από τον πάτο είναι πολύ μεγάλη οπότε κίνδυνος δεν υπάρχει. Διαφορετικά φυσικά δεν πρέπει να τσιμπάνε! Και με το ζεόλιθο ήμουν πολύ ευχαριστημένη. Επίσης η εμφάνιση είναι πολύ καλύτερη από χαρτί.
 
Καλύτερα όμως ή να ξαναβάλεις το προηγούμενο υπόστρωμα ή κάποιο άλλο γιατί όταν θα πλένεις τη σχάρα έστω για λίγο το καναρινι θα μπορούσε να έρθει σε επαφή με την άμμο. Επίσης δεν είναι πολύ απορροφητική! Υπάρχει και αυτό το υλικό.
 
Back
Top